Fakultu zdravotníckych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave (FZV) zriadil rektor UCM prof. Ing. Roman Boča, DrSc. dňa 1. júna 2020. FZV je najmladšou súčasťou UCM a vznikla transformáciou Inštitútu fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie. Ako jediná z fakúlt nesídli v Trnave, ale hlavné sídlo má v Piešťanoch v rekonštruovanej historickej budove v centre mesta.
Študijné programy, ktoré fakulta ponúka, patria v sústave študijných odborov medzi nelekárske zdravotnícke vedy. FZV zabezpečuje kvalitnú úroveň vzdelávania študentov v dvoch študijných odboroch – Fyzioterapia a Rádiologická technika. Oba odbory vychovávajú absolventov do praxe, pretože po odborníkoch týchto profesií je značný dopyt na trhu práce u nás, ale aj v zahraničí, navyše získajú diplom, ktorý je uznávaný vo všetkých krajinách Európskej únie.
V študijnom odbore Fyzioterapia fakulta poskytuje vzdelanie v oboch – bakalárskom aj magisterskom stupni vysokoškolského štúdia. Druhý akreditovaný študijný program –Rádiologická technika, poskytuje vzdelanie v bakalárskom stupni.

Fakulta zdravotníckych vied však poskytuje aj ďalšie možnosti vzdelávania – napr. akreditované postgraduálne špecializačné štúdium Odborník na riadenie vo verejnom zdravotníctve (Master of Public Health), špecializačné štúdium Fyzioterapia v športe a telovýchove a špecializačné štúdium Ergoterapia. Tieto formy štúdia nekončia udelením titulu Bc. alebo Mgr., ale je o ne vo verejnosti veľký záujem. Perspektívne FZV plánuje rozšírenie výučby o nové špecializačné štúdiá a akreditované kurzy.
FZV disponuje vhodným priestorovým a technickým vybavením. V budove na Rázusovej ulici v Piešťanoch sa nachádzajú učebne, ale i plne vybavené fitness centrum. Anatómia sa vyučuje na virtuálnom pitevnom stole Anatomage. Ide o zariadenie v skutočnej veľkosti a technologicky najvyspelejší systém 3D vizualizácie anatómie. Skvalitňuje získavanie vedomostí študentov nielen z oblasti anatómie, ale aj histológie, fyziológie a rádiológie. Učebňa Fyzioterapie je vybavená viacerými modernými zariadeniami. Za najšpičkovejší možno považovať dynamickú balančnú plošinu Biodex Balance System. Jedná sa o jednoduchý a účinný prístroj pre testovanie a nácvik rovnováhy. Študenti sa tiež učia pracovať so zariadením Spinal mouse, neinvazívnym, počítačom podporovaným zariadením, ktoré sa môže používať na merania profilu/zakrivenia chrbtice v sagitálnej aj frontálnej rovine, ako aj meranie uhlov medzi jednotlivými segmentmi, zvlášť v sakroiliakálnom spojení. Táto technika merania je podľa výrobcov porovnateľná s rtg. vyšetrením.
Na fakulte prebieha štúdium pod vedením skúsených pedagógov, externe tu prednášajú aj špičkoví odborníci zo zahraničia. Jedným z nich je aj prof. MUDr. Jiří Neuwirth, CSc. významný odborník v oblasti rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód. Katedru rádiológie vedie MUDr. Andrej Klepanec, PhD., ktorý v roku 2019 získal cenu ministerky zdravotníctva v kategórii lekár.

Obohatením teoretickej výučby je nesporne praktické vyučovanie, ktoré sa realizuje v zmluvných zdravotníckych zariadeniach. Najvýznamnejšími partnermi sú Slovenské liečebné kúpele Piešťany, Národný ústav reumatických chorôb Piešťany, Národné rehabilitačné centrum Kováčová, Univerzitná nemocnica Bratislava, Fakultná nemocnica Trnava, Onkologický ústav sv. Alžbety. Najviac zahraničných partnerstiev má FZV uzatvorených v Českej republike v Poľsku, Taliansku a Chorvátsku.

Absolventi FZV (predtým IFBLR) sú veľmi žiadaní na trhu práce. Napríklad, absolventi fyzioterapie dokážu samostatne diagnostikovať a liečiť poruchy pohybového aparátu a uplatnia sa na rehabilitačných oddeleniach, ambulantných centrách, kúpeľníctve. Absolventi študijného odboru rádiologická technika sa stávajú vyhľadávanými pracovníkmi v nemocniciach, poliklinikách a špecializovaných diagnostických centrách.
Prijímacie konanie v tomto akademickom roku je ovplyvnené pandémiou, a preto dekanka FZV RNDr. Katarína Vulganová, PhD. rozhodla o prijímaní bez prijímacích skúšok. Termín podania prihlášok na Bc. štúdium je do 31. mája 2021 na externú formu štúdia prvého stupňa Fyzioterapie, dennú aj externú formu štúdia Rádiologickej techniky.

Viac informácií nájdete na Viac informácií na: https://fzv.ucm.sk/sk/prijimacie-konanie-podmienky/
Mgr. Jana Koišová, PhD.
prodekanka pre vonkajšie vzťahy FZV UCM
