Utorok, 28. september, 2021 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky

Po dramatickom závere Spartak Trnava postupuje

O víťazstve so Sepsi rozhodol penaltový rozstrel.

(Zdroj: Lukáš Grinaj)

SFANTU GHEORGHE. Futbalisti FC Spartak Trnava sa prebojovali do 3. predkola Európskej konferenčnej ligy. Po bezgólovej remíze v domácom úvodnom stretnutí zvíťazili vo štvrtkovej odvete 2. predkola na pôde Sepsi OSK 4:3 v jedenástkovom rozstrele po tom, ako sa v riadnom hracom čase i predĺžení skončil duel nerozhodne 1:1.

Rumunský klub dostal do vedenia v 29. minúte Boubacar Fofana, predĺženie si po zmene strán vynútil striedajúci Kelvin Boateng. V rozstrele nezaváhal ani jeden hráč Spartaka, zatiaľ čo za domácich neskórovali dvaja exekútori. Fortunaligista narazí v nasledujúcej fáze na Maccabi Tel-Aviv, izraelský zástupca vyradil Sutjesku Nikšič z Čiernej Hory vďaka triumfu 3:1 v odvete (prvý zápas 0:0).

Sepsi OSK - FC Spartak Trnava 1:1 pp (1:1, 1:0), 3:4 na penalty

Úvod stretnutia bol z oboch strán opatrný, ani jedno mužstvo nechcelo vlastnou chybou dopriať súperovi otvárací zásah dvojzápasu. Yusuf ho síce dosiahol hlavičkou po centri Procházku z priameho kopu, rozhodcovia však situáciu posúdili ako ofsajdovú a gól neuznali.

Trnavčania hrali aktívnejšie než domáci, do akcie sa veľmi často zapájal práve Yusuf, ktorý vystihol rozohrávku Sepsi a na dva razy sa hostia dostali aj do zakončenia, strela Griča sa neujala. Domácim vyšla vyčkávacia taktika a v 29. minúte sa ujali vedenia.

Po strele Vasvariho sa lopta odrazila od Bukatu a Fofana s prispením teču prekonal Takáča. Pre ofsajd neplatil ani druhý Yusufov pokus, ktorý doputoval do siete, a pred polčasovou pauzou domáci prvýkrát kontrolovali vývoj na polovici súpera.

Rumunský tím spravil do druhého polčasu dve zmeny v zostave a vypracoval si aj prvú vyloženú príležitosť po prestávke. V 57. minúte po spätnej prihrávke vypálil z výhodnej pozície Rep a jeho projektil vyrazil Takáč na rohový kop. Trnavského brankára vzápätí ohrozil Fofana, no po vyše hodine hry už hostia zvýšili obrátky v snahe skórovať a na trávnik poslali aj čerstvé sily.

Vyrovnať sa im podarilo v 67. minúte, Yusuf sa za svoju snahu dočkal odmeny v podobe asistencie, po jeho centri z ľavej strany sa do streleckej listiny zapísal striedajúci Boateng iba šesť minút po tom, ako prišiel na ihrisko. V závere riadneho hracieho času boli bližšie k rozhodnutiu domáci, no Takáč si poradil s prudkou strelou Čunčukova aj následným zakončením Repa, ktoré už bolo menej nebezpečné. Trnava sa ku koncu sústredila na bránenie a duel doviedla do predĺženia.

Na jeho začiatku mala výhodu priameho kopu tesne za šestnástkou, ale Ristovski trafil len múr. Ten istý hráč sa objavil aj v ďalšej veľkej šanci, vnútri pokutového územia však neprepálil brániacich protihráčov. Najväčšiu možnosť predĺženia mali domáci v 108. minúte, Takáč kľúčovým zákrokom vyrazil strelu Aškovského z bezprostrednej blízkosti a uchoval nerozhodný stav.

Ani jedno mužstvo nedohralo v plnom počte, červenú kartu po druhej žltej videli najprv hosťujúci Grič a po ňom aj Fofana z tímu Sepsi. V rozstrele premenili Trnavčania všetky jedenástky, Takáč chytil pokus Achahbara a Rep prekopol bránku.

Góly: 29. Fofana - 67. Boateng.

ŽK: Niczuly, Fofana, Achahbar - Savvidis, Procházka, Ristovski, Grič, ČK: 120.+2 Fofana po 2. ŽK - 116. Grič po 2. ŽK. Rozhodoval: Kasumi (Kos.).

Rozstrel z 11 m: Bojič 1:0, Procházka 1:1, Achahbar nedal, Savvidis 1:2, Stefanescu 2:2, Iván 2:3, Tincu 3:3, Ristovski 3:4, Rep nedal

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Sousa, Tincu, Stefanescu - Fofana, Paun (59. Gonzalez) - Damascan (46. Aškovski), Vasvari (46. Aganovič, 73. Achahbar), Rep - Čunčukov (99. Bojič)

Trnava: Takáč - Procházka, Kóša, Anthony, Mikovič (119. Tumma) - Bukata (61. Boateng, 115. Vlasko), Savvidis, Grič - Cabral (61. Iván), Ristovski, Yusuf (107. Yao).

Hlasy po zápase:

Michal Gašparík, tréner Trnavy: "Ako sme pred zápasom hovorili, že chceme vstúpiť do zápasu aktívne, tak sme snažili ten gól dať tu. Prvý polčas to bolo aj vidno, že sme boli lepším tímom na ihrisku. Mali sme viac šancí, boli tam nejaké neuznané góly a škoda, že sme potom inkasovali z ojedinelého útoku. V tom druhom polčase aj domáci ukázali svoju kvalitu u útočiacich hráčov. Sme radi, že sme už potom neinkasovali a že sme ustáli predĺženie. Na penalty sme si verili, lebo máme výborného brankára, ktorý to vie chytať. Všetkých hráčov, ktorých sme chceli poslať na penalty, sme mali na konci na ihrisku."

Martin Mikovič, kapitán Trnavy: "Vedeli sme, že to bude ťažký zápas, ale cítili sme v prvom polčase, že sme lepší od domácich. Dali nám smolný gól, ktorý nás trocha pribrzdil. Vypracovali sme si šance, neuznali nám regulárny gól. V šatni sme si povedali, že toto nás nemôže zlomiť, skôr nás to naštartuje. Výborný center Yusufa potom Kelvin pekne zakončil a uhrali sme to do predĺženia, kde Takáč chytil dve šance. Pred rozstrelom som sa radšej nechal vystriedať, lebo nemám na to pekné spomienky. Naši exekútori to však krásne ukladali a brankár zasa vychytal."