SMOLENICE. Položením vencov k pomníku Štefana Baniča si uplynulý týždeň v Smoleniciach pripomenuli 150. výročie od narodenia tohto vynálezcu padáka predstavitelia Trnavského samosprávneho kraja, výsadkového vojska, obce a ďalších inštitúcií. Súčasťou série spomienkových podujatí v rodisku Štefana Baniča bol aj zoskok výsadkárov na lúku pod Smolenickým zámkom a konferencia o jeho živote a práci.
Trnavský župan Jozef Viskupič o Baničovi povedal, že to bol skromný človek s výnimočným technickým nadaním. Pripomenul, že po návrate z USA, kde získal patentovú listinu na svoj padák, sa spolupodieľal aj na objavení jaskyne Driny pri Smoleniciach. „Som rád, že ľudí s takýmto pestrým životným príbehom si pripomíname, pretože môžu byť inšpiráciou pre nás, aj pre ďalšie generácie mladých ľudí,“ povedal.

Prvý slovenský kozmonaut a bývalý stíhací pilot Ivan Bella povedal, že aj keď si ľudia spájajú padák predovšetkým s výsadkovým vojskom, v skutočnosti boli padáky vyvinuté na záchranu životov pilotov v krízových situáciách, keď nemohli riadne pristáť. Až neskôr sa padáky začali využívať na prepravu vojska do neprístupných alebo ťažko prístupných terénov.
Pred storočím sa vrátil do rodnej obce
Podľa starostu Smoleníc Antona Chrvalu boli spomienkové podujatia pri príležitosti 150. výročia od narodenia Baniča pôvodne chystané na minulý rok, pre vtedy platné protipandemické opatrenia ich museli odložiť a konali sa až dnes.
Štefan Banič sa narodil 23. novembra 1870 v Neštichu, čo je dnes súčasť Smoleníc. Po odchode do USA zostrojil v roku 1913 použiteľný letecký padák, na ktorý získal v auguste 1914 patentovú listinu od Amerického patentového úradu vo Washingtone. Americká armáda jeho vynález odkúpila, ale do svojho vojenského letectva padáky nezaviedla. V
roku 1921 sa Banič vrátil do rodnej obce. Podieľal sa aj na objavení jaskyne Driny. Zomrel 2. januára 1941, pochovaný je na cintoríne v Smoleniciach, nad hrobom má pomník v tvare padáka. Na jeho rodnom dome je umiestnená pamätná tabuľa a pred budovou bývalej školy v rodisku v roku 2006 pribudol pomník s Baničovou bustou.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!