TRNAVA. Rok 2021 sa aj napriek obmedzeniam a lockdownu začal úspešne pre karatistu Timoteja Vraníka (17), ktorý počas víkendu 6. – 8. februára získal titul majstra sveta v kyokushin on-line kata, organizácie IKKF v Azerbajdžane, Baku.
„Tento úspech je pre mňa obrovským zadosťučinením za roky prípravy a zároveň je to pre mňa obrovská motivácia ďalej pokračovať v tréningoch a súťažiach aj v tomto období pandémie,“ popísal svoje pocity z dosiahnutého triumfu.
S mladým športovcom a členom karate klubu Slovšport Trnava sme sa spoločne rozprávali, prečo sa rozhodol pre tento šport, čo všetko si vyžaduje, ale aj ako sa pripravuje počas obdobia koronavírusu.
Pravidelná príprava

Timotej Vraník sa karate venuje už trinásť rokov a priviedol ho k nemu otec. „Zaujala ma na ňom fyzická príprava, ktorá je veľmi všestranná, zápasenie a kata. Kata mi ukázala reálnu tvár karate, tým myslím sebaobranu. Vyskúšal som aj iné športy, napríklad hádzanú, ktorej som sa popri karate venoval päť rokov a posledných päť rokov je to hasičský šport,“ začal rozhovor Timotej.
Jeho materským klubom je už spomínaný Slovšport Trnava, kde ho trénuje Renáta Gašparovičová. „Dlhodobo trénujem aj pod Slovenským zväzom kyokushin karate, kde je mojím trénerom Norbert Rácz,“ pokračoval mladý športovec, podľa ktorého je pri karate dôležitá systematická a pravidelná príprava.
„Tá vedie k vlastnostiam, ako sú disciplína, vytrvalosť, sebaovládanie a zodpovednosť, ktoré, dúfam, že som po tých rokoch nadobudol,“ dodal úsmevne.
Začiatky pri karate neboli jednoduché a boli hlavne o tréningu.
„Malými krokmi som sa učil techniku, zápasenie a kata. K súťažiam v karate som sa dostal po troch rokoch prípravy. Najväčším úspechom je pre mňa práve spomínaný titul majstra sveta v kyokushin on-line kata, ktorý som dosiahol na poslednej súťaži organizácie IKKF v Azerbajdžane, Baku. Z minulosti som majstrom Slovenska a Maďarska v kata a majstrom Rakúska v kumite (zápasenie),“ popísal svoje dosiahnuté úspechy rodák z Hrnčiaroviec nad Parnou.
Do on-line priestoru

Rovnako ako iné športy, aj karate ovplyvnila pandémia koronavírusu. Pred jej začiatkom trénoval Timotej Vraník trikrát týždenne karate, raz absolvoval hasičský tréning a dvakrát do týždňa individuálny kondičný a posilňovací tréning.
„Posledný rok je iný. Z telocvične som sa presunul do izby pred kameru, ale prestávku nevnímam. Tréningy a súťaže prebiehajú on-line formou. Minulý rok som sa zúčastnil on-line svetového šampionátu sokyokushin v Čile. Popri tom s trénermi aktívne pripravujem cvičenia na facebookovej skupine karate klubu Slovšport Trnava, takže zmena pre mňa je len tá, že na tréningy nemusím cestovať. Samozrejme, atmosféra a sociálne interakcie mi chýbajú.“
Timotej sa aj naďalej snaží zachovať si pravidelný režim a trénuje päťkrát do týždňa, aby sa udržal vo forme.
Chce byť trénerom
Napriek tomu, že sa súťaže organizujú on-line formou, niektoré museli byť pre pandémiu zrušené. „Mal som v pláne zúčastniť sa majstrovstiev Slovenska v kyokushin karate a následne majstrovstiev Európy v Poľsku, na ktoré som sa veľmi tešil. Dúfam, že ešte dostanem príležitosť zúčastniť sa takýchto súťaží aj naživo,“ pokračoval karatista.

A ako vyzerá priebeh online súťaže? „Na internete, sociálnej sieti a v skupinách sú zverejňované informácie o plánovaných súťažiach, na ktoré sa môže človek prihlásiť, pokiaľ spĺňa požadované kritériá kvalifikácie. Po uhradení štartovného poplatku a registrácii prichádza k samotnému súťaženiu väčšinou formou vytvorenia videozáznamu a jeho zaslania organizátorom na vyhodnotenie. Tieto majstrovstvá sveta boli iné. Organizátor určil čas participácie na on-line mítingu, kde rozhodcovia sledovali prostredníctvom videohovoru cvičenie kata v priamom prenose. Hodnotilo päť rozhodcov, ktorí známkou ohodnotili kata a navyše vysvetlili hodnotenie hneď po docvičení, čo pri normálnej súťaži nebýva,“ ozrejmil priebeh nedávnych majstrovstiev sveta Timotej Vraník.
Vo svojich cieľoch do budúcna má mladý športovec jasno. „Rád by som sa stal trénerom, aby som mohol svoje skúsenosti posúvať ďalším. Určite sa mám však ešte stále čo učiť a zdokonaľovať sa pre dosiahnutie vyšších technických stupňov,“ dodal Timotej, pre ktorého vzorom sú jeho tréneri Renáta Gašparovičová, Boris Zvolenský a Norbert Rácz. „Týmto sa im chcem poďakovať za všetko, čo ma naučili.“