Piatok, 27. január, 2023 | Meniny má Bohuš

Život v Československu: Divadelníci zo Zelenča obehli svet

Redakcie týždenníkov MY sa rozhodli uverejňovať unikátny seriál o živote v bývalom Československu.

Asi najznámejšou divadelnou hrou v podaní Z divadla bolo predstavenie Guľôčka. Vystúpili s ňou v roku 1985 v Monte Carle a o rok neskôr dokonca v Japonsku.Asi najznámejšou divadelnou hrou v podaní Z divadla bolo predstavenie Guľôčka. Vystúpili s ňou v roku 1985 v Monte Carle a o rok neskôr dokonca v Japonsku. (Zdroj: archív obce)

TRNAVA. Prvá historická zmienka o obci Zeleneč pochádza z listiny uhoského kráľa Bela IV. z 13.mája 1243 pod názvom Scelench. Počas histórie sa názov obce menil a od roku 1933 sa už uvádza názov Zeleneč. Skrátený a často používaný názov je Linč.

JRD Zeleneč

7.september 1952 bol dňom kedy sa datuje vznik JRD v Zelenči. V deň zakladajúceho valného zhromaždenia malo družstvo v Zelenči 62 členov a 293 ha obrábanej pôdy. JRD sa postupne rozrastalo a v roku 1972 malo tri prevádzkové jednotky: rastlinnú výrobu, živočíšnu výrobu a mechanizačnú skupinu.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho malo družstvo aj pracovníkov pridruženej výroby. JRD Zeleneč hospodárilo 16 rokov spoločne s Majcichovom. Toto spoločné hospodárenie skončilo koncom roka 1991, od roku 1992 Poľnohospodárske družstvo Zeleneč hospodári samostatne.

Kostol v obci

Zmienka o starom zelenečskom kostole sa nachádza vo viacerých dokumentov z vizitácií už od roku 1634. Uvádza sa tu, že kostol je zasvätený Narodeniu Panny Márie.

Existujú dohady, že starý kostol bol pôvodne kaplnka, ktorá bola postupne prestavaná a dostavaná na kostol. Na túto prestavbu nebolo veľa priestoru v okolí kostola, pretože východná časť kostola siahala až do polovice terajšej hlavnej cesty v obci a západná strana zasahovala do brehu.

To bol aj posledný a najvážnejší dôvod, prečo bolo za komunistickej totality povolené starý kostol asanovať a postaviť v obci nový kostol, aby sa získal priestor pre rozrastajúcu sa dopravu motorových vozidiel. Získanie povolenia na stavbu nového kostola však nebolo také jednoduché. Bolo treba získať štátne povolenie na novostavbu kostola, potom bolo potrebné novostavbu dostať do stavieb Päťročného plánu.

SkryťVypnúť reklamu

Po získaní všetkých povolení vydala komisia vytvorená zo zástupcov Miestneho národného výboru, ktorá vydala prehlásenie, v ktorom vyjadrila potrebnosť asanovať starý kostol. V roku 1969 bolo vydané stavebné povolenie na stavbu nového kostola v Zelenči.

Autorom projektu bol Ing. Jozef Hrašna. Vincent Hložník je autorom vitráží v priečelí kostola. Obrazy Krížovej cesty na doskách a oknách sú dielom L. Záborkého. Alexander Trizuliak je autorom plastiky Nanebovstupujúceho Krista vo svätyni kostola. Stavba kostola bola realizovaná v rokoch 1969 – 1973.

Po dokončení výstavby nebolo dovolené J.E. Mons. Dr. Júliusovi Gábrišovi vysvätiť kostol. Vsdp. Dekan Ján Venger dostal splnomocnenie na požehnanie kostola. Nový zelenečský kostol Narodenia Panny Márie bol oficiálne posvätený 5.semptembra 1993. Vysviacku vykonal biskup Mons. Dominik Tóth na 20. výročie postavenia kostola a na 750. výročie prvej písomnej zmienky o obci Zeleneč.

SkryťVypnúť reklamu

Z divadlo

Už pred vznikom slávneho zelenečského Z divadla pôsobili v Zelenči ochotnícky divadelníci. Prvé divadelné predstavenie bolo odohrané už v roku 1919 hrou Amerikán, ktoré pripravil učiteľ Jozef Adamčík. Mladšia generácia sa ujala ochotníckeho divadla v povojnovom období.

Režisérkou divadla bola učiteľka Rozália Bednáriková. K osvedčeným režisérom patril aj učiteľ Vít Bednárik. V nasledujúcom období hrali ochotníci predstavenia len sporadicky. To sa zmenilo po výstavbe kultúrneho domu v Zelenči v rokoch 1945 – 1955, ktorý bol impulzom pre zelenečských divadelníkov, ktorí mali miesto kde mohli hrať a zároveň to bol aj signál, že v obci je o divadlo a kultúru záujem. Z divadlo získalo veľa ocenení v Československu aj vo svete.

Asi najznámejšou divadelnou hrou v podaní Z divadla bolo predstavenie Guľôčka. S týmto predstavením Z divadlo vystúpilo v roku 1985 v Monte Carle. V roku 1986 úspešne vystúpili s Guľôčkou v Japonsku. Úspechy slávili aj v Maďarsku, Rakúsku, Bulharsku, Juhoslávii, Nemecku, Taliansku, ZSSR a Belgicku.

V tomto období režíroval predstavenia Jozef Bednárik, ktorý priviedol Z divadlo na špičku ochotníckej divadelnej scény.

Diaľnica

Cez kataster obce Zeleneč prechádza diaľnica D1 Bratislava – Košice. 1.októbra 1978 bola dokončená a odovzdaná do užívania časť diaľnice prechádzajúca Zelenečským katastrom. Na výstavbe diaľnice pracovali robotníci Doprastavu z Bratislava. Pri týchto prácach bol testovaný stroj, ktorý mal byť podaný ako patent. Stroj upevňoval stĺpiky na krajnici diaľnice.

Futbalový klub v Zelenči

V roku 1923 vzniká v Zelenči futbalový klub. Spočiatku bol tvorený nadšencami futbalu, ktorí futbal trénovali na ulici. Neskôr sa presunuli do časti dediny, ktorá mala názov Hliník a tu vybudovali prvé ihrisko.

Všetky brigády uskutočnené na vybudovanie tohto diela boli vykonaní zadarmo. Zelenečské futbalové mužstvo bolo zaradené do najnižšej futbalovej súťaže v roku 1945. Postupom času za výdatnej pomoci nadšencov akými boli samotný hráči, ale aj tréneri a celý organizačný výbor sa futbal v Zelenči rozrastal. V roku 1982 sa začalo s výstavbou ihriska znovu. Na tomto projekte odpracovalo neskutočné množstvo brigádnických hodín veľké množstvo fanúšikov, hráčov aj funkcionárov.

Kultúrny dom v Zelenči

V rámci Akcie Z občania Zelenča svojpomocne postavili v obci Kultúrny dom. Stavba Kultúrneho domu sa uskutočnila v rokoch 1945 – 1955, rekonštrukcia stavby a prístavba k pôvodnému kultúrnemu domu prebehla v roku 1980 taktiež brigádami občanov Zelenča.

Športové úspechy Zelenečských rodákov

Stanislav Hutár – reprezentant Slovenska guľovom trojboji, odmenený titulom zaslúžilý majster strelectva. Účastník mnohých medzinárodných pretekov

Marcel Benkovský – reprezentant Slovenska v streľbe na asfaltové terče, účastník ME vo Švédsku (1990), MS na Cypre (1995), pretekov svetového pohára, víťaz Európskeho pohára.

Štefan Slezák – v r. 1955 – 1965 hráč I. celoštátnej ligy ČSR za Spartak Trnava, člen reprezentačného mužstva juniorov ČSR, hral v mnohých krajinách Európy, v Afrike aj v Ázii.

Vít Brestovanský – hráč I. dorasteneckej ligy vo futbale a výberu Slovenska.

Pavol Blažek - Zelenečský rodák, reprezentant Slovenska v športovej chôdzi, účastník štyroch OH, majster Európy , niekoľkonásobný svetový rekordman, člen olympijského výboru.

Mimoriadne udalosti v Zelenči

Veľká voda – ani Zeleneč sa nevyhol živelným pohromám. Najčastejšie sa odohrali záplavy v okolí potokov pretekajúcich cez obec, keď bolo zaplavené všetko v okolí potokov – role, lúky, tehelňa a dokonca aj cesta do Trnavy. Takéto udalosti sa odohrali v rokoch 1921, 1926, 1930, 1937, ale aj v nedávnej histórii.

Horúčava – V roku 1921 zasiali obec letné horúčavy. Podľa dochovaných dokumentov sa dozvedáme, že teplota 21.júla 1921 dosiahla na slnku až 50 stupňov celzia ako píše vdp. Klas vo svojich záznamoch.

Prvé primície v Zelenči – konali sa v roku 1926. Novokňazom bol Leopold Adamčík.

Prvý autobus – roľník a majiteľ hostinca Félix Marko si kúpil prvý autobus, ktorým vozil obyvateľov na trase Zeleneč – Trnava a späť v roku 1928.

Prvé rádio v Zelenči- Prvým obyvateľom Zelenča, ktorý si okolo roku 1933 zadovážil rádio bol miestny učiteľ Jozef Adamčík.

Prvé osvetlenie elektrinou- V Zelenči sa pouličné elektrické lampy prvý krát rozsvietili 12. januára 1937.

Prvý telefón- Prvý telefónny aparát bol zavedený v dome na majeri v Zelenči v roku 1914.

Prvý bicykel- V Zelenči si prvý bicykel zadovážil Vít Jurišič v roku 1909.

Prvý televízor v obci- Udalosť keď si občan Zelenča ako prvý s dedinčanov zadovážil televízor sa datuje do roku 1953.

Prvý osobný automobil- Prvé osobné auto si našlo majiteľa v Zelenči v roku 1954.

Prvá domáca práčka- Domáca práčka, dnes bežná v domácnostiach bola v Zelenči zakúpená prvý krát v roku 1950.

Text vypracoval: Mgr. Peter Kyselica

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 3. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 4. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 6. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska
 7. Už len dnes: Predplatné SME.sk za jedinečnú cenu 30 eur
 8. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 2. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 3. Nadácia COOP Jednota zatraktívňuje regióny
 4. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 5. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 6. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 7. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok
 8. Zavedenie novej dane ohrozuje energetickú bezpečnosť Slovenska
 1. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 6 676
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 3 812
 3. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 2 418
 4. Sardínia ukáže iné Taliansko. Oviec má raz toľko než obyvateľov 1 952
 5. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 1 726
 6. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 448
 7. Máme 30 rokov, vy môžete mať predplatné na rok len za 30 eur 1 303
 8. Už len dnes: Predplatné SME.sk za jedinečnú cenu 30 eur 1 289

Blogy SME

 1. Ľuboš Vodička: Park a iné zaujímavosti v rakúskom Laxenburgu pri Viedni
 2. Post Bellum SK: Svedectvo štyroch žien, ktoré prežili holokaust
 3. Ivan Mlynár: Zabije nás “liberálny nadľudský poriadok “, alebo nám to spočíta niekto iný ? Bude to niekto iný
 4. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (27.1. - 2.2.1923)
 5. Radko Mačuha: "Za Komunizmu bolo lepšie"
 6. Víťazoslav Würschner: Demokrati vytvorili mafiu.
 7. Jozef Stasík: Sú právnici tiež ludisti?
 8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Koromľa
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 664
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 18 009
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 7 871
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 6 863
 5. Rastislav Čurma: Divotvorný Kráľovský Chlmec - Maďar, maďarský, najmaďarskejší 4 998
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 562
 7. Věra Tepličková: Doktor Bukovský vyhral prvostupňový súd s blogerom 3 273
 8. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 192
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Michal Babic (v strede) s predsedom ObFZ Trnava Vladimírom Hrachom (vľavo) a členom VV ObFZ Trnava Ladislavom Pociskom (vpravo) pri preberaní trofeje na halovom turnaji O pohár predsedu ObFZ.

Michal Babic je dlhodobo stabilnou oporou Červeníka.


15 h

Uverejnite v MY Trnavských novinách vašu valentínku a potešte tým svoju polovičku.


16 h

Výška škody sa zatiaľ iba určuje.


17 h
Múzeum Senica vzniklo v priestoroch zrekonštruovanej kultúrnej pamiatky Letohrádok, ktorá mala zaužívaný názov Sokolovňa.

Podľa mesta staviteľ prerušoval práce s cieľom navýšenia ceny.


17 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vírus pre zviera znamená istú smrť. Účinná terapia ani vakcína zatiaľ neexistujú.


24. jan

Páchatelia rozprávali po poľsky.


16 h

Poškodením majetku a krádežou peňazí vznikla majiteľom celková škoda viac ako 3 000 eur.


25. jan

Skúšajú poistné ventily na vypustenie pary.


24. jan

Blogy SME

 1. Ľuboš Vodička: Park a iné zaujímavosti v rakúskom Laxenburgu pri Viedni
 2. Post Bellum SK: Svedectvo štyroch žien, ktoré prežili holokaust
 3. Ivan Mlynár: Zabije nás “liberálny nadľudský poriadok “, alebo nám to spočíta niekto iný ? Bude to niekto iný
 4. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (27.1. - 2.2.1923)
 5. Radko Mačuha: "Za Komunizmu bolo lepšie"
 6. Víťazoslav Würschner: Demokrati vytvorili mafiu.
 7. Jozef Stasík: Sú právnici tiež ludisti?
 8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Koromľa
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 664
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 18 009
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 7 871
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 6 863
 5. Rastislav Čurma: Divotvorný Kráľovský Chlmec - Maďar, maďarský, najmaďarskejší 4 998
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 562
 7. Věra Tepličková: Doktor Bukovský vyhral prvostupňový súd s blogerom 3 273
 8. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 192
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu