GALANTA. Podporu Fondu na podporu kultúry národnostných menšín získala prvá tohtoročná výstava Vlastivedného múzea v Galante, venovaná dejinám družstevného hnutia Hanza.
Prezentácia s názvom Tretia cesta - Odkaz Hanzy je výsledkom spoločného výskumu kurátorky, kulturologičky Zsófie Nagy a galantskej výtvarníčky Csilly Nagy, pozostáva predovšetkým z diel, ktoré sú umeleckou subjektívnou reflexiou pôsobenia a ideologického vývoja združenia. Informovala o tom referentka múzea pre cestovný ruch Andrea Cupal Baricová.

Výstava bude prístupná od 30. marca do 30. apríla, zatiaľ pre opatrenia proti ochoreniu COVID-19 na stránke múzea na sociálnej sieti. Z hľadiska miestnej histórie je podľa Zsófie Nagy téma družstevného hnutia Hanza mimoriadne významná, keďže hnutie malo v období rokov 1925 až 1945 svoje stredisko v Galante. "Cieľom je predstaviť, aké spoločensko-historické okolnosti, ideológie a komunitné úmysly formovali hnutie, ktoré bolo napriek svojej kontroverznosti významným úspechom maďarskej menšiny v oblasti organizácie komunity a hospodárstva," uviedla kurátorka.
Prepojení s Galantou
Družstevné hnutie Hanza bolo s Galantou spojené viacerými väzbami. Prvou a najdôležitejšou bolo to, že v roku 1925 vzniklo a pôsobilo družstevné tovarové stredisko, ktoré bolo základom činnosti hnutia. Tovarové oddelenie sa postupne rozrastalo a časom rozšírilo aj prevádzky. V roku 1930 Hanza založila vlastné úverové družstvo a neskôr vybudovala prvé kúpalisko v Galante.
"V príbehu Hanzy nachádzame na jednej strane družstevných propagandistov usilujúcich sa o pozdvihnutie dedinského človeka a túžiacich po vytvorení solidárneho ekonomického prostredia, na druhej strane však tiež zviditeľňuje, ako sa družstevná propaganda, ktorú Hanza šírila na báze ľudovo-národnej rétoriky, v prvej polovici 20. storočia stala nositeľkou silnejúceho antisemitizmu," doplnila Zsófia Nagy.
Okrem výtvarných diel budú súčasťou výstavy aj dobové dokumenty a vecné pamiatky súvisiace s hnutím.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!