Lampióny, lampičky či bodové svietidlá vedia záhradu zútulniť a vyzdvihnúť jej zaujímavé zákutia. Premyslene rozmiestnené vonkajšie osvetlenie potom s príchodom večera vytvorí v záhrade krásny pohľad. Prečítajte si naše tipy a vyberte to pravé pre vašu zelenú oázu.
Ako vybrať solárne svietidlá do záhrady?
Pri výbere vonkajšieho osvetlenia sa dvojnásobne oplatí dať prednosť kvalite pred kvantitou. Pozornosť venujte hlavne typu materiálu, z ktorého sú solárne lampy vyrobené. Tie plastové bývajú síce lacnejšie, ľahšie sa však poškodia a sú menej odolné voči rozmarom počasia. Oproti tomu lampy s kovovou konštrukciou vám vďaka svojej odolnosti budú zdobiť záhradu neporovnateľne dlhšie.
Životnosť vonkajších svietidiel závisí nielen od materiálu. Pri výbere venujte pozornosť aj iným parametrom, ako je potrebná ochrana svietidiel proti vode. Tú určuje hodnota IP krytia. Ideálne sú tie vodeodolné so stupňom krytia IP 64 alebo IP 69.
Rozsvieťte celú záhradu
Svetlo je v záhrade rovnako dôležité ako v interiéri. Solárne lampy preto rozmiestnite nielen pozdĺž cestičiek a v okolí záhradného stola, ale využite ich na zdôraznenie zaujímavých prvkov záhrady. Solárnymi lampami môžete skrášliť záhradné jazierko, fontánku s pitnou vodou pre vtáky alebo staré stromy. Dekoratívne svietidlá s bodcom potom rozmiestnite priamo do záhonov alebo okolo kríkov.
Kde sú solárne lampy naopak nepraktické?
Solárne svietidlá dávajte len tam, kam na nich budú po väčšinu dňa dopadať slnečné lúče. Počítajte tiež s tým, že počas zachmúrených dní sa môže stať, že ich svietivosť bude slabšia. Na funkčné osvetlenie k príjazdovej ceste alebo k vstupu do domu je preto lepším variantom LED osvetlenie s pohybovým čidlom. Jednak vám na cestu spoľahlivo posvieti celý rok a zároveň sú ekonomické, takže vás nepríjemne nezaskočí účet za elektrinu.