„Ak by včely vymizli z povrchu Zeme, človeku by zostali iba 4 roky života“
(Albert Einstein)
Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave sa už dávno pripojila k organizáciám a inštitúciám, ktorým nie je ľahostajné ich okolie a životné prostredie a snaží sa správať spoločensky zodpovedne.

Okrem činnosti Fakulty prírodných vied, ktorá priamo aj svojim odborným zameraním sa ochranou a obnovou životného prostredia zaoberá, univerzita sa snaží svojou činnosťou a pôsobením nezaťažovať environment, zároveň študenti a zamestnanci jej fakúlt organizujú rôzne aktivity (zber odpadkov, separovaný odpad, PR aktivity za čistejšie prostredie). V tejto oblasti máme i jednu novinku – chov UNI VČIEL vo včelnici na streche jednej zo svojich budov.
Včely na podnet rektora
Na začiatku bol podnet rektora univerzity prof. Ing. Romana Boču, DrSc., ktorý získal pochopenie a podporu vo svojom okolí, a potom už to bolo rýchle – napísania zámeru chovu mestských/univerzitných včiel, obstaranie včelstva, nájdenie včelára, ktorý bude za chov a starostlivosť o včely zodpovedný, zaobstaranie materiálu, nájdenie vhodného miesta, príprava priestoru atď. O vybudovanie včelnice sa zaslúžil PhDr. Dušan Blahút, PhD., ktorý sa bude o včielky aj starať.

Podľa odborníkov a vedcov v oblasti voľne žijúcich živočíchov sa včely pripojili k zoznamu ohrozených druhov živočíchov. Nedávne štúdie ukazujú dramatický pokles počtu včiel, Hlavným dôvodom ich zániku je nekontrolované používanie pesticídov, zmeny v používaní pôdy, odlesňovanie či nedostatok kvetov. Výskum OSN v roku 2016 dokázal, že vyše 40 percent bezstavcových opeľovačov - obzvlášť včiel a motýľov - čelí vyhynutiu.
„Výskum OSN dokázal, že až takmer polovica opeľovačov zo sveta hmyzu čelí dnes vyhynutiu.“

Bez včiel by nebol život
Globálnej kríze opeľovačov však čelia aj iné živočíšne druhy, ako sú vtáky a netopiere. Včely opeľujú 70 zo 100 druhov plodín, ktoré zabezpečujú ľuďom až 90 percent všetkej potravy.
Bez VČIEL by nebol život.
Zatiaľ máme na streche UCM 5 úľov, v každom úli jednu kráľovnú z ktorých jedna je uznávaná ako hlavná kráľovná Sofia-Mária Prvá ?. Pozitívne je, že v susedstve budov UCM sú zelené plochy, kde nájdu včielky svoje ciele na opeľovanie, nájdu nektár i peľ, ale univerzita im vytvorí aj ďalšie plochy a možnosti výsadbou zelene a kvetov vo svojom okolí. Taktiež majú včielky pekné priateľské zelené rastlinné a kvetinkové prostredia i na streche.
„Na Slovensku opeľujú včely až 73 % zo všetkých rastlín, ktoré opeľuje hmyz.
Bez včiel by sa vytratilo aj ovocie a zelenina, ktoré sú dôležitou súčasťou stravy.“
Univerzita svojimi UNI VČELAMI prispeje k ochrane a záchrane ohrozeného druhu živočíchov, a podporí propagáciu chovu mestských včiel ako ďalšieho rozšírenia možností, ako včelám, a teda nám všetkým, pomôcť.
Kráľovná Sofia-Mária Prvá a jej armáda pracovníkov (ale i ochrankárov a nepracujúcich trúdov, ktoré nedostanú ani plat, ani odmeny a ani dôchodkové poistenie ?) robia mimoriadne užitočnú prácu. Na našej univerzite našli svoj nový domov a veríme, že do budúcnosti pribudnú i ďalšie včelstvá.
Tešíme sa na prvé stáčanie medu - keď sa podarí, a budeme vidieť i prvé hmatateľné výsledky, nielen nás to poteší, ale i utvrdí v dobrom smerovaní toho, čo robíme.
Všetci vieme, že včely sú dôležité, ale je ťažké uveriť, že pokorná včela je v skutočnosti jedným z najdôležitejších žijúcich stvorení.
Preto na záver - zapamätajme si, včely sú VIP, a majú i svoj deň - 20. mája je Svetový deň VČIEL.

Ing. Jana Štefánková, Ph.D., Oddelenie práce s verejnosťou UCM

Viac informácií o Univerzite sv. Cyrila a Metoda nájdete na www.ucm.sk a na FB / UCM Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave
Zdroj: vedanadosah.cvtisr.sk, mestske-vcely.sk, klocher.sk