Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Futbal jej pomohol ukázať smer, ktorým chce ísť

Človek môže dosiahnuť svoje ciele aj napriek ťažkej životnej situácii.

Lenka ŠulíkováLenka Šulíková (Zdroj: archív LŠ)

TRNAVA. Lenka Šulíková (22) je súčasťou klubu Spartak Trnava od žiackeho veku. Momentálne je stabilnou súčasťou ženského tímu, kde patrí medzi opory a počas jesennej časti zasiahla do všetkých stretnutí.

Okrem toho sa venuje kategórii WU 13, študuje a je nápomocná pri organizovaní futbalových projektov Slovenského futbalového zväzu. Za všetku činnosť, ktorú odvádza nielen na ihrisku, jej bola udelená Cena Anky Belkovej, ako najlepšej futbalistke Spartaka Trnava za rok 2020.

S úspešnou hráčkou, ktorú láka cesta trénerstva, sme sa rozprávali o jej futbalových začiatkoch, o tom, ako vníma mladý kolektív v kabíne ženského tímu Spartaka Trnava, ale aj aké sú podmienky ženského futbalu na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

Aké boli vaše futbalové začiatky a kedy ste sa mu začali aktívne venovať?

Prečítajte si tiež: Nadávok si odnášajú plné tašky Čítajte 

Futbal som začala hrávať na základnej škole v 7. ročníku, pričom môj úplne prvý kontakt bol na telesnej výchove. Cesta k nemu viedla cez nášho telocvikára, ktorý bol trénerom družstva vo Vrbovom. V rámci školy som bola súčasťou futbalového krúžku a zúčastňovali sme sa aj viacerých súťaží. Postupne som začala trénovať s chlapcami vo Vrbovom pod vedením telocvikára a od roku 2014 som súčasťou Spartaka Trnava.

Áno, vaším prvým klubom bolo Vrbové, ako spomínate na tieto časy aj v zmiešanom družstve s chlapcami?

Vo Vrbovom som hrávala za žiakov a spomínam na toto obdobie veľmi rada. V tíme sme boli tri dievčatá, a bolo to niečo iné ako čisto dievčenský kolektív. Určite by som si niekedy v budúcnosti veľmi rada zopakovala tréning alebo aj zápas spoločne s mužmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Aká bola vaša cesta do Spartaka Trnava?

Prečítajte si tiež: S odchodom sponzora skončila v piešťanskom klube aj tretia liga Čítajte 

Za školu vo Vrbovom sme postúpili v malom futbale do krajského kola, ktoré sa konalo v Trnave na Lokomotíve. Vtedy tam so svojím školským tímom bola aj Anka Belková, ktorá trénovala dievčatá v Spartaku. Keďže sa s ňou môj tréner poznal a vzhľadom na vek som už nemohla pokračovať v zmiešanom tíme s chlapcami, navyše som mala ísť na strednú školu do Trnavy, tak sme si vymenili kontakty. Potom prišiel môj prvý tréning s dievčatami v Spartaku a odvtedy som v klube.

Rukami akých trénerov a tréneriek ste prešli a kto z nich vás možno na vašej futbalovej ceste ovplyvnil?

Môžem povedať, že ma ovplyvnil každý jeden tréner či trénerka. Ako prvá to bola určite Anka Belková, pretože ona bola tá, ktorá ma posunula ďalej. Potom to bol tréner Marián Kováčik, ktorý ma dlho viedol v žiačkách a neskôr aj v juniorkách. Bolo ich skutočne dosť, spomeniem trénerov Igora Švajdu, Romana Šuleka, Igora Gažoviča, Cyrila Jánoška, Zuzku Imreovú či Petra Koreňa.

Skryť Vypnúť reklamu

Hráte na kraji obrany a už v predchádzajúcich rozhovoroch ste sa vyjadrili, že sa tam aj najlepšie cítite. Prečo práve obrana?

V obrane sa hrá o niečo rýchlejší futbal ako na iných postoch. Nie som hráčka, ktorá by sa chcela príliš „maznať“ s loptou. Mám rada, keď môžem potiahnuť loptu alebo dostať prihrávku do behu a vyviesť loptu, presne prihrať a podujať sa na akcii, či už nacentrovať loptu, alebo dať finálnu prihrávku do pokutového územia. Mám rada rýchlu hru, nie že by sa na iných postoch nebehalo, ale ten kraj obrany je špecifický.

Minulý rok bol vzhľadom na pandémiu koronavírusu odlišný, ako ste ho vnímali, prípadne sa naň spätne pozeráte?

Prečítajte si tiež: Dostal šancu v seniorskom hokeji. Za Trnavu zbiera cenné skúsenosti Čítajte 

Bol to rok plný zmien a nebol jednoduchý pre nikoho z nás. Boli sme odstrihnutí nielen od futbalu, ale aj ľudí, s ktorými sme sa dovtedy pravidelne stretávali. Za bežných okolností sme mali spoločné tréningy, zápasy každý víkend a zrazu prišiel moment, ktorý všetko zmenil. Už sme sa nevídali na tréningoch, nechodili na zápasy, tréner s nami nemal osobný kontakt a bolo na každej z nás, aby sa pripravovala čo najzodpovednejšie sama. Tým, že sme nevedeli, či sa zápasy budú hrať a aká bude situácia, chýbala nám motivácia, no na druhej strane sme sa nechceli prestať hýbať, pretože máme rady šport a ani jedna z nás nechcela vyjsť z tempa a formy, ktorú mala. Bolo to skutočne náročné obdobie, no zvládli sme ho.

V ženskom kádri prišlo pred sezónou k výrazným obmenám, ako na trénerskom poste, tak aj v hráčskom kádri. Túto sezónu je tím dopĺňaný aj hráčkami z juniorky. Ako ste vnímali tieto zmeny?

V tíme prišlo k určitému neporozumeniu, ktoré viedlo k výrazným zmenám, no každý mal možnosť rozhodnúť sa. Je to pre nás nová situácia, prišlo k úplnej zmene kádra a dievčatá sú odo mňa mladšie. V kabíne sme však vytvorili dobrý kolektív ako hráčsky, tak aj osobnostne. Dievčatá majú veľkú perspektívu, sú mladé, talentované, futbal ich baví a myslím si, že keď sa o rok, dva zohráme, niektorí súperi s nami budú mať veľké problémy. Na začiatku sezóny sme sa v lige oťukávali, no verím, že ak by ju neprerušil covid, tak zápasy na jar by boli výrazne odlišné od tých na jeseň.

Kým v predchádzajúcich sezónach ste v tíme patrili vy k tým mladším hráčkam, zrazu sa vaša úloha v kabíne zmenila a teraz patríte k tým skúsenejším. Snažíte sa mladšie spoluhráčky viesť, či už futbalovo, alebo aj po motivačnej stránke?

Áno, vnímam väčšiu zodpovednosť v kabíne, tým, že patrím medzi tie „staršie“ hráčky, pretože prvú ligu žien som už hrala a mám určité skúsenosti. Viem, že sa odo mňa na ihrisku očakáva výkon a výsledok. Väčšina kádra sa doteraz stretla len s juniorskou súťažou a ženskú ligu si nemali možnosť vyskúšať. Je to však citeľný rozdiel a musia si na ňu zvyknúť, preto do určitej miery cítim zodpovednosť. Čo sa týka motivácie, v kabíne sa s dievčatami snažíme navzájom motivovať a pomáhame si, keď je nejaký problém.

Ako sa v tomto období pripravujete, máte z klubu nastavené individuálne plány?

Prečítajte si tiež: Na štvrtú ligu sa pripravuje Čítajte 

Naši tréneri nám spoločne s kondičným trénerom a trénerkou brankárok nastavujú individuálne plány, ktoré sú vždy na týždeň. Po každom tréningu im posielame späť údaje z aplikácie, kde tréner vidí naše výsledky, koľko sme odbehali, odcvičili, vidí tam naše tempo či počet kilometrov, takže vie, kto na tom ako je. Myslím si, že naša individuálna príprava je na veľmi dobrej úrovni a máloktorý klub takto trénuje.

Napreduje podľa vás ženský futbal na Slovensku?

Keď sa pozriem spätne na dobu, kedy som v Trnave začala hrávať, tak podmienky sa určite rapídne zlepšili. Na začiatku sme mali možno dve sady dresov a jednu súpravu, ktorú sme si sami kupovali, nejaké tie lopty a tréningové pomôcky, ktoré nám požičal klub. Teraz máme k dispozícii skvelé vybavenie, od oblečenia cez pomôcky až k špičkovej trénerskej práci, ktorá je na vysokej úrovni. Celkovo to vnímam tak, že ženský futbal je viac atraktívnejší, ako bol kedysi, začína sa o ňom viacej rozprávať, konajú sa rôzne nábory či turnaje pre dievčatá už aj v mladšom veku. Futbal sa začína rozširovať aj medzi ženami, síce ešte bude veľmi dlho trvať, aby bol minimálne na takej úrovni, ako je v Čechách alebo v zahraničí, ale myslím si, že sme na dobrej ceste.

Začiatkom februára ste boli vyhlásená za najlepšiu futbalistku Spartaka Trnava za rok 2020, ako vnímate toto ocenenie?

Musím povedať, že získanie Ceny Anky Belkovej pre mňa bolo veľkým prekvapením, no zároveň to je pre mňa veľká česť. Na jednej strane to vnímam ako odmenu za prácu a čas, ktorý obetujem futbalu, pretože ho je skutočne dosť, no futbal je u mňa na vysokom stupni priorít. Na druhej strane je to pre mňa motivácia do budúcnosti a dáva mi to impulz, že to, čo robím, má zmysel a oplatí sa to, aj keď je to niekedy náročné. Toto ocenenie však nie je len moja zásluha, bez podpory spoluhráčok, trénerov a ľudí okolo by som to nedokázala.

Ako vidíte svoju futbalovú budúcnosť?

Povedzme si na rovinu, že čo sa týka ženského futbalu na Slovensku, tak sa presadí len veľmi málo hráčok, ktoré sa ním aj živia. Moje ciele už nie sú ani tak v úlohe hráčky, ale skôr v trénerskom odvetví, na ktoré som viac zameraná. Študujem na Fakulte telesnej výchovy a športu v Bratislave, takže sa chcem v budúcnosti uberať týmto smerom.

Už teraz pôsobíte ako asistentka trénerky pri kategórii WU 13. Čo vás láka na trénerstve a ako sa vám pracuje s deťmi?

Prečítajte si tiež: Majstrom sveta aj počas lockdownu Čítajte 

Trénerstvo študujem, je to môj prioritný odbor a baví ma. Okrem toho ma baví práca s ľuďmi. Na strednej škole som sa venovala učiteľstvu v materských školách, mám rada deti a rada by som im v budúcnosti odovzdala to, čo som sa naučila a pomohla im na ich ceste k vysnívaným cieľom. Rovnako chcem byť nápomocná pri ich výchove nielen po futbalovej stránke, ale celkovo, pretože z nich rastú osobnosti. Na oplátku zas naučia niečo ony mňa, dostanem od nich spätnú väzbu. Tréneriek na Slovensku nie je veľa a preto to vnímam ako určitú výzvu.

Okrem toho sa angažujete aj v projekte Slovenského futbalového zväzu. Priblížite nám ho?

Ja som z detského domova a ako malá som sa niekoľkokrát zúčastnila talentovej súťaže Pohár Karola Poláka – Majstrovstvá Slovenska detských domovov vo futbale. Je to veľmi pekná akcia, ktorú sponzoruje Slovenský futbalový zväz a keďže sa jej už nemôžem zúčastňovať ako hráčka pre vek, tak sa snažím nejakým spôsobom pomôcť, či už pri organizácií, alebo propagovaní. Často sa snažím rozprávať s deťmi, aby som im dodala motiváciu, že aj keď sú z detského domova, môžu dosiahnuť to, čo chcú, rovnako ako ja, ktorá hrávam a trénujem v Spartaku Trnava a študujem na vysokej škole. Futbal mi pomohol ukázať smer, ktorým sa chcem v živote uberať a človek môže dosiahnuť svoje ciele aj napriek ťažkej životnej situácii.

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Chcete vedieť, kto fotí influencerky, celebrity a hviezdy?
 2. Získaj náskok pred štartom
 3. Proxenta oficiálne potvrdila záujem o ďalšie investície na Kube
 4. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
 5. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 6. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 7. Dávajú osemročnú záruku. Batérie vyvíjajú už desať rokov
 8. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 9. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom
 10. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 1. Magnetickej rezonancie sa nemusia obávať ani klaustrofobici
 2. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 3. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 4. Recruitment allowance as an employment recruitment instrument
 5. Compliance – who should be responsible?
 6. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 7. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 8. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 10. Tipy na darčeky, ktoré potešia každú ženu
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 440
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 13 873
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 745
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 7 041
 5. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 190
 6. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 206
 7. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 2 907
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 697
 9. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 028
 10. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 1 847

Blogy SME

 1. Matej Vagač: Stromy na Dunajskom nábreží sú nateraz zachránené
 2. Ondrej Škvarenina: Ako manipulovať štatistiky o Covid-19
 3. Marek Mačuha: Roznášajú covid deti ?
 4. INESS: Cena zamestnanca
 5. Ivan R. V. Rumánek: Brnenskí "obri" - Kelti? (Keltika 5)
 6. Marta Medzihradská: Šport vs kultúra v Banskej Bystrici
 7. Marcel Horacek: Život je fajn
 8. Štefan Vidlár: Krivé verše od ziskuchťivého penzistu
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 10 566
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 409
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 699
 4. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 237
 5. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 915
 6. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 709
 7. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 4 671
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 143
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Valentína Sedileková: Komentujete vzhľad druhých ľudí? Ubližujete im viac, ako si uvedomujete
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Dôvodom je zvýšený výskyt nákazy COVID-19 a karantény medzi zamestnancami.


TASR 1 h

Raz vyrobila aj maturitné tablo z medovníkového cesta a fotografie na ňom ozdobila ornamentmi z polevy. No jej špecialitou sú šperkovnice rôznych tvarov, do ktorých ukladá malé medovníčky. Medovnikárka Alena Bistárová zo Žiliny.


4 h

Požiar nahlásili hasičom v nedeľu dopoludnia. Tri osoby na mieste ošetrili.


5 h

Na mieste zasahovali hasiči z troch miest.


7 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Peter sa z tohto sveta rozhodol odísť dobrovoľne.


27. nov

Zatvoriť školy sa rozhodla okresná hygienička, pretože na dvoch infikovaných dospelých pripadá jedno dieťa do 18 rokov.


8 h

Policajti zaevidovali nezvyčajný prípad v obci Hrnčiarovce nad Parnou.


25. nov

Oddelenie opustilo viacero zamestnancov.


26. nov

Blogy SME

 1. Matej Vagač: Stromy na Dunajskom nábreží sú nateraz zachránené
 2. Ondrej Škvarenina: Ako manipulovať štatistiky o Covid-19
 3. Marek Mačuha: Roznášajú covid deti ?
 4. INESS: Cena zamestnanca
 5. Ivan R. V. Rumánek: Brnenskí "obri" - Kelti? (Keltika 5)
 6. Marta Medzihradská: Šport vs kultúra v Banskej Bystrici
 7. Marcel Horacek: Život je fajn
 8. Štefan Vidlár: Krivé verše od ziskuchťivého penzistu
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 10 566
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 409
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 699
 4. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 237
 5. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 915
 6. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 709
 7. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 4 671
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 143
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Valentína Sedileková: Komentujete vzhľad druhých ľudí? Ubližujete im viac, ako si uvedomujete

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu