Všetky katedry fakulty propagujú vedu medzi stredoškolákmi formou rôznych akcií. Fakulta prírodných vied pravidelne usporadúva vedecko-populárne prednášky Veda v cenTTre, kde prostredníctvom odborníkov z rôznych oblastí propaguje vedu pre široké spektrum publika.
Katedra ekochémie a rádioekológie realizuje svoje aktivity pre študentov stredných škôl aj formou celoslovenskej súťaže s udelením ceny „Zelený Andel“ za najlepší projekt v oblasti Ochrana a obnova životného prostredia. Cena je určená pre žiakov všetkých ročníkov študijných odborov gymnázií, študijných a učebných odborov stredných škôl a konzervatórií, ktorí na škole vypracujú projekt, zaregistrujú sa formou elektronickej prihlášky a zašlú svoju prácu.
V spolupráci s touto katedrou a v spolupráci s filmovým festivalom Ekotopfilm-Envirofilm organizovala na svojej pôde Fakulta prírodných vied UCM workshop Prírodné vedy a trvalo udržateľný rozvoj spojený s prezentáciou krátkych dokumentárnych filmov z celého sveta z oblasti ochrany životného prostredia a udržateľnosti, ktorý mal veľký úspech.

Katedra chémie pomáhala celej univerzite aj počas ťažkých pandemických okamihov. Mladí vedeckí pracovníci z tejto katedry sa rozhodla podať pomocnú ruku univerzite v čase, keď bol akútny nedostatok dezinfekčných prostriedkov na ruky. Pripravili roztoky podľa receptu WHO pod názvom ALPEROL (alkohol-peroxidglycerol) alias ZABIVIR. Ocenením práce celej katedry je aj udelenie ceny Mladý vedecký pracovník v celoslovenskej súťaži Vedec roka SR pre doc. RNDr. Cyrila Rajnáka, PhD., PhD. za výnimočný prínos v oblasti skúmania jednomolekulových, jednoiónových a jednoretiazkových magnetov a ich potenciálneho využitia v praxi.
K propagácii vedy významne prispievajú členovia, ale aj študenti Katedry biotechnológií svojou aktívnou činnosťou. Práve študentka Katedry biotechnológií bola ocenená v súťaži mladých vedeckých pracovníkov v oblasti pôdohospodárskych vied organizovanej Slovenskou akadémiou pôdohospodárskych vied v odbore rastlinnej výroby.
Mladí vedeckí nadšenci z Katedry biológie založili študentský klub VšeVed, prostredníctvom ktorého sa snažia šíriť vedu medzi zvedavcov, ktorí chcú preniknúť do tajov života.
Na pôde Fakulty prírodných vied UCM v Špačinciach bola pre žiakov realizovaná aj odborná laboratórna prax z mikrobiológie.

Študenti Katedry aplikovanej informatiky, ktorí často využívajú možnosť vycestovať a poznávať trendy z oblasti aplikovanej informatiky, zorganizovali netradičnú prednášku absolventa, kde porozprával o študijnom pobyte vo Fínsku, ktorý absolvoval prostredníctvom programu Erasmus +. Prednáška/ ukážka o najrozšírenejšej učebnej pomôcke pre využívanie robotiky vo vzdelávaní s názvom “Lego Mindstroms – vstupná brána do robotiky a programovania” bola prezentovaná viacerým stredoškolákom so záujmom o aplikovanú informatiku.
Viac informácií nájdete na stránkach Fakulty prírodných vied UCM: http://fpv.ucm.sk/sk
doc. RNDr. Iveta Dirgová Luptáková, PhD.
