Kedysi tam chodili relaxovať či kúpať sa do potoka takmer všetci Trnavčania. Neskôr záujem ľudí i samosprávy opadol. Lokalita Štrky na periférii Trnavy však v posledných rokoch znova ožíva.
A to aj vďaka peniazom z eurofondov a z finančných prostriedkov samosprávy. Podobné projekty ožívajú po celej Európe, ich zámerom je upriamiť pozornosť na územie a pôdu ako na cenné prírodné zdroje a zdôrazniť ich čoraz intenzívnejší záber na uspokojovanie spoločenských potrieb.
Hlavnou myšlienkou je podpora trvalo udržateľného, integrovaného a efektívneho využívania územia a zároveň minimalizácia konfliktov záujmov pri jeho využívaní.
Výraznou zmenou prešli Štrky ešte dva roky dozadu. Pribudlo jazierko, náučný chodník, lesík a posedenia, ktoré sa stali malou oázou pokoja za mestom.
To, že lokalita Štrky ešte tak úplne nevyužíva svoj možný potenciál, si myslí aj primátor Trnavy Peter Bročka.
„Lokalita teraz určite naplno nevyužíva svoj potenciál. Pracujeme na tom, aby sme ju rozšírili a reálne rozvíjali,“ uviedol.
Zarastený lesík
Ešte donedávna to bol neudržiavaný lesík plný náletových a rizikových drevín. Štrky sú alternatívou prírodného charakteru pre Trnavčanov, ktorí doteraz využívali iba prírodnú lokalitu Kamenný Mlyn.
Na mieste vybudovali novú vodnú plochu, ktorá celému priestoru dominuje. Materiál po vyhĺbení jazierka nevyviezli a poslúžil ako základ takzvaného slnečného kopca, kde sa dá opaľovať či piknikovať. V blízkosti vodnej plochy v južnej časti zasa vytvorili priestor na oddych s posedením na slnku aj v tieni, pri ohnisku i pod prístreškom. Doplnili aj nový mobiliár, lavičky, stôl, koše, informačné tabule či stojany na bicykle vyrobili z agátového dreva.
Možností, ako tu stráviť čas, je viacero. Ak práve nemáte chuť na špekáčiky, relax či šport, môžete sa tu iba poprechádzať.
Nové chodníky vedú okolo jazierka, stredom lesíka i po jeho obvode.
Okrajové časti zasa lemujú náučné chodníky s ekoostrovčekmi pre huby, hmyz a búdkami pre vtáky a netopiere. Nechýba ani verejné osvetlenie, ktoré ešte donedávna v tejto časti Trnavy absentovalo.
A aby bol projekt kompletný, dopĺňa ho zeleň.
Okolo umelého jazierka vysadili lúčnu zmes, dlhoveké solitérne dreviny a niekoľko menších stromov. Prírodný charakter prostredia dotvára bylinný podrast v okolí chodníkov.
Cieľom revitalizácie bolo zvýšenie ekologickej hodnoty a stability lesoparku, ktorý je považovaný za biocentrum miestneho významu.
Trnava tak okrem Kamenného mlyna získala ďalšie cenné miesto plné zelene, kam sa bude dať zájsť za relaxom v prírode neďaleko mesta. Revitalizáciou celej lokality sa zároveň dosiahne aj pozitívny vplyv na životné prostredie v okolí mesta – vyčistením a novou, prírode blízkou výsadbou sa napomôže obnove pôvodnej ekologickej hodnoty lesíka a vybudovaním jazierka sa prispeje k ochladeniu mesta a jeho okolia počas horúcich letných dní.
Ešte neskončili
S touto lokalitou samospráva v každom prípade ešte neskončila. Skutočnou rekreačno-oddychovou zónou sa môže stať až po presťahovaní strelnice.
Mesto a Slovenský strelecký zväz sa už dohodli na jej premiestnení. Trnava poskytne strelcom pozemky s rozlohou približne 50 hektárov na vybudovanie nového streleckého centra. Primátor Trnavy Peter Bročka a šéf slovenských strelcov Miloslav Benca podpísali o tom memorandum na konci minulého roka.
Ak sa dotiahne terajšie sťahovanie strelcov, lokalita Štrky by sa mohla ďalej rozrastať. Primátor Bročka prednedávnom avizoval, že samospráva si prenajala pozemok s rozlohou takmer 12 hektárov v lokalite Štrky na vysadenie parku.
