Streda, 5. október, 2022 | Meniny má Viera

Osud piatej ligy Západ je opäť otázny. Čaká ju zánik alebo záchrana?

Lige, ktorá má dlhé roky problémy s nedostatkom účastníkov hrozí, že nadobro zmizne z futbalovej mapy.

Zľava: Ľubomír Zábojník, sekretár ZsFZ, predseda ObFZ Trnava Vladimír Hracho, predseda ZsFZ Ladislav Gádoši a predseda ObFZ Trenčín Ivan Gróf. 
Zľava: Ľubomír Zábojník, sekretár ZsFZ, predseda ObFZ Trnava Vladimír Hracho, predseda ZsFZ Ladislav Gádoši a predseda ObFZ Trenčín Ivan Gróf. (Zdroj: Martina Radošovská)

TRNAVA/SENICA. Horúcou témou posledných týždňov v kraji je situácia a budúcnosť 5. ligy Západ. V záujme regionálneho zväzu, ako aj oboch oblastných zväzov je záchrana a zachovanie ligy. Rozpad súťaže nechcú ani jej účastníci, aj keď poukazujú na alarmujúci počet mužstiev. K riešeniu situácie vyzvali zväz aj kluby Horné Orešany a Holíč.

Problém s nedostatkom účastníkov trápi krajskú súťaž už niekoľko sezón, keď sa pozrieme na tie posledné, zistíme, že počet účastníkov sa z roka na rok iba znižuje.

SkryťVypnúť reklamu

Menej a menej mužstiev

Stav 5. ligy Západ bol problematický už v ročníku 2017/2018. Pre šiestich účastníkov to bola doslova demotivujúca sezóna. Už vtedy zväzy riešili budúcnosť 5. ligy Západ a jej doplnenie. Zo súťaže postúpili vyššie víťazné Trebatice, z ObFZ Senica doplnil krajskú súťaž víťaz oblasti z Radimova, z trnavskej časti to boli Horná Krupá, Zvončín, Voderady a Špačince. Do súťaže zaradili aj Veľké Kostoľany a Holíč ako vypadávajúce celky z vyššej súťaže, pribudla aj Stará Turá a počet mužstiev sa tak naplnil na trinásť.

Nasledujúci ročník 2018/2019 si vybojovali postup do štvrtej ligy Gbely. Veľké Kostoľany sa pre problémy v klube zo súťaže odhlásili a na pol roka z futbalovej mapy úplne zmizli. Po tejto sezóne nebola súčasťou už ani Stará Turá. Z dvoch oblastných súťaží postúpili do kraja iba Piešťany.

SkryťVypnúť reklamu

V sezóne 2019/2020 tak bola súťaž naplnená na jedenásť účastníkov, v tej poslednej ich bolo už len osem. Do štvrtej ligy postúpil Radimov, zo súťaže zmizli Špačince a Moravský Svätý Ján, ktoré pokračujú v oblastných súťažiach. Záujem pokračovať v oblasti mali dokonca viaceré mužstvá, patrili k nim Voderady aj Horné Orešany, oblastný zväz by ich však zaradil do najnižšej, teda ôsmej ligy, preto v súťaži zotrvali. Hore nepostupoval nikto.

Nechcú hrať takú súťaž

Prečítajte si tiež: Na problém piatej ligy Západ poukazujú už dlho Čítajte 

V tom nasledujúcom ročníku hrozí lige opäť rovnaký scenár. Voderady ešte v zime avizovali obom zväzom, ako regionálnemu, tak aj oblastnému, že v 5. lige Západ nechcú pokračovať. Dôvodov je viacero, dlhodobo slabá atraktivita súťaže, na ligu sa kvalitatívne necítia a v klube pracujú hlavne s vlastnými hráčmi, pričom sa zameriavajú na výchovu mládeže.

SkryťVypnúť reklamu

Z piatej ligy bude vyššie postupovať víťaz súťaže a ak ju nedoplní nikto z oblasti, počet účastníkov bude opäť len šesť. A mužstvám už preteká pohár trpezlivosti. V takej súťaži jednoducho pokračovať nechcú a 5. lige Západ hrozí zánik.

„Obávame sa toho, že ostaneme v súťaži iba šiesti účastníci a taká liga jednoducho nie je atraktívna pre nikoho. V podstate chceme hrať naplnenú súťaž, kde bude figurovať 12 – 14 tímov,“ vysvetľoval na stretnutiach predseda klubu TJ Iskra Horné Orešany Miroslav Bujalka.

Aktuálny stav súťaže spočíva hlavne v neochote mužstiev z oboch oblastí postupovať do krajskej ligy. Aké na to majú dôvody? Práve to bolo témou diskusie, ktorú predseda Západoslovenského futbalového zväzu Ladislav Gádoši absolvoval, ako na pôde ObFZ Senica, tak aj na pôde ObFZ Trnava. Ešte predtým však zvolal stretnutie aj so zástupcami účastníkov 5. Ligy Západ. „Šport je princíp súťaživosti a je úplne na mieste stále sa posúvať dopredu. Sám si z hráčskych čias pamätám na 5. ligu, ktorá mala solídnu úroveň a myslím si, že tak silné oblasti ako Trnava alebo Senica dokážu naplniť súťaž požadovanou kvalitou. V ich regiónoch dokonca hrajú ligové dorasty, takže mladých futbalistov je taktiež v okolí dosť,“ vyjadril sa tréner A-mužstva Piešťan Cyril Stachura.

Ideálnym modelom, ktorý zväz prezentoval na oboch stretnutiach zástupcov šiestych líg, je naplnenie súťaže na minimálny počet 12 účastníkov, kedy šesť zostávajúcich doplnia tri mužstvá z trnavskej a tri zo senickej najvyššej oblastnej súťaže.

Stretnutia s klubmi

Na pôde Senice aj Trnavy prebiehali diskusie za prítomnosti predsedu ZsFZ Ladislava Gádošiho, ako aj predsedov oblastných zväzov Miroslava Gučeka (ObFZ Senica) a Vladimíra Hracha (ObFZ Trnava). Zástupcovia zväzov si zo strany klubov vypočuli, prečo je u mužstiev neochota postupovať vyššie. Na oboch stretnutiach odzneli viaceré dôvody, ako vyššie náklady na delegované osoby či cestovné, viac času stráveného samotným cestovaním, neistá situácia v niektorých mužstvách po pandémii, málo derby zápasov, nedostatok mládežníckych družstiev, ako aj chýbajúca kvalita v niektorých mužstvách, ktoré utrpeli hlavne pandemickou prestávkou.

Mnohí zástupcovia argumentovali aj tým, že úroveň futbalu v oblasti je výborná a mužstvám plne vyhovujúca s dostatočným počtom derby stretnutí a vysokou atraktivitou pre hráčov aj fanúšikov.

Na oboch stretnutiach nechýbali ani zástupcovia z 5. ligy, v Senici to bol hlavne Mokrý Háj, v Trnave zas Horná Krupá, Horné Orešany, Piešťany a Zvončín, ktorí prispeli do diskusie rôznymi argumentmi. Zdôrazňovali, prečo je piata liga kvalitou lepšia, aké výhody prináša a prečo by mali mužstvá postúpiť. Čím viac mužstiev z regiónu doplní ligu, tým viac vznikne pre mužstvá z oboch oblastí derby zápasov. Kluby taktiež poukazovali na úroveň delegovaných osôb, ktorá je na oveľa vyššej úrovni a napokon ani náklady na cestovné či delegované osoby nie sú pre kluby tak príliš finančne zaťažujúce.

Vypočuli si názory

Zo senickej oblasti prejavila na diskusii možný záujem o zaradenie do 5. ligy zatiaľ len Jablonica, jej zástupca však argumentoval nedostatočným futbalovým areálom na tak vysokú súťaž, čo si hneď po stretnutí prišiel osobne overiť na futbalový štadión Jablonice predseda ZsFZ Ladislav Gádoši, ktorý tento argument vyvrátil.

Diskusia v senickej oblasti sa uzavrela so stanoviskom, že kluby dostali možnosť zvážiť túto možnosť a následne oblastný futbalový zväz preverí, aký je záujem zo strany klubov. Najvyššia liga v ObFZ Senica je naplnená až na dvadsať účastníkov a poslednú sezónu funguje novým modelom, kedy sú mužstvá rozdelené do dvoch skupín.

Historicky by do krajských súťaží patrili Slovan Šaštín, Spartak Stráže, Radošovce, Kopčany, Kúty, výkonnostne určite Hlboké i Rybky.

O deň neskôr prebehla rovnaká diskusia na štadióne ŠK Blava Jaslovské Bohunice, kde sa stretli zástupcovia oblastného a regionálneho zväzu s účastníkmi 6. ligy ObFZ Trnava a 5. ligy Západ. Oblastný zväz preveroval možný záujem klubov už pred samotným stretnutím.

Medzi potenciálnych záujemcov sa zaradili Pečeňady a Červeník, oba kluby však potrebujú zo strany zväzov garanciu, že súťaž bude naplnená na atraktívny počet účastníkov, aby boli spokojní aj hráči. V diskusii túto možnosť nezmietli zo stola ani Krakovany, ktoré už kedysi v 5. lige pôsobili a poznajú výhody súťaže. O tom, či sa tento záujem v kluboch pretaví aj do skutočnosti, ukážu až diskusie na úrovni vedení spomínaných klubov.

Aj na tomto stretnutí odzneli rôzne názory, problémy a argumenty klubov, ktoré sa od tých v senickej oblasti nelíšili. Rovnako aj táto diskusia bola ukončená apelom na mužstvá, aby si možnosti premysleli. Sekretár ObFZ Trnava klubom objasnil aj riziká, ktoré by rozpad 5. ligy priniesol pre oblasť. Okrem toho, že sa naruší kontinuita medzi postupom vyššie a vypadávaním zo 4. ligy, v najvyššej oblastnej súťaži vznikne pretlak, čo by viedlo k vypadávaniu hneď viacerých účastníkov v nasledujúcom súťažnom ročníku.

Verí v záchranu ligy

„Dôkladne som si vypočul argumenty všetkých zúčastnených a musím najskôr povedať, že ma milo prekvapila účasť a záujem zástupcov klubov 5. ligy Západ, ktorí veľmi pozitívne rozprávali o súťaži. Z toho vidieť, že s úrovňou ligy sú spokojní, trápi ich však nízky počet účastníkov. K tomu smerovali aj naše diskusie so zástupcami klubov 6. líg v oboch oblastiach. Vypočuli sme si dôvody, prečo nemajú záujem postupovať a poinformovali sme ich o kvalitách a prínosoch krajskej súťaže. Som optimista a po troch stretnutiach, ktoré som absolvoval, verím, že 5. ligu Západ naplníme aspoň na minimálny počet dvanástich mužstiev. Vidím, že obe šieste ligy disponujú účastníkmi, ktorí spĺňajú podmienky 5. ligy,“ podelil sa s pocitmi po stretnutiach predseda ZsFZ Ladislav Gádoši.

Ako však podotkol, nerozumie dôvodom, prečo víťazi oblastných majstrovstiev nechcú postupovať vyššie. „Futbal a celkovo šport musí spĺňať určitú súťaživosť. Hráme ho preto, aby sme dosahovali dobré výsledky, víťazili a postupovali vyššie. Je to pre mňa často ťažko pochopiteľné, keď víťaz nemá záujem postúpiť do vyššej súťaže,“ pokračoval Gádoši.

Stále je však potrebné rátať aj s možnosťou, že snaha zväzov nepadne na úrodnú pôdu a 5. ligu Západ sa nepodarí zachrániť. Čo všetko by so sebou rozpad priniesol?

„Na oboch stretnutiach to zástupcovia oblastných zväzov povedali. Ak sa tieto mužstvá prihlásia do 6. ligy, povinnosťou zväzu je zaradiť ich, čím sa výrazne navýšia počty účastníkov a vznikne pretlak, ktorý zväzy budú musieť riešiť. Obzvlášť si to neviem predstaviť v senickej oblasti, kde je už teraz v najvyššej súťaži až 20 účastníkov a podobná situácia pravdepodobne vznikne aj v Trnave. Pre nás by to znamenalo vážne diskusie na úrovni výkonného výboru aj športovo-technickej komisie, kam mužstvá, ktoré budú chcieť zotrvať v krajskej súťaži, zaradiť aj v súlade s platnými stanovami, v ktorých platí územný princíp,“ uzavrel predseda ZsFZ.

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 3. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 4. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 5. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 6. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 7. Dôležitosť duševnej pohody
 8. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 1. Nechajte sa zelektrizovať!
 2. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 3. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 4. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 5. Nivy oslávili prvé narodeniny a takmer 13 miliónov návštevníkov
 6. Zuzana Bednárová: V Prešove je ešte veľa vecí na zlepšovanie
 7. Dni nezábudiek prispejú na zachovanie prevádzky Linky dôvery
 8. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 16 107
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 334
 3. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 256
 4. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 5 965
 5. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 085
 6. Dôležitosť duševnej pohody 4 922
 7. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 748
 8. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 4 606

Blogy SME

 1. Marek Kytka: Regenda s gólom a postom druhej hviezdy zápasu! Slafkovskému sa nedarilo
 2. Matúš Lazúr: Koľko rôznych "dedečkov" s platmi ako minister živíme z našich daní v rôznych organizáciách napojených na štátne peniaze ?
 3. Štefan Vidlár: Zhulík to vymyslí
 4. Martin Červenka: Dobre (ne)bude ale musíme byť pripravení pomáhať ... zastavme klamstvá na Trnavskej župe !!!
 5. Anna Miľanová: Spriadavka listová...
 6. Oskar Kaman: Z kľudného vnútrobloku má byť promenáda?!
 7. Ľuboš Vodička: Maličkosti z Malých Karpát: Deravá skala, Tmavá skala
 8. Peter Kuchár: Moja cesta do pekla... (II.) Stretnutie s mamou...
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 6 703
 2. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 286
 3. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 4 188
 4. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 095
 5. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 800
 6. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 3 064
 7. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 2 781
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 768
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Trnava má o kandidáta na primátora menej.


2 h

Podľa polície by nemalo ísť o vážne zranenie.


3 h
Ilustračný obrázok

Napadnutému mužovi neboli spôsobené vážne zranenia.


4 h

Poukazujú aj na slabú komunikáciu a nemožnosť svojím postojom proces ovplyvniť.


TASR 5 h

Blogy SME

 1. Marek Kytka: Regenda s gólom a postom druhej hviezdy zápasu! Slafkovskému sa nedarilo
 2. Matúš Lazúr: Koľko rôznych "dedečkov" s platmi ako minister živíme z našich daní v rôznych organizáciách napojených na štátne peniaze ?
 3. Štefan Vidlár: Zhulík to vymyslí
 4. Martin Červenka: Dobre (ne)bude ale musíme byť pripravení pomáhať ... zastavme klamstvá na Trnavskej župe !!!
 5. Anna Miľanová: Spriadavka listová...
 6. Oskar Kaman: Z kľudného vnútrobloku má byť promenáda?!
 7. Ľuboš Vodička: Maličkosti z Malých Karpát: Deravá skala, Tmavá skala
 8. Peter Kuchár: Moja cesta do pekla... (II.) Stretnutie s mamou...
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 6 703
 2. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 286
 3. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 4 188
 4. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 095
 5. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 800
 6. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 3 064
 7. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 2 781
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 768
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu