Utorok, 6. december, 2022 | Meniny má Mikuláš

Desať dôvodov, prečo študovať na Trnavskej univerzite

Trnavská univerzita otvára svoje brány. Pripravila virtuálny Týždeň otvorených dverí, počas ktorého už oddnes až do piatka 12. februára predstaví interaktívnym spôsobom každú zo svojich piatich fakúlt.

(Zdroj: TRUNI/Barbora Likavská)

Onlineové podujatie Týždeň otvorených dverí môžete sledovať na webe truni.sk a na jej sociálnych sieťach. Prečo by ste si mali vybrať práve štúdium na Trnavskej univerzite? Ponúkame vám na to desať dobrých dôvodov.

Načítavam video...

1) Akademická excelentnosť

Prakticky žiadna univerzita na Slovensku nemá takú históriu ako Trnavská univerzita, ktorá vznikla v Trnave už v roku 1635. To, že univerzitný život má v „malom Ríme“ skoro štyristoročnú tradíciu, potvrdzuje každý kameň v meste. Iba v Trnave sa nachádza jedinečný architektonický vzdelávací komplex, ktorý na Slovensku nemá obdobu: máme tu univerzitný kostol s námestím „Forum Academicum“, budovy Marianum, Adalbertinum, Stefaneum a ďalšie. „Tradície historickej Trnavskej univerzity sú pevnou súčasťou našich novodobých dejín a súčasťou prameňa, z ktorého sa napája naše terajšie postavenie, naše sebavedomie a naša hrdosť,“ pripomína rektor Trnavskej univerzity a odborník na slovenskú literatúru René Bílik.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2) Hodnoty

Trnavská univerzita je verná hodnotám, s úctou k tradíciám, otvorená výzvam. Tak znie naše motto. Snažíme sa naše hodnoty, predovšetkým rozvoj mysle, ducha i tela, odovzdávať naším študentom. „Chceme študentov viesť k tomu, aby boli vo svojom živote schopní uskutočňovať slobodné rozhodnutia a aby vedeli prevziať zodpovednosť za svoj život, aby boli intelektuálne kompetentní, ako aj emočne zrelí, a aby boli otvorení pre zmeny v hľadaní spravodlivejšej spoločnosti,“ približuje prorektor Trnavskej univerzity Miloš Lichner.

3) Genius loci

S našou bohatou históriou úzko súvisí aj genius loci. V jednej ankete získala Trnava postavenie najkrajšieho mesta na Slovensku, o čom sa môže presvedčiť každý jej návštevník – je z roka na rok krajšia. Ducha miesta dotvára jej kaviarenský pôvab, ale aj viaceré možnosti, ako zmysluplne tráviť voľný čas. Ako inak, Trnavská univerzita sídli v centre metropoly Trnavského kraja, kde na študentov čakajú moderné priestory. „Trnava je veľmi útulné študentské mesto, kde sa viete všade dostať pešo, sú tu špičkové prevádzky aj priestor pre kultúrne vyžitie,“ hovorí docent Marek Káčer z právnickej fakulty.

SkryťVypnúť reklamu

Prihlás sa na Trnavskú univerzitu ešte dnes https://mais.truni.sk/

4) Rodinná atmosféra

Na našej alma mater panuje rodinná atmosféra. Potvrdzuje to aj súčasná predsedníčka Študentskej rady Nicole Makóová: „Na Trnavskej univerzite nadmieru spokojná úplne so všetkým a nikdy by som nemenila. Nielen profesori, ale aj páni vrátnici, pani bufetárka a panie na študijnom oddelení sú vždy pripravení nám pomôcť, sú priateľskí a pristupujú k nám s maximálnou profesionalitou.“ Podobne to vníma aj profesor Adrián Jalč: „Každý študent podľa mňa môže mať pocit, že učiteľ sa mu venuje, prípadne rieši jeho problém. Pri každom študentovi sa mi objaví jeho tvár, čo pri veľkých fakultách nie je vždy možné.“

5) Spokojnosť absolventov

Robíme všetko pre to, aby naši študenti boli spokojní a pravidelne zisťujeme názory absolventov, ako sa s odstupom času pozerajú práve na nás. Aj výsledok našej najnovšej ankety potvrdil vysokú spokojnosť absolventov so vzdelaním získaným na Trnavskej univerzite. S výrokom „So štúdiom na TU som bol/a spokojný/á“ súhlasilo alebo skôr súhlasilo až 82% „čerstvých“ absolventov a v skupine absolventov po dvoch rokoch od ukončenia štúdia (2017/2018) spolu 87% respondentov.

SkryťVypnúť reklamu

Ako skvelý vnímame fakt, že uplatnenie priamo v odbore, ktorý bol predmetom štúdia na Trnavskej univerzite, alebo v príbuznom, našlo podľa ankety absolventov spolu 72% respondentov, v ankete absolventov po dvoch rokoch od ukončenia štúdia uviedlo túto skutočnosť spolu až 79% respondentov ankety, pričom skóre zamestnanosť/ nezamestnanosť je v tomto ročníku až 96% ku 4%. Len tak ďalej!

6) Aktívny študentský život

Vytvárame priestor na aktívne zapájanie študentov do procesov zabezpečovania a neustáleho zlepšovania kvality vzdelávania. Podporujeme kultúrne a športové aktivity študentov, pravidelne organizujeme populárne akcie ako športový deň, univerzitný ples, imatrikulácie, študentské beánie. Aby naši študenti mohli študovať, Trnavská univerzita si pravidelne prenajíma plavárne, viaceré telocvične a ďalšie športoviská.

Študenti majú možnosť stať sa členom Študentskej rady a tiež prejaviť svoje talenty napríklad v speváckom zbore, univerzitnej kapele, v časopise Universitas Tyrnaviensis, v Univerzitnom pastoračnom centre a pod. Spomedzi menovaných je veľmi dôležitá práve Študentská rada, v ktorej sa môžeš angažovať a prezentovať svoje nápady a podnety priamo vedeniu univerzity.

7) Sme kvalitní a nároční

Trnavská univerzita rovná sa kvalita. Nie nadarmo sme sa pred pár rokmi stali víťazom Národnej ceny za kvalitu a ako jediná humanitne orientovaná vysoká škola môžeme používať označenie „výskumná univerzita“.

Naša študentka Barbara Bartovičová, ktorá reprezentovala Slovensko v plávaní, si napríklad našu právnickú fakultu vybrala práve preto, že sa na nej robia skúšky: „Trnavská univerzita bola preto pri mojom rozhodovaní víťazom vo všetkých ohľadoch a za štyri roky môjho štúdia som svoje rozhodnutie ani raz neoľutovala.“

Zverejnené oficiálne výsledky aktuálnej, v poradí už 7. edície medzinárodného hodnotenia U-Multirank 2020 ukázali, že Trnavská univerzita je lídrom rebríčka zapojených slovenských univerzít podľa rankingom prednastavených indikátorov a oproti piatemu miestu v minuloročnej edícií sa v rámci celkového vyhodnotenia indikátorov posunula vyššie o dve priečky na tretie miesto. Máme vynikajúce hodnotenie za podiel interdisciplinárnych publikácií, podiel spoločných publikácií so zahraničnými partnermi, podiel publikácií s regionálnymi partnermi, ako aj podiel spoločných publikácií s rezortnými partnermi zo súkromného sektora, v ktorých univerzita získala hodnotenie v rámci skupiny „A“.

Načítavam video...

8) Užitoční: V boji proti covidu

Všetkých nás nepríjemne zasiahla epidémia covid-19, no nestáli sme bokom. Síce sme sa museli naladiť na dištančné vyučovanie a osobná prítomnosť študentov nám stále chýba, rozhodli sme sa bojovať v prvej línii s covidom-19. Na našej fakulte zdravotníctva pôsobí veľa šikovných študentov, doktorandov a pedagógov, ktorí majú aj odbornú prax v nemocnici a ďalších zdravotníckych zariadeniach. Vymenujme len niekoľkých: Janka Prnová sleduje prevenciu infekcií na oddelení nemocničnej hygieny, študentku ošetrovateľstva Nikolu Vidumskú nájdete na urgentnom príjme, ďalšia študentka Zuzana Kupská je praktická sestra na ARE a náš doktorand Lukáš Pazderka je vedúcim PCR diagnostiky v laboratóriu.

S covidom však treba bojovať aj inými nástrojmi, preto sme ocenili pomoc našich epidemiológov, ale aj právnikov, filozofov, psychológov či teológov. Každý priložil ruku k dielu, aby sme súčasnú krízu zvládli. Navyše môžete u nás študovať aj verejné zdravotníctvo, ktorého podstatnou súčasťou je práve epidemiológia – a okrem covidu sa môžete stať odborníkom na epidémiu obezity či úrazov hlavy.

To, že aj univerzity pomáhajú v boji s covidom, potvrdzuje aj náš spolupracovník, člen vedeckej rady fakulty zdravotníctva a sociálnej práce docent Rastislav Maďar: „V rámci tejto krízy sa jasne ukázalo, ako dokážu byť vysoké školy užitočné spoločnosti nad rámec vedy a vzdelávania. Je to tzv. tretia rola, ktorú samé iniciatívne a dobrovoľne plnili. Študenti pomáhali v nemocniciach, sociálnych lôžkových zariadeniach, orgánoch ochrany verejného zdravia.“

9) Neustály rozvoj

Stále pracujeme na svojom rozvoji. „Od svojho obnovenia prešla Trnavská univerzita veľkú cestu. Vytvorila prostredie, ktoré je naklonené pokroku, dialógu a kreativite. Zlepšila svoje medzinárodné kontakty, vytvorila priestor pre vhodné uplatnenie sa absolventov na pracovnom trhu, ponúka aj rozvoj ľudskosti a pozitívnych hodnôt. Má dobrý a kvalitný zbor profesorov, ktorí to neberú len ako svoje zamestnanie ale aj ako povolanie, sú zapálení za svoj odbor a za dobro študentov,“ odporúča Trnavskú univerzitu doktorand a jezuita Tomáš Jellúš. „Prostredie univerzity pozýva k dialógu. K spoločnému hľadaniu odpovedí na výzvy života. Na Trnavskej univerzite sa mi páči jej otvorenosť. Ak má byť pravda skutočne pravdou, treba ju najprv preveriť a neklásť prekážky pýtaniu. Univerzita v nás rozvíja ľudskosť, v ktorej prirodzenosti je zakotvená túžba odhaľovať podstatu vecí, pýtať sa, konfrontovať sa s inými názormi.“

10) Vždy je si z čoho vybrať

Trnavská univerzita má päť fakúlt, takže určite si vyberieš a budeš študovať na filozofickej, teologickej, právnickej, pedagogickej fakulte alebo fakulte zdravotníctva a sociálnej práce. Máš možnosti vybrať si od práva, filozofie, archeológie, politológie, dejín umenia cez učiteľstvo, zdravotníctvo, sociálnu prácu, ošetrovateľstvo po teológiu či náuku o rodine. Na výber je viac ako 70 študijných programov a určite je jeden šitý pre teba na mieru.

Viac informácií získaš aj na truni.sk/uchadzac.

Zúčastni sa virtuálneho Týždňa otvorených dverí na tomto odkaze alebo sleduj sociálne siete Trnavskej univerzity v Trnave.

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 2. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 3. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s.
 4. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý
 5. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce?
 6. Deti cestujú do exotiky zadarmo
 7. Darujte predplatné a získate poukaz v hodnote 10 € do Panta Rhei
 8. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 1. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 2. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 3. Developer projektu Metropolis sa stal Lídrom roka 2022
 4. Nepotrebné telefóny pomáhajú na Vianoce deťom a rodinám v núdzi
 5. Tisíc líp aj pre včely od slovenskej prezidentky
 6. Changes to the System of Remedies
 7. How to succeed when acquiring a business in Slovakia
 8. Nová éra stavieb začína teraz
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 397
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 575
 3. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 4 936
 4. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 4 687
 5. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 4 407
 6. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 151
 7. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 3 048
 8. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 2 438

Blogy SME

 1. Soňa Fröhlichová: Hollywood – synonymum amerického filmového priemyslu, deň číslo 18 a 19
 2. Rastislav Jusko: Čo s tebou ďalej, paragraf 363?
 3. Anna Miľanová: Luster podobný lampiónu...
 4. Michala Guľasová: Andrea Rimová – 29. február - knižná recenzia
 5. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka
 6. INESS: O platoch zdravotníkov nemajú rozhodovať ministri
 7. Internátny život UK: Decembrový internát: 10 tipov na dlhé zimné večery
 8. Rudolfa Vallová: Keď odchádzajú talentovaní mladí ľudia...
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 184 624
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 7 294
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 5 878
 4. Mária Križanová: Matematika a matikári. 3 303
 5. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 047
 6. Jana Melišová: V závoji hmly 2 968
 7. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 799
 8. Café Európa: Čo sa môžeme naučiť od starších demokracií v právach LGBTI+ komunity? 1 943
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 5. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 6. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 8. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Obmedzenia budú platiť už od zajtra.


TASR 12 h

Najvyššia chorobnosť ARO je vo vekovej skupine detí do piatich rokov.


14 h

Iba 15 ročná školáčka nakoniec skončila v rukách záchranárov.


16 h
Ilustračné foto.

Po nich sa predpokladá výstavba cyklotrasy medzi Jaslovskými Bohunicami a Malženicami.


SITA 19 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Soňa Fröhlichová: Hollywood – synonymum amerického filmového priemyslu, deň číslo 18 a 19
 2. Rastislav Jusko: Čo s tebou ďalej, paragraf 363?
 3. Anna Miľanová: Luster podobný lampiónu...
 4. Michala Guľasová: Andrea Rimová – 29. február - knižná recenzia
 5. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka
 6. INESS: O platoch zdravotníkov nemajú rozhodovať ministri
 7. Internátny život UK: Decembrový internát: 10 tipov na dlhé zimné večery
 8. Rudolfa Vallová: Keď odchádzajú talentovaní mladí ľudia...
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 184 624
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 7 294
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 5 878
 4. Mária Križanová: Matematika a matikári. 3 303
 5. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 047
 6. Jana Melišová: V závoji hmly 2 968
 7. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 799
 8. Café Európa: Čo sa môžeme naučiť od starších demokracií v právach LGBTI+ komunity? 1 943
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 5. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 6. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 8. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu