TRNAVA. Slovné spojenie „reuse centrum” vzniklo spojením slove reuse (znova použiť) a centrum.
V slovenčine zatiaľ ekvivalent tohto spojenia nemáme, no skrýva sa za ním miesto, kde sa možno zodpovedne zbaviť nepotrebných, no funkčných predmetov, neprispievať tak k tvorbe odpadu a zároveň ponúka možnosť nájsť rôzne predmety z druhej ruky za symbolické ceny.
Dve centrá priamo v Trnave
V Trnave, ako jedinej na Slovensku, máme takéto centrá hneď dve. Prvým je Baterkáreň, komunitné reuse centrum, do ktorého môžete priniesť oblečenie, rôzne predmety do domácnosti, hračky, knihy či rastlinky.
K dispozícii sú návštevníkom online prostredníctvom portálu centra a taktiež prostredníctvom pravidelných swapov (výmen).
Za odnesené predmety prispievate symbolickými príspevkami, vďaka ktorým dokáže centrum a občianske združenie, ktoré ho prevádzkuje, fungovať a pomáhať prostredníctvom zbierok a charitatívnej činnosti.

Druhým reuse centrom je mestské centrum Back2Life , do ktorého, na rozdiel od Baterkárne, nie je možné priniesť oblečenie, no darovať môžete rôzne potreby do domácnosti, porcelán, potreby pre deti, hračky, knihy, športové potreby a množstvo užitočných vecí pre život.
Trnavské centrum vzniklo v spolupráci s FCC a mestom Trnava a je prevádzkované sociálnym podnikom. Symbolickými príspevkami prispievate na zlepšovanie komunitného života v Trnave.
Funkčné a čisté
Reuse centrá nie sú zberné dvory, a preto predmety, ktoré do nich chcete priniesť, musia byť v dobrom stave, funkčné a čisté. Cieľom je, aby boli predmety využívané čo najdlhšie a aby sme pred zakúpením novej veci uprednostnili vec z druhej ruky.
Vďaka takýmto centrám dokážeme spolu znižovať množstvo vyprodukovaného odpadu a šetriť prírodné zdroje. Pre viac informácií o tom, ako obe centrá fungujú a kde ich nájdete, navštívte webové stránky oboch centier.