TRNAVA. V trnavskej Galérii Jána Koniarka otvorili minulý štvrtok (15. mája) po takmer polroku prvú výstavu.
Figurativ Imperatív je výber z rozsiahlej súkromnej kolekcie českého právnika Roberta Runtáka. Riaditeľ GJK a zároveň kurátor výstavy Vladimír Beskid na úvod skonštatoval, že takto medzinárodne postavená hodnotná zbierka nebýva zvykom v našich končinách, ani v galerijnom, ani v muzeálnom prostredí.
Kvalitná zostava
„Predstavená maliarska výstava prináša niekoľko osobitostí. Jednak ukazuje kvalitnú zostavu európskej figurálnej maľby, ktorá predstavuje silnú líniu súčasného umenia 21. storočia. Preto ten nástojčivý názov Figurativ Imperatív,“ dodal Beskid. Zároveň dúfa, že táto výstava otvorila túto sezónu v galérii. Po zvyšok roka majú pripravený bohatý program.

Figurativ Imperatív pripravovali približne dva roky, pre pandémiu sa ju podarilo otvoriť až na tretíkrát. „Chceli sme priniesť niečo výnimočné, súčasná európska maľba je silný a mimoriadny motív. Runták je unikát, aj u nás máme síce zberateľov, ale tí sa väčšinou orientujú na 19. a prvú polovicu 20. storočia. Skrátka, my takéto niečo na Slovensku nemáme,“ skonštatoval Beskid krátko po otvorení expozície. Na výstave môžete obdivovať až 26 diel od 17 rôznych autorov.
Námety z fotografií
Výstava prezentuje mnohé figurálne podoby aktuálnej maľby v európskom kontexte. A to je hlavná platforma, ktorá spája predstavené maľby v trnavskej galérii.
„Zároveň drvivá väčšina z nich berie námety z fotografií. Využíva fotografické médium a fotomomentky ako vstupné dáta, prvú bránu k reflexii súčasného sveta. Čo je však dôležité, že tento fotografický námet umelci znovu premietajú na plátno a podrobujú ho plnohodnotnému maliarskemu podaniu a prepisu,“ doplnil riaditeľ galérie.

Ako ďalej dodal, opätovne sa potvrdzuje, že dnešná maľba je schopná absorbovať rozličné mediálne vplyvy aj digitálne obrazy a zároveň priniesť osobitý príbeh, maliarsku fajnovosť a individuálne expresívne podanie témy. Runtákova zbierka predstavuje sústredené sledovanie niekoľkých európskych kultúrnych centier a škôl, ako napríklad Londýn, Berlín, Leipzig, Praha, Krakow, Budapešť, Kluž /Cluj-Napoca a podobne. Cenné je predovšetkým akcentovanie umelcov zo silných centier mimo hlavných európskych miest.
Na otvorení sme stretli aj trnavského maliara a sochára Martina Kochana. „Konečne nastalo to obdobie. Už si môžeme, síce v rúškach a s testom, reálne pozrieť výstavu,“ povedal.
Vystavovaných maliarov označil za súčasnú európsku špičku. Výstava potrvá do 4. júla.