TRNAVA. Ako Procesy a premeny vníma Súkromná základná umelecká škola (SZUŠ) Pablo v Trnave uplynulé prvé desaťročie svojej existencie, a tak rovnako, s podtitulom Pablobienále III, nazvala jubilejnú výstavu prác svojich žiakov, absolventov a pedagógov.
Je inštalovaná vo výstavnom priestore Čajka na Halenárskej ulici a k videniu je do konca septembra. Informoval o tom umelecký riaditeľ školy Miloš Čápka.
Pablobienále je, ako uviedol, projekt s dvojročnou frekvenciou. Je nadštandardný rozsahom, k videniu býva 500 až 700 prác, i metodickým konceptom, ojedinelý v stredoeurópskom priestore v rámci základného umeleckého školstva.
„Na terajšej výstave prezentujeme výtvarné diela v rámci celkov v technikách kresba, maľba, grafika, kde si možno pozrieť linority, drevorezy, či práce vytvorené suchou ihlou. Zaradili sme aj práce voľnej textilnej tvorby, modelovania, fotografie,“ uviedol Čápka.
Deti chcú podnietiť k činnosti

Pablo predstavuje aj projekt Pabloplenér v Zaježovej, inštalácie land artu priamo v krajine, spolu s dokumentáciou v permakultúrnom duchu. Počas trvania sú naplánované aj komentované prehliadky.
Popri štyroch výstavných miestnostiach aktuálny bonus ponúka stena pred vstupom do galerijného priestoru. Ide o výtvarne spracovanú dokumentáciu z online vyučovania vrátane doma vytvorených videí.
„Pedagógovia citlivo volili témy, ktoré rešpektujú sociálno-psychologickú atmosféru, podnecujú dieťa k činnosti a k hľadaniu originálnych možností v domácom prostredí. Tvorba krátkych animovaných videopríbehov rozveselí aj toho najsmutnejšieho diváka,“ doplnil umelecký riaditeľ Pabla .

Pablo otvoril svoje brány žiakom v septembri 2011. „Chceme byť novodobá škola, ktorá ponúka iný spôsob nazerania na svet,“ uviedol Čápka.
Aktívnym procesom pomáha deťom spoznávať a následne prekračovať svoje limity. SZUŠ sa popri vyučovacom procese venuje aj vydávaniu kníh pre deti, ktoré ilustrujú sami žiaci školy, realizuje Pabloplenéry Zaježová a prezentuje sa na Pablobienále.
Pracovali na #Trnava
V rokoch 2016 až 2019 sa žiaci školy s pedagógmi podieľali aj na tvorbe hashtagu Trnava, ktorý počas leta krášlil Hlavnú ulicu v Trnave. „Našou víziou je tiež realizovať pobyty umelcov a ich tvorivé dielne,“ doplnil Čápka.
Ale v plánoch majú aj zriadiť e-shop, predaj reprodukcií výtvarných prác, a tiež originálov grafických výtlačkov. „Predávajú sa už teraz na výstave aj s odznakmi, vo výrobe sú tašky,“ doplnil Čápka.

