Štvrtok, 9. február, 2023 | Meniny má Zdenko

Za dverami bytov robia agresori veci, ktoré si nevieme ani predstaviť

Aby človek mohol existovať, potrebuje jesť, piť, vyspať sa, umyť sa. Tieto životné potreby si napĺňa väčšinou doma. „Domov sú ruky, na ktorých smieš plakať...“, napísal básnik Miloslav Válek.

ilustračné fotoilustračné foto (Zdroj: pixabay.com)

Domov je miesto, kde sa nielen najeme, ale aj miesto, kde musíme a chceme byť v stave svojej zraniteľnosti – počas spánku , v chorobe, v detskej alebo seniorskej bezmocnosti alebo len tak obyčajne unavení, nahnevaní alebo smutní. Ale kam utečie malý alebo veľký človek do bezpečia, ak práve doma ho čaká ten najväčší zdroj jeho strachu, násilia?!

Domáce násilie

„Domáce násilie je nebezpečné, pretože človek nemá miesto a ani čas, kde by sa mu uľavilo z pocitu napätia a strachu. Zdrojom tohto strachu je človek, ktorý ho má chrániť a milovať. Za dverami bytov a domov sa odohrávajú rodinné drámy – násilníci, frustrovaní pocitom neistoty vyhľadávajú drobné podnety k tomu, aby si ventilovali vlastné pocity neistoty a obáv a „udreli“ plnou silou na toho, kto je „po ruke“ a kto sa hanbí zverejniť to, že ho nemá rád a že mu ubližuje vlastný rodič, partner“, hovorí psychologička, docentka Eva Mydlíková, vedúca Katedry sociálnej práce Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dospelé obete domáceho násilia by sa mali dokázať voči nemu brániť, napriek tomu to nevedia, lebo sú to „obete“ a potrebujú odbornú pomoc. Čo však potom deti, ktoré vidia, že jeden rodič ich týra a druhý proti tomu nič zásadnejšie neurobí? „Obaja, v jeho živote najdôležitejší ľudia, ho v podstate zradili. Komu o tom má povedať? A čo? Že je neľúbené? Že ho bijú alebo psychicky ničia vlastní? Kto tomu uverí? Je treba citlivo vnímať to, čo sa okolo nás deje. Hlavne, ak prácu s ľuďmi, predovšetkým s deťmi, máme v náplni práce. Ak sa nám v rodine, v susedstve niečo deje a my len akosi cítime, že niečo je zvláštne, niečo je iné, jednoducho čudné, je čas začať byť ostražitý a najmä skúsiť pomôcť. Lebo ak nie, až vo večerných správach s hrôzou zistíme, že sa „to“ stalo u nás v dome!“, pokračuje v rozprávaní E. Mydlíková.

Ako odhaliť násilie páchané na deťoch?

Podľa odborníčky, u detí dokážu odhaliť páchanie násilia najmä detskí zdravotníci, učiteľky v škôlkach a školách. Aj títo odborníci, aj susedia môžu nahlásiť svoje podozrenia na oddeleniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately príslušných okresných úradov práce . A to aj anonymne.

„Pracovníci týchto oddelení musia prešetriť reálnosť každého podaného podnetu, pretože ide o dieťa. Výborný výsledok je, že sa výskyt fyzického, psychického týrania, sexuálneho zneužívania alebo zanedbávania nepotvrdí. Je to síce obštrukčný a nepríjemný proces, ale skvelé je, ak je podanie „len“ pomstou partnera, suseda a celé sa to vyhodnotí ako bezdôvodné.

Pracovníci oddelení sociálnoprávnej ochrany potom prichádzajú do rodín „vyzbrojení“ najmä svojimi poznatkami a skúsenosťami, ktoré sú vďaka veku, osobnosti, pracovným skúsenostiam na rôznej úrovni. Sociálnym pracovníkom chýbajú metódy, ktorými by sa pokúsili objektivizovať zistený nález. Psychológovia, pedagógovia majú na diagnostiku sledovaných javov a procesov (napríklad inteligencia, koncentrácia pozornosti, poruchy učenia) rôzne diagnostické nástroje. Sociálnym pracovníkom, najmä vďaka tomu, že ide o „mladý“ vedný odbor, takéto chýbajú. Sociálna práca sa považuje za aplikovanú vednú disciplínu, teda jej poznatky vychádzajú z praxe a do nej sa aj vracajú. Univerzity vždy oblasť svojej vedy vytvárali a ovplyvňovali a to jednak vzdelávaním nových odborníkov a jednak realizáciou výskumu, ktorého výsledky každodenná prax vie zužitkovať.“

Na Katedre sociálnej práce Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity vzniklo a funguje Centrum rodinných štúdií. Jeho cieľom je realizovať rôzne vedecko-výskumné štúdie na tému dieťa a jeho rodina, ktoré chce implementovať do praxe a to pomocou tvorby rôznych metodík, poskytovaním špecializovaného vzdelávania pre odborníkov z praxe. Jednou z významných vedecko-výskumných aktivít je aj projekt APVV-16-205 Identifikácia mechanizmov včasnej diagnostiky syndrómu týraného, zneužívaného a zanedbávaného dieťaťa. Výskumnému tímu sa podarilo zostaviť a overiť platnosť testu, ktorým sa rýchlym spôsobom zisťuje, či a v akej miere dieťa vykazuje príznaky a prejavy niektorej z foriem domáceho násilia.

Ako to funguje, približuje docentka Eva Mydlíková: „Sociálny pracovník si rýchlym odhadom pretestuje dieťa a v prípade, že sa vykazuje istá miera rizika, požiada o „hĺbkové“ odborné vyšetrenie psychológa alebo psychiatra. Aplikovaný výskum priniesol aj iné profity pre prax, ako napríklad analýzu materiálno-štrukturálnych podmienok slovenských sociálnych pracovníkov, ktoré sme porovnávali s dánskymi (približne rovnako veľká európska krajina), navrhli sme štruktúru ďalšieho vzdelávania špecialistov pre prácu s detskými obeťami domáceho násilia a to nielen v rezorte sociálnej práce, ale aj zdravotníctva, školstva, polície. Čiastkové výsledky už majú ohlas už aj u odborníkov v Čechách, ktorí prejavili o testy veľký záujem.

Nedávno u nás na našej katedre obhájila rigoróznu prácu kolegyňa z Čiech, ktorá sa zaoberala úmrtnosťou detí, ktoré zomreli dôsledkom týrania v domácom prostredí. V rámci svojho výskumu sa pokúšala urobiť aj komparatívnu štúdiu Česko-Slovenských údajov z pitevných správ detí. Okrem toho, že sa len ťažko vedela dostať k pitevným správam na Slovensku, aj tu zistila, že ani v jednej správe nenašla údaje, ktoré by sledovali súvislosť medzi domácim násilím a smrťou dieťaťa.“

O tom, že situácia u nás je vážna, svedčí aj kritika Európskej únie ohľadne absencie prieskumov k tejto problematike. Odborníčka sa preto opiera o dostupné zdroje – výsledky prieskumov a výskumov, ako napríklad občianske združenie Slonad v roku 1999 robilo na vzorke 5 230 detí vo veku od 15 do 16 rokov, v roku 2013 Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie a Inštitút práce, sociálnych vecí a rodiny robili reprezentatívny výskum prevalencie násilia páchaného na deťoch v Slovenskej republike na vzorke 1560 žiakov 8. a 9. ročníka ZŠ Slovenska. „Podľa tohto výskumu trpí zanedbávaním (deti sú samé doma, sú vyháňané z domu, sú hladné, zle oblečené, bez hračiek a podobne) na Slovensku až 14,2% detskej populácie, psychickému násiliu je vystavených 16,06% detí (ponižovanie, izolácia od ostatných, vyhrážanie). Fyzickému násiliu bolo v skúmanej vzorke vystavených 23% detí (bitie po hlave, napádanie sa rodičov navzájom alebo jedným toho druhého, popálenie, kopanie, dusenie). Z pohľadu sexuálneho zneužívania až 7,1% detí bolo vystavených sexuálnemu obťažovaniu (sexuálne narážky, dotýkanie sa intímnych miest dieťaťa, nútenie k pohlavnému styku s dospelým, nútenie dieťaťa dotýkať sa intímnych miest dospelého)“, uviedla E. Mydlíková a na záver skonštatovala smutný fakt:

„Za dverami bytov robia agresori veci, ktoré si nevieme ani predstaviť a to s pocitom, že ich nikto nevie a nechce odsledovať – ani učitelia, ku ktorým deti za normálnych okolností chodia, ani susedia, s ktorými sa ich obete môžu stretnúť a ani dokonca príbuzní, pretože sa dnes nestretávajú.“

Nela Krajčovičová

Viac informácií o Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity v Trnave nájdete na: http://fzsp.truni.sk/ alebo na FB/ Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce v Trnave

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 2. Lesníctvo, drevárstvo, ekológia a technika sú životný štýl!
 3. Sme Univerzita, ktorá nosí úspech v mene
 4. SME ženy a Jamie Oliver: Toto menu platí iba vo februári
 5. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 6. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 7. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 8. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 1. Bezpečnosť pri šoférovaní vychádza z dobrého videnia
 2. Lesníctvo, drevárstvo, ekológia a technika sú životný štýl!
 3. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 4. Sme Univerzita, ktorá nosí úspech v mene
 5. SME ženy a Jamie Oliver: Toto menu platí iba vo februári
 6. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí
 7. Na bezpečnom internete záleží
 8. Ako vyzerá inteligentný bytový dom? Tajomstvo je v technológiách
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 4 555
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 4 045
 3. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí 3 596
 4. Dodajte vašej pokožke šťavu 2 335
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 748
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model 711
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka 647
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 290

Blogy SME

 1. Pavel Macko: Pán Žilinka, cítim s Vami, ale zastavte mafiánske praktiky prokuratúry!
 2. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Štiavnik
 3. Ján Bilohuščin: Koalície pred voľbami - ako môžu vyzerať?
 4. Jan Pražák: Služkou proti své vůli?
 5. Ľuboš Vodička: O psoch záchranároch
 6. Matúš Lazúr: Teplý obed je mýtus. V bohatom Nórsku deti v škole obed nemajú.
 7. Tupou Ceruzou: Norbert Bödör je obžalovaný v ďalšej kauze
 8. Júlia Piraňa Mikolášiková: Prišiel si pozrieť korupčný prípad Lipšicovho nominanta. Súd mu nariadil sledovať kauzy
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 30 100
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 18 886
 3. Richard Sulík: Ako sme vyriešili najväčší problém tejto krajiny a teraz ponúkame reštart 9 658
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 609
 5. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 613
 6. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii 3 493
 7. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete 2 539
 8. Helena Smihulova Laucikova: Predtým ako som zostarla 2 505
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 8. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Tomáš Prisztacs (vľavo) s trénerom Trnavy Michalom Gašparikom

Vyspovedali sme asistenta trénera trnavského Spartaka Tomáša Prisztácsa. Ide o rodáka z Košíc a pri A-tíme Trnavy pôsobí už tretiu sezónu. V rozhovore nám povedal zaujímavé veci zo zákulisia jeho práce.


Juraj Hertel 1 h
Marián Dóczy, starosta Sokoloviec.

Sokolovce kúpili pamiatku aj s exekúciami.


53m

V rámci série otvorených podujatí pripravil Občiansky klub Trnava ďalšiu z verejných besied. Diskutovať sa bude v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave.


10 h
Ilustračná fotka

Nohu jej zachytili zatvárajúce sa dvere na vozni.


19 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zákon zakazuje znečisťovať cesty.


24 h

O incidente informovala mestská polícia Liptovského Hrádku.


7. feb

Zákazník od októbra čaká na preplatok od plynárov. Pošlú ho vraj o niekoľko dní.


20 h

Mladej žene polícia na mieste zadržala vodičský preukaz.


8. feb

Blogy SME

 1. Pavel Macko: Pán Žilinka, cítim s Vami, ale zastavte mafiánske praktiky prokuratúry!
 2. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Štiavnik
 3. Ján Bilohuščin: Koalície pred voľbami - ako môžu vyzerať?
 4. Jan Pražák: Služkou proti své vůli?
 5. Ľuboš Vodička: O psoch záchranároch
 6. Matúš Lazúr: Teplý obed je mýtus. V bohatom Nórsku deti v škole obed nemajú.
 7. Tupou Ceruzou: Norbert Bödör je obžalovaný v ďalšej kauze
 8. Júlia Piraňa Mikolášiková: Prišiel si pozrieť korupčný prípad Lipšicovho nominanta. Súd mu nariadil sledovať kauzy
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 30 100
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 18 886
 3. Richard Sulík: Ako sme vyriešili najväčší problém tejto krajiny a teraz ponúkame reštart 9 658
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 609
 5. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 613
 6. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii 3 493
 7. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete 2 539
 8. Helena Smihulova Laucikova: Predtým ako som zostarla 2 505
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 8. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu