TRNAVA. Footgolf je kombináciou dvoch športov, futbalu a golfu, kde sa snažíte futbalovú loptu dostať na čo najmenej kopov do jamky. Hráči footgolfu využívajú golfové pravidlá a hrajú sa na golfových, respektíve footgolfových ihriskách s osemnástimi alebo deviatimi jamkami.
Ide o pomerne mladý, no čoraz viac sa rozvíjajúci šport, ktorý našiel svoje zázemie aj v Trnave. Klub Footgolf Spartak Trnava vznikol v roku 2016 a má za sebou aj viacero zaujímavých úspechov. O tomto zaujímavom športe, ale aj klube a jeho víziách sme sa rozprávali s jeho predsedom Michalom Dianom.
Footgolf je považovaný za individuálny šport, ktorý sa však prelína s kolektívnym poňatím. „Postupne začali vznikať kluby, v ktorých sa footgolfisti združujú. Časom však prišla požiadavka zakladania klubov aj od Slovenskej footgolfovej asociácie, pretože tak footgolf funguje vo svete. Preto v roku 2016 prišla myšlienka, že si založíme vlastný klub s názvom Footgolf Spartak Trnava,“ objasnil Michal Dian, ktorý zároveň vysvetlil, ako prišlo k spojeniu so značkou Spartak Trnava.
Dvakrát majstri Slovenska

„Premýšľali sme nad rôznymi názvami, ale keďže Spartak má v Trnave dlhú históriu, chceli sme aj my reprezentovať túto značku a dohodli sa na spolupráci s vedením klubu,“ pokračoval Dian, ktorý je zároveň futbalovým odchovancom trnavského klubu.
Počas piatich rokov, ktoré FG Spartak Trnava funguje, si pripísal viacero úspechov, ako na kolektívnej, tak aj individuálnej úrovni.
„Na Slovensku sa hrá tímová súťaž tretím rokom, z toho sme dva ročníky majstrami Slovenska a dúfam, že sa nám titul podarí obhájiť aj v tomto roku. V Slovenskom pohári sme skončili dvakrát na druhom mieste a čo sa týka individuálnych výkonov, tam sú viaceré úspechy. Spomeniem napríklad Dušana Vangela, ktorý vyhral tri päťstovky, jednu na Slovensku a dve v Maďarsku. Rovnako máme medzi sebou aj ženy, Simonu Ondrejkovičovú a Martinu Majerčíkovú, ktoré sa umiestnili na pódiových priečkach,“ popísal Dian, ktorý je okrem predsedu klubu aj aktívnym hráčom a sám má na konte niekoľko víťazstiev.
„Dvakrát som majstrom Slovenska, na medzinárodných turnajoch v päťstovkách som dvakrát uspel v Rakúsku a minulý rok aj doma na Slovensku.“
Súťaží sa vo všetkých kategóriách
Trnavský klub má sedemnásť aktívnych hráčov, no členov má približne 25. Footgolf nie je len športom pre dospelých, ale aj mládež. „Hrá sa juniorská súťaž, v ktorej aktuálne nemáme zastúpenie, no v minulosti sme mali troch juniorov, ale pre časovú zaneprázdnenosť prestali hrávať. Naďalej sú však našimi členmi.“
Na Slovensku sa každoročne koná tour, kde sa bojuje o titul majstra Slovenska medzi jednotlivcami vo všetkých kategóriách a aj medzi klubmi. Okrem toho sa konajú aj medzinárodné turnaje, z ktorých výsledky sa započítavajú do celosvetového rebríčka.

„Je to niečo podobné ako v tenise alebo v golfe, kde sú turnaje odstupňované až po Major, čo už je tisícbodový turnaj a tie bývajú len štyri ročne,“ pokračoval Dian, ktorému do zbierky chýba už len prvé miesto práve z Majora.
Do klubového bodovania sa zarátavajú výsledky štyroch najvyššie umiestnených hráčov z daného klubu. Ako však uviedol Dian, tento rok sa pravidlá súťaže menia. „Najskôr sa urobí poradie klubov po celej sérii slovenskej tour a z toho sa následne vytvorí pavúk. Kluby sa v závere stretnú v dvojdňovom turnaji o majstra Slovenska tímov.“ Sezóna na Slovensku začína na prelome marca – apríla a trvá do októbra, svetová tour funguje celoročne.

Footgolf na Slovensku sa datuje od roku 2014, odkedy vznikla asociácia pod skratkou SFGA. Pod asociáciou aktuálne funguje desať klubov. Ako bolo spomenuté, footgolf sa hrá na golfových ihriskách, ktoré sú na tento šport prispôsobené hlavne kvôli kratším dĺžkam.
V okolí sa dá hrať footgolf v Bielom Kostole pri Trnave, kde je deväťjamkové ihrisko, potom sú najbližšie osemnásťjamkové ihriská v Bernolákove či Skalici. Ďalšie osemnásťjamkové ihriská sú v Šuranoch, vo Veľkej Lomnici a v Malom Slavkove. Z deväťjamkových sa nachádza jedno v Tomášove, v Koši pri Prievidzi a funguje aj Čierna Voda pri Bratislave.
Aj úplní začiatočníci

Footgolfisti sa väčšinou pripravujú individuálne a na všetky „vychytávky“ prichádzajú sami.
„Ak je čas, zídeme sa aj viacerí z klubu a spoločne trénujeme. Povieme si, kde je možné čo zlepšiť, ako zahrať, ako nájsť lepšie pozície, ale väčšinou ide o individuálnu prípravu. Na všetky veci sa dá prísť len tréningom, vtedy človek zistí, aké pozície sú dobré, odkiaľ je lepšie hrať a kam si prihrať, pretože nejde o rovný terén ako pri futbale a je potrebné uvažovať, kam napáliť loptu, akou silou, aby sme neriskovali pozíciu, kde sa budeme len ťažko dostávať,“ objasnil Dian.
Tomuto pomerne novému športu sa venujú nielen futbalisti či golfisti, ale aj úplní začiatočníci, čiže je vhodný pre hocikoho. „Radi medzi sebou privítame nových členov, pridať sa môže ktokoľvek.
Na niektorých sme si však všimli, že sa často hanbia alebo boja zlých výkonov na turnajoch. Je potrebné si uvedomiť, že mnohí ľudia chodia na súťaže aj s vedomím, že nemajú na špičku alebo prvú desiatku, ale idú sa sem zabaviť, pozhovárať či stráviť čas s priateľmi a rodinou. Tá komunita ľudí je veľmi priateľská.“
Na Slovensku má footgolf súťaže pre profesionálov aj amatérov. „Profi súťaž je hlavná, aj keď v konečnom dôsledku nikto z nás nie je profesionál. Amatérska súťaž bola vytvorená s cieľom prilákať ľudí, aby sa nebáli, že hneď od začiatku budú hrať nejakú náročnú súťaž. Každý nový hráč si môže v prvom roku vybrať, či chce pôsobiť v amatérskej alebo v profesionálnej súťaži a na základe jeho dosiahnutých výsledkov po prvej sezóne je buď preradený, alebo zostáva,“ vysvetlil prezident FG Spartak Trnava.

Rozšíriť komunitu

Klub sa snaží svojim členom pomáhať v napredovaní. Každý člen zaplatí vstupný poplatok a od klubu dostane kompletnú výstroj. „Začiatky pre nás neboli vôbec jednoduché, ale vďaka našim úspešným individuálnym aj kolektívnym výsledkom sa nám podarilo dohodnúť spoluprácu s generálnym sponzorom ZIZZY a IOI v osobe Petra Béreša, preto môžeme teraz viac našich členov podporovať. Musíme však vidieť aj ich určité výsledky alebo snahu posúvať sa,“ pokračoval prezident klubu.
Práve to je cieľom klubu, napredovať a posúvať členov. „Vždy bojujeme o najvyššie ciele, čiže o titul majstra Slovenska, no okrem toho chceme, aby sa náš klub rozrastal o nových členov. Chceme rozširovať našu komunitu, propagovať a popularizovať tento šport, ktorý je zábavný a môžu ho hrať celé rodiny.“
Čaká ich turnaj
Vo svete sa footgolf teší veľkej popularite a rozmáha sa čoraz viac. Pod svetovou asociáciou funguje asi 40 krajín, ale v niektorých ako Anglicko, Francúzsko, Taliansko či v samotnom Holandsku, ktoré je kolískou footgolfu, sa mu venujú tisíce ľudí.
O to viac je pre Slovensko úspechom, že sa mu dostalo možnosti raz ročne zorganizovať medzinárodný turnaj v päťstovke. V rámci Európy je takýchto turnajov obmedzený počet, Slovensko má však v budúcnosti ambíciu získať povolenie aj na organizáciu Majora, ktorý je len na štyroch miestach ročne.

Tohtoročný už 7. ročník turnaja je naplánovaný na prvý júnový víkend (4. – 6. júna 2021) v Bernolákove. Medzinárodný turnaj ponesie názov IOI Slovak Footgolf Open 2021 po svojom generálnom sponzorovi.
„Zároveň ide aj o nášho klubového generálneho sponzora, ktorý nám pomohol posunúť sa vpred. Turnaja sa zúčastní 150 hráčov z viac ako štrnástich krajín. Turnaj je organizovaný vďaka partnerovi IOI Corporation a je pod záštitou SFGA. My ako klub sa na ňom podieľame ako spoluorganizátor,“ dodal Michal Dian.
