PIEŠŤANY. Medzinárodný filmový festival (MFF) Cinematik, ktorého 16. ročník sa bude konať v Piešťanoch od 14. do 16. septembra, prinesie v sekciách Cesty slávy a Výber umeleckého riaditeľa 13 slovenských premiér filmov, z ktorých viaceré prichádzajú ovenčené cenami z festivalov v Cannes, Benátkach či Berlíne.
Chýbať nebudú ani domáce snímky zo sekcie Čo dom dal, ktoré taktiež uvidia diváci MFF ako prví na Slovensku. Informoval o tom PR festivalu Peter Konečný.
"Sekcia Cesty slávy je v programe Cinematiku tradične miestom, kde sa akumulujú tie najzvučnejšie filmové novinky z celého sveta. Obvykle už za sebou majú úspešnú púť po významných zahraničných festivaloch. Návštevníci Cinematiku ich môžu vidieť predtým, než sa dostanú do bežnej slovenskej kinodistribúcie, a niektoré sa do našich kín nikdy nedostanú," konštatoval Konečný.

Sekcia tento rok prináša šesticu rôznorodých snímok – novinku holandského filmára Paula Verhoevena Benedetta, mysterióznu drámu Ada islandského režiséra Valdimara Jóhannssona, tiež Malú mamu francúzskej režisérky Céline Sciamma, rodinnú drámu Perie egyptského režiséra Omara El Zohairyho a Verin sen o mori kosovskej filmárky Kaltriny Krasniqi. Šesticu snímok v sekcii Cesty slávy uzatvára Zelený rytier, fantasy dráma Davida Loweryho.
Sekcia Výber umeleckého riaditeľa pokračuje v predstavovaní najzaujímavejších medzinárodných snímok posledného roka sedemčlennou zostavou titulov podľa výberu Vladimíra Štrica.
"Diváci sa v nej môžu tešiť napríklad aj na Najhoršieho človeka na svete dánskeho tvorcu Joachima Triera, na Muža, ktorý predal svoju kožu tuniskej scenáristky a režisérky Kaouther Ben Hania. Ďalším titulom z výberu umeleckého riaditeľa je Bebia gruzínskej režisérky Juji Dobrachkous," uviedol Konečný.

V domácej sekcii Čo dom dal nečakane aktuálnu a naliehavú tému rozoberá Moja afganská rodina českej režisérky Michaely Pavlátovej, zaradený je aj maďarsko-slovenský film Iná svorka režisérky Hajni Kis a za pozornosť podľa Konečného stojí aj časozberný dokument Každá minúta života Eriky Hníkovej, ktorý získal na práve skončenom MFF v Karlových Varoch v hlavnej súťaži zvláštnu cenu poroty.
Cinematik tento rok ponúkne skoro 100 titulov a množstvo sprievodných aktivít.
