HLOHOVEC. Prvé dni po prekonaní mozgovej príhody sú kľúčové. Systematická, správne načasovaná a kvalitná rehabilitácia výrazne zlepší stav pacienta.

Moderné priestory, ktoré vznikli po ročnej rekonštrukcii, otvorili v utorok (18. mája) v Mestskej poliklinike v Hlohovci.
Na troch poschodiach môžu prijať 90 pacientov do následnej zdravotníckej starostlivosti so zameraním na rehabilitáciu po náhlej cievnej mozgovej príhode, po operáciách veľkých kĺbov, polymorbídnych pacientov a na paliatívnu starostlivosť.
Efektívna rehabilitácia v rozsahu nielen fyzioterapie, ale aj pod dohľadom logopéda, psychológa, neurológa a ďalších špecialistov na Slovensku chýba, pričom je rozhodujúca pre ďalší život pacienta. Bez kvalitnej rehabilitácie pacientom zostávajú závažné trvalé následky výrazne znižujúce kvalitu ich života.
Nové a rozšírené priestory ocenila primárka oddelenia Mária Čechová. „Pacient si zaslúži, aby prostredie, v ktorom má nadobúdať silu, bolo dôstojné a pekné. Verím svojmu personálu, ktorí vykonáva ťažkú prácu a robí ju s láskou. Vnímajú to ako svoje poslanie,“ zhodnotila Čechová.
Rastúci trend
Rozhodujúcim momentom pre zriadenie rehabilitačného centra bol nárast náhlych cievnych mozgových príhod. Zároveň je mŕtvica tretí najčastejší dôvod úmrtia.
„Najväčší nárast ochorenia je už u mladších ľudí vo veku 45 rokov a viac. Toto ochorenie je veľmi vážne, lebo štvrtina pacientov do roka umrie a tretina ma trvalé následky a 12 percent pacientov dostane mŕtvicu opakovane do roka,“ priblížil Marian Faktor, člen predstavenstva zdravotnej poisťovne Dôvera.
Zhodnotil, že akútna starostlivosť o pacienta po mŕtvici je relatívne dobre zvládnutá. Problém vidí v následnej starostlivosti. „Z medicínskeho hľadiska je mimoriadne dôležitá následná starostlivosť v prvých týždňoch po prepustení z nemocnice. Človek potrebuje komplexnú starostlivosť, psychológa, logopéda, fyzioterapeuta. Toto zariadenie bude mat všetko pod jednou strechou,“ dodal Faktor.

Pre pacientov tu chýba skorá špecializovaná rehabilitácia, ktorá dokáže predísť stratám životných funkcií a znížiť výskyt vážnych trvalých následkov.
„Postupne chceme zabezpečiť takúto kvalitnú rehabilitáciu našim poistencom z celého Slovenska. Vzhľadom na počet pacientov s porážkou by sme na Slovensku potrebovali tri – štyri podobné špičkové pracoviská,“ priblížil zámer Faktor.
Zmena systému
Unikátnosť projektu priblížil aj Michal Kaszás, predseda predstavenstva HardWood Investments, ktorá odkúpila od mesta Hlohovec 100-percentný podiel v spoločnosti Mestská poliklinika Hlohovec.
„Zmena konceptu akútnej starostlivosti musí nastať súčasne so zmenou konceptu a podporou následnej a dlhodobej starostlivosti. Vo fonde HardWood Invstments túto potrebu berieme vážne bez ohľadu na nižšiu výnosnosť, ktorú forma následnej a dlhodobej starostlivosti prináša,“ doplnil Kaszás.
Zdôraznil, že zdravotníctvo potrebuje zmenu v štruktúre a organizácii lôžkovej zdravotnej starostlivosti. „Touto zmenou mala byť riadená optimalizácia siete nemocníc. Napriek tomu, že sa ju nepodarilo politicky presadiť, je tak nevyhnutná, že sa deje živelne,“ konštatoval Kaszás.
Rehabilitačné centrum vybudovali po vzore moderných nemocníc 21. storočia s konceptom tzv. plávajúcich lôžok. Vedenie nemocnice sa zameriava aj na maximálnu kontinuitu starostlivosti o pacienta. Prinášajú možnosť hospitalizácie aj po štandardnej dobe rehabilitácie v Dome ošetrovateľskej starostlivosti.
Podľa slov riaditeľa Mestskej polikliniky Filipa Barbariča plánujú poskytovať svoje služby predovšetkým pre spádovú oblasť fakultných nemocníc v Trnave, Nitre a Trenčíne. Prijímať budú však aj pacientov z iných regiónov na základe lekárskych odporúčaní.

Rehabilitačné zariadenie má aktuálne uzatvorené zmluvy s poisťovňami Dôvera a Union.
„So súkromnými poisťovňami nebol problém, v podstate hľadajú práve takéto zariadenia na Slovensku pre následnú zdravotnú starostlivosť, pretože pacient u nás stojí polovicu z toho čo v nemocnici, kde mu poskytujú akútnu zdravotnú starostlivosť. So Všeobecnou zdravotnou poisťovňou sme zatiaľ nenašli spoločnú reč,“ povedal Barbarič.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!