Zrekonštruujú známy piešťanský symbol

Mesto požiadalo Ministerstvo kultúry SR o dotáciu vo výške 45.000 eur na rekonštrukciu sochy barlolámača.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SME)

PIEŠŤANY. Povestnou "čerešničkou" na končiacej sa obnove Kolonádového mosta v Piešťanoch by mala byť rekonštrukcia symbolu kúpeľného mesta - sochy barlolámača, ktorá stojí na jeho priečelí.

Mesto ako vlastník národnej kultúrnej pamiatky požiadalo na tento účel Ministerstvo kultúry SR o dotáciu vo výške 45.000 eur z programu Obnovme si svoj dom. Informovalo o tom Martin Ričány z odboru komunikácie na piešťanskej radnici.

Obnova mosta začala v roku 2019

Súvisiaci článok V Hlohovci nepostavia nové byty pre rómsku komunitu Čítajte 

Celkové náklady na opravu mosta boli vyrátané na 1,8 milióna eur, radnica získala dotáciu z ministerstva kultúry vo výške 995.000 eur. Potrebné bolo realizovať obnovu nosnej konštrukcie, kovových častí, okenných výplní, strechy, výmenu osvetlenia a novú komunikáciu. Práce začali v polovici roka 2019, uskutočňovali sa pod dozorom Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) Trnava.

SkryťVypnúť reklamu

S doterajšou rekonštrukciou sú pamiatkari spokojní. Historik Martin Švihorík povedal, že aktuálne KPÚ odobril kolaudáciu obnovy exteriéru mosta. Pokračovať sa bude v interiérových častiach.

"Po menších zásahoch sa podarilo dosiahnuť, že most sa stáva vzdušnejším, svetlejším, a tak sa docielil pôvodne mienený výraz - sklený," uviedol. Zmenený bol odtieň náterov konštrukcie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Farebnosť sme sa snažili prinavrátiť k pôvodnému stavu, podľa zachovaných fragmentov bol po postavení tyrkysovo-zelený," doplnil. Najväčšou výzvou pri obnove boli podľa Švihoríka pôvodné sklené výplne, nakoniec sa ukázalo, že pod nátermi boli relatívne zachované.

Fontánu obnovia podľa pôvodných nákresov

V prípade barlolámača je v pláne obnoviť fontánku a jej technológiu podľa pôvodných nákresov autora diela architekta Emila Belluša. V súčasnosti jediná osadená vodná tryska nezodpovedá podľa informácií mesta nákresu a pôvodnej idei architekta, má predstavovať bublajúci piešťanský liečivý prameň.

SkryťVypnúť reklamu

"Rovnako plánujeme osadiť zábradlie na fontánku a vrátiť jej pôvodnú bielu farbu," uviedol Ričány. Z dobových fotografií je zrejmé, že technológia fontány nebola doteraz nikdy zrealizovaná podľa autora, preto ide o zámer významného charakteru.

Kolonádový (Sklený) most patrí k vrcholu slovenskej funkcionalistickej architektúry. Je najdlhším krytým mostom pre peších na Slovensku. Postavili v rokoch 1930 až 1933 na objednávku kúpeľov, počas druhej svetovej vojny bol značne poškodený. Obnoviť sa ho podarilo až v roku 1956.

#MyVasPotrebujeme

Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.

Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!

Chcem podporiť →

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trnava

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 852
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 7 710
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 912
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 774
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 407
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 738
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 505
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 287
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu