aoberať poslanci zastupiteľstva na svojej júnovej schôdzi.
„Mesto spolupracovalo s Krajským pamiatkovým úradom v Trnave pri zostavovaní registra pamiatok, ktoré by mali byť zachované pre budúce generácie v neporušenom stave. Máme záujem, aby sa popri tých cenných odkazoch predkov, ktoré sú už zaradené do zoznamu Národných kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky, mohli stretávať Trnavčania i návštevníci mesta s ďalšími zaujímavými pamiatkami,“ uviedol pre MY-Trnavské noviny hovorca magistrátu Pavol Tomašovič.
Podľa návrhu všeobecne záväzného nariadenia majitelia pamätihodností budú povinný ochraňovať a užívať budovy v súlade s ich pamiatkovou hodnotou, zachovávať dobrý technický i estetický stav a tiež vhodný spôsob využitia. To sa môže však stretnúť aj s nesúhlasom, pretože aj v súčasnosti vidno tendencie majiteľov historicky cenných budov pamiatkárov a ich nariadenia obchádzať a nedodržiavať. Radnica sa im chce odmeniť, aj keď, ako konštatoval P. Tomašovič, je to vzdialenejšia budúcnosť. „Nie je nemožné, že by títo vlastníci objektov boli napríklad daňovo zvýhodňovaní.“ Podľa jeho informácií je trnavský návrh prvým v celoslovenskom meradle. Ak prejde procesom schvaľovania, pamiatkový úrad ho využije ako vzorový pre ostatné mestá.
V zozname navrhovaných pamätihodností je aj dievčenský sirotinec na ul. A. Žarnova, obytný dom na Kollárovej 5, „nový“, evanjelický a židovský cintorín, ďalej trnavské rybníky, továreň Figaro, mestské parné kúpele, športový areál A. Malatinského, most cez Trnávku i najstarší dub na území mesta, ktorý stojí pri Trnavskej univerzite.
- don -, foto: autor