Streda, 3. marec, 2021 | Meniny má Bohumil, BohumilaKrížovkyKrížovky

Na hernú kvalitu si v Hlohovci musia ešte počkať

Mladému, no perspektívnemu mužstvu chýbajú skúsenosti.

Momentka zo zápasu J. Bohunice - HlohovecMomentka zo zápasu J. Bohunice - Hlohovec (Zdroj: ŠK Blava 1928 Jaslovské Bohunice)

HLOHOVEC. Štvrtoligista z Hlohovca v posledných sezónach výrazne zmenil káder a celkovú filozofiu. Ide cestou výchovy hráčov a vlastných odchovancov aj na úkor výsledkov v súťaži.

Minulú sezónu sa mužstvo držalo po jesennej časti s nelichotivými dvomi bodmi na dne tabuľky, k záchrane mu pomohla pandémia koronavírusu a anulovanie súťaží. V tej aktuálnej obsadil Hlohovec 12. miesto v tabuľke a aj keď s umiestnením nie je v klube príliš veľká spokojnosť, riadia sa príslovím "trpezlivosť ruže prináša".

Skryť Vypnúť reklamu

Tréner Ján Škreňo vie, že mladý káder má potenciál a potrebuje naberať skúsenosti. V rozhovore nám porozprával o víziách klubu, ale aj o tom, či si ešte sám plánuje súťažne obuť kopačky.

K A-mužstvu Hlohovca ste prišli do pozície hlavného trénera pred rokom z Veľkého Orvišťa. Ako prišlo k spolupráci s klubom?

– V tej dobe som okrem Veľkého Orvišťa pôsobil pri staršom doraste Hlohovca. Po jesennej časti sme s Orvišťom, ako nováčikom súťaže v siedmej lige, skončili na druhom mieste so stratou troch bodov na lídra. Vedenie nebolo s umiestnením spokojné a po roku a pol sme spoluprácu ukončili. V tom období prišla ponuka od športového riaditeľa Hlohovca Norberta Kusého prebrať mužstvo do jarnej časti. Hlohovec bol po jeseni na poslednom mieste v tabuľke so ziskom dvoch bodov.

Skryť Vypnúť reklamu

Mal som sa pokúsiť zachrániť mužstvo v štvrtej lige. Káder som v zimnej prestávke prakticky kompletne vymenil, s čím sme boli veľmi spokojní, žiaľ, zo športového hľadiska sa odohralo len prvé jarné kolo a amatérske súťaže sa kompletne anulovali, čo pre Hlohovec znamenalo záchranu v súťaži.

Futbalovo ste naposledy pôsobili v spomínanom Veľkom Orvišti. Dá sa povedať, že týmto krokom ste ukončili vašu aktívnu hráčsku činnosť, alebo je ešte v budúcnosti možnosť, že sa k hraniu vrátite?

Prečítajte si tiež: V Červeníku zrejme zostane do konca kariéry. Najviac ho bavia tradičné derby zápasy Čítajte 

– Do Veľkého Orvišťa ma zavolali ako hrajúceho trénera veľkí športoví nadšenci, starosta obce Pavol Paulovič a tréner Stanislav Šoka, aby som pomohol opäť naštartovať futbal v obci. TJ Slovan Veľké Orvište sa po kratšej odmlke znovu objavil na futbalovej mape a vznikol veľmi zaujímavý projekt kombinácie domácich, hlohovských a srbských hráčov. Osobne si myslím, že sa zložil silný káder okolo skvelých hráčov Tomáša Weselowského a Nenada Dragičeviča. V súčasnosti je Orvište stabilizované s ambíciou postupu do 6. ligy. S aktívnym hraním už nepočítam, za tie roky toho bolo dosť. Musím povedať, že som si to veľmi užil a som za to vďačný.

Skryť Vypnúť reklamu

Kde ste pred Hlohovcom zbierali trénerské skúsenosti?

– V rodnom Hlohovci som trénoval prakticky skoro všetky mládežnícke kategórie, vypomáhal som ako asistent mládežníckych výberov pre Oblastný futbalový zväz Trnava a taktiež v spomínanom Veľkom Orvišti.

Bola pre vás 4. liga výzvou? Ako hodnotíte jej kvalitu?

– Nenazval by som to výzvou. V Hlohovci som začínal s futbalom ako chlapec, roky som tu úspešne trénoval mládež a keď prišla možnosť trénovať A-mužstvo, bola to pre mňa veľká česť a zároveň aj povinnosť túto ponuku zobrať, napriek tomu, že sa mužstvo nachádzalo v zlej situácii. Aktuálny ročník sa prakticky len rozbiehal a bol nútene pozastavený, tým opäť stráca na určitej hodnote a kvalite. Mužstvá, ktoré mali formu, ju po opätovnom spustení nemusia mať.

Mužstvá, ktoré nemali formu, prípadne sa trápili so zraneniami, ako napríklad pre mňa veľké prekvapenie v podobne Vrbového, môžu túto situáciu využiť. V každom prípade, tabuľka bola veľmi vyrovnaná, vyložene slabý tím sa v súťaži nenachádza. Prekvapením, ktoré je podložené kvalitou kádra, osobitosťou domáceho prostredia a špecifickým rozmerom domácej hracej plochy je pre mňa Radimov. Mužstvá, ktoré podľa môjho názoru jednoznačne disponujú kvalitou, či už kádrovou, alebo hernou, sa doteraz stihli vyprofilovať do tretieho miesta a myslím si, že tam aj zostanú.

Ako ste už spomenuli, za posledný rok prebehlo v kádri Hlohovca viacero zmien. Pri skladbe ste sa zamerali najmä na hráčov a odchovancov klubu, ako vnímate káder vy? Nechýbajú vám v ňom starší, skúsenejší hráči?

Prečítajte si tiež: Kluby sú v neistote, stále však veria. Pohľad na dohratie jarnej časti je rozpačitý Čítajte 

– Momentálna športová vízia klubu je hrať s čo najväčším počtom domácich hráčov, prípadne hráčov z blízkeho okolia. Káder je stále veľmi mladý, herne neskúsený, čo sa odzrkadľovalo aj na nestabilných výkonoch a výsledkoch v jesenných stretnutiach. V klube sa stále pohrávame s myšlienkou doplniť mužstvo o skúsených starších hráčov, ktorí by osobnostne, charakterovo, ale aj morálne dokázali pozdvihnúť mladý hlohovecký kolektív.

V tomto bol kedysi top hráčom ikonický Tomáš Došek. Máme veľa mladých, dravých a perspektívnych hráčov, ktorým bude patriť budúcnosť, žiaľ, na hernú kvalitu si u nich musíme ešte počkať. V nedohratej jesennej časti sme veľa očakávali od Jakuba Ďuriša a Martina Mihálika, tí sa však dlhodobo zranili v úvodných kolách.

Úvod jesennej časti sa napriek výhre s Partizánskym asi nevyvíjal podľa predstáv, napokon sa ju ani nepodarilo dohrať. Zimujete na 12. mieste v tabuľke, ako ste v klube spokojní s výsledkami?

– Úvodné kolo súťaže bolo podľa našich predstáv, následne sme herne nesklamali v Prečíne, kde sme ale pohoreli na finalizácii a gólovom zakončení. Po zlých herných výkonoch prišli dve prehry, no mužstvo sa nakoplo a opäť dokázalo doma suverénne zvíťaziť s Trebaticami. V Domaniži u veľmi kvalitného súpera sme vybuchli v druhom polčase.

V zápase s Trenčianskymi Stankovcami, kde sme boli herne lepší, sme prehrali a následne s Jaslovskými Bohunicami, ktoré sú ašpirantom na postup a kde sa body nečakali, sme remizovali. Kolísavé výsledky a výkony jednoznačne pripisujem mladému neskúsenému a takticky ešte nezrelému kádru, ktorý však naznačuje potenciál. S umiestnením v klube nie je vyslovená spokojnosť, napriek tomu jesenná tabuľka do ôsmeho miesta ukazuje hernú vyrovnanosť mužstiev a stále je tu možnosť posunúť sa vyššie.

Predpokladám, že káder chcete cez zimu doplniť, pozeráte sa po možných posilách?

– Jesenné kolá nám potvrdili, čo som avizoval už pred začiatkom súťaže, že nám v kádri chýbajú hráči na strategických herných postoch. Aj preto sa v klube obzeráme a oslovujeme hráčov, ktorí by vhodne zapadli do mužstva. Potrebovali by sme zvýšiť konkurenciu na postoch hrotového útočníka, stredného obrancu, prípadne ofenzívneho stredného stredového hráča.

Futbalovú sezónu opäť komplikuje koronavírus, ako vnímate situáciu? Koľko spolu mužstvo netrénuje?

Prečítajte si tiež: Za koncom slávnej éry stála nečakaná fúzia s Púchovom Čítajte 

– Táto doba je veľmi komplikovaná nielen pre celú športovú obec. Amatérsky šport dostal už druhú veľkú stopku. Či sa súťaže dohrajú a v akom formáte, je podľa mňa nateraz ešte veľkým otáznikom. Náš klub vplyv pandémie postihol veľmi bolestivo a citeľne, pretože nás opustil tréner Kvetoslav Greguška. Káder mužstva sa rozpustil v októbri, no chlapci dostali individuálny kondičný plán, ktorý sa snažia plniť.

V Hlohovci sa nedávno rozbehla rekonštrukcia hlavnej tribúny. Prichádza opäť k zlepšeniu podmienok pre hráčov a celkovo k napredovaniu klubu?

– Rekonštrukcia tribúny je v súčasnej dobe pozastavená, robí sa oprava vonkajšieho skeletu budovy a tribúny na sedenie. Celý štadión bude v tradičnej fialovo-bielej farbe. Samotný klub podľa môjho názoru po športovej stránke napreduje. Sekcia mládeže pracuje veľmi zodpovedne, veľkú radosť nám robia prípravky a najmä mladší a starší žiaci. Dorasty sú počtovo stabilizované. Klub sa v spolupráci s mestom a sponzormi snaží o stabilné a vhodné športové podmienky pre napredovanie a výchovu mladých futbalistov. Čo sa týka A-mužstva, boli avizované určité posily, mužstvo malo v januári absolvovať kondičné sústredenie v Českej republike, no všetko je pozastavené.

Ak by sa sezóna dohrala, aké máte ciele v súťaží?

– V klube je veľký záujem udržať čo najdlhšie momentálny perspektívny a formovateľný káder, bez ohľadu na to, či sa sezóna dohrá, alebo nie. Cieľom je dlhodobejšia práca, chceme výsledkovo napredovať a posúvať hráčov čo najvyššie. Ak by prišla avizovaná reorganizácia súťaží, vzhľadom na kvalitu a rozpoloženie kádra sa nemôžeme baviť o postupovej skupine mužstiev.

Pracujete v A-mužstve aj s dorastencami?

– V tíme je silná skupina chlapcov, s ktorými som spolupracoval v žiackom aj dorasteneckom veku. Poznám ich herné kvality, charakterové črty a nebojím sa im dávať možnosť už v takom mladom veku skočiť do štvrtoligového kolotoča.

Do klubu nedávno pribudol Daniel Ondriga. Akú úlohu pri A-mužstve plní?

Prečítajte si tiež: Kedysi pôsobili vo vyšších súťažiach, alebo sa z futbalovej mapy úplne vytratili Čítajte 

– Zastáva funkciu, ktorá zahŕňa komunikáciu s delegovanými osobami na jednotlivé stretnutia, skauting mladých hráčov zo širšieho okolia a taktiež sa venuje určitej marketingovej stránke A-mužstva. Bol ochotný podať svoju odbornú pomoc klubu, čo si vážime.

Za normálnych okolností by ste začínali zimnú prípravu, čomu sa v tomto období venujete?

– Svojej rodine, samoštúdiu trénerskej odbornej literatúry a individuálne pripravujem jedného šikovného mladého hráča zo Spartaka Trnava.

Je v Hlohovci vízia, že o pár rokov by A-mužstvo mohlo hrať aj vyššiu súťaž, ako je 4. liga?

– Hrať vyššiu súťaž je o veľkých finančných položkách, ktoré v klube momentálne absentujú. Výhodou klubu je, že disponuje širšou základňou mladých a perspektívnych hráčov, ktorí v priebehu pár sezón môžu prejaviť svoju kvalitu. Víziou je príprava domácich mladých hráčov do kádra A-mužstva, ich postupné zapracovávanie so snahou hrať v budúcnosti o popredné priečky danej súťaže.⋌

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Čo zamestná mladého človeka v dobe 4.0?
 2. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 3. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 4. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 5. Študuj aj popri zamestnaní! Moderná vysoká škola!
 6. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 7. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 8. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 9. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 10. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 1. BILLA má nový vernostný program pre deti – „SuperOsma“
 2. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 3. WESTech je distribútorom Dell Technologies na Slovensku
 4. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 5. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 6. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 7. FVT orientovaná na modernú výučbu prepojenú s praxou
 8. 26 years of providing you with essential information
 9. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 10. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 21 192
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 14 976
 3. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 7 374
 4. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 6 984
 5. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 6 947
 6. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 734
 7. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 6 148
 8. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 6 114
 9. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 6 008
 10. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov 5 750
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Rozhovory z denníka SME, Vírusy a vírusové ochorenia

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Ilustračná fotografia.

Testovať budú počas oboch víkendových dní.

3 h

V súčasnosti je v trnavskej nemocnici obsadených 134 COVID lôžok, 19 pacientov potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu.

3 h

Majiteľovi objektu spôsobil vysokú škodu.

5 h

Evidujú aj vyše tritisíc nových prípadov nákazy.

7 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Epidemiologická situácia sa v ružomberskom okrese zhoršila. Okres Liptovský Mikuláš farbu nemení.

24 h

Územný plán mesta dovoľuje zastavať všetky lúky až po vstup do doliny.

12 h

Od stredy vstupujú do platnosti nové opatrenia.

24 h

Prinášame zoznam výnimiek, ktoré vám umožnia opustiť domov.

2. mar

Už ste čítali?