TRNAVA. Trnavská arcidiecézna charita obnoví v Trnave priestory, ktoré využíva pre svoje Centrum pomoci človeku.

V objektoch, ktoré mali pôvodne hospodársku funkciu pri bývalom špitáli, charita poskytuje sociálne služby pre ľudí bez domova a ľudí v núdzi.
Aj keď sú súčasťou areálu národnej kultúrnej pamiatky Špitálik a Kostola sv. Heleny, momentálne sú v havarijnom stave.
Trnavská arcidiecézna charita hľadá dodávateľa stavebných prác s predpokladanou hodnotou približne 1,3 milióna eur, financovať ich bude zo získaných eurofondov.
Podľa podmienok verejného obstarávania nebudú stavebné práce trvať viac ako 18 mesiacov. Vykonávané musia byť v súlade s pokynmi Krajského pamiatkového úradu v Trnave.
„Napriek snahe zamestnancov charity v nevyhovujúcich podmienkach sprostredkovať klientom maximum možnej sociálnej pomoci, bez zásadného prístupu k vyriešeniu súčasných priestorových obmedzení, ako aj základného hygienického štandardu ochrany zdravia zamestnancov a klientov, je nemožné ďalšie perspektívne poskytovanie sociálnych služieb,“ píše sa v dokumentácii k projektu rekonštrukcie Centra pomoci človeku.
Po dokončení stavebných prác vzniknú priestory pre prípravu a výdaj stravy, pre vykonávanie základnej osobnej hygieny, individuálne aj skupinové poradenstvo, ako aj zázemie pre zamestnancov charity.

Ľudia z okolia Špitálika sa v minulosti na poskytovanie služieb bezdomovcom v absolútnom centre mesta sťažovali.
Prestavba priestorov by podľa vysvetlenia v stavebnom povolení mala tento problém do určitej miery eliminovať.
„Nový komplex objektov Centra pomoci človeku Trnava je riešený bezbariérovo nielen v zmysle odstránenia stavebných bariér, ale snaží sa vytvoriť dôstojný priestor pre ľudí bez domova a v núdzi v zmysle ich začlenenia do organizmu mestského prostredia, z ktorého boli, aj vzhľadom na schátralý a havarijný stav objektov s poskytovanou sociálnou pomocou, vymedzovaní,“ píše charita v dokumentácii pre stavebné povolenie.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!