TRNAVA. Nie je Trnavčan a nemá medicínske vzdelanie. Vladislav Šrojta vyštudoval právo, vo vrcholovom manažmente pôsobí už takmer dvadsať rokov a iba pred piatimi rokmi sa „priženil“ do Trnavy.
Doteraz pôsobil vo vrcholových pozíciách v súkromnom finančnom sektore, o pozícii riaditeľa nemocnice nikdy neuvažoval. Všetko sa zmenilo v máji.
Aj o tom, čo ho k tomu viedlo, čo označil za svoje priority, za mínusy nemocnice a aké zmeny chystá, sme sa spolu rozprávali v jeho pracovni.
Epidémia je v súčasnosti nosnou témou celej spoločnosti. Ako sa vám darí zvládať situáciu vo Fakultnej nemocnici Trnava?
– Stále sme dobre pripravení. Máme dostatok ventilátorov i lôžok. Konkrétne, v súčasnosti máme 168 reprofilizovaných lôžok a 17 pacientov na umelej pľúcnej ventilácii. V prípade potreby vieme doplniť ďalšie.

Panujú aj nejaké obavy? Z čoho?
– V prvom rade je to plná obsadenosť na oddeleniach JIS (Jednotka intenzívnej starostlivosti) a ARO. Dôvodom obáv je narastajúci počet pacientov, ktorí potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie.
Čo ak dôjde napríklad k vážnej dopravnej nehode a zranená osoba bude potrebovať práve JIS? Máte pre takéto prípady miesto?
– Samozrejme, sú síce výrazne redukované v porovnaní so štandardom, ale vieme aj takýchto pacientov ošetriť v plnom rozsahu a poskytnúť im adekvátnu pomoc.
Minulé týždne ste informovali o veľkom počte nakazených sestier. Už sa to ustálilo?
– Mali sme dostatok lekárov, problémom boli sestry. Ale teraz nám začali pre Covid „vypadávať“ aj lekári, čo je horšie. V nemocnici máme teraz totálnu mobilizáciu. Každý, kto má titul MUDr., pomáha, či ide o očné, alebo kožné. Rovnako sestry, ak sa niektorá uvoľní, ide pomáhať na červené oddelenie.
Nie sú už tí ľudia vyčerpaní?
– Určite áno. Sú už na hranici svojich možností a nie je sa čomu čudovať. Sú unavení psychicky i fyzicky. Ale bojujú ďalej. Čo iné im zostáva.