MALŽENICE. Vracať sa k tradíciám predkov sa rozhodli pred jedenástimi rokmi v Malženiciach pri Trnave a založili spevácky súbor Malženičan. Podnet na jeho vznik dala vtedajšia starostka Viera Jakabovičová, ktorá sa stala vedúcou a doteraz je aktívnou členkou.
Pamätala si, že do osemdesiatych rokov minulého storočia fungoval v obci folklórny súbor, ktorý dokázal oživiť kultúrny život obce. Nové zoskupenie nadšencov pre peknú pieseň si vybralo na vystupovanie a reprezentovanie rovnošaty vo farbách obce - modrej a bielej. Prezentuje sa aj v ľudových krojoch trnavského regiónu, ušitých zručnými šičkami pred 80 až 100 rokmi, o ktoré sa vzorne stará.
"Chceme hlavne mladým ľuďom pripomenúť piesne a zvyky našich starých otcov a materí," povedala Jakabovičová pre TASR. Ich kroje boli, ako uviedla, vyrobené z veľmi kvalitného materiálu a nosili sa iba na sviatky alebo na svadby. "Preto sú ešte zachované. Samozrejme museli prejsť reštaurovaním, aby boli pekné a vhodné na vystúpenia. Lajblíky sme si dali ušiť nanovo a v tomto roku od obce, ktorá súbor podporuje, sme dostali peniaze aj na nové čižmy," dodala.

Malženičan v súčasnosti tvorí osem žien a šesť mužov vo veku od stredoškoláčky až po seniorov. Umeleckým vedúcim je harmonikár Alexander Berger, ktorý dochádza na skúšky z Trnavy. "Sme radi, že máme v spevokole toľko mužov, vyznenie telesa je iné, keď sú zastúpené aj mužské hlasy," povedala Jakabovičová. O repertoár sa zväčša stará ona, ale býva to aj kolektívna práca.
Svoje premiérové vystúpenie absolvoval Malženičan v prostredí, ktoré má od kultúry ďaleko. Bolo to na otvorení paroplynovej elektrárne v Malženiciach.
"Odvtedy to bolo na rôznych miestach a podujatiach. Veľmi často chodíme napríklad spríjemniť život seniorom v domovoch dôchodcov v Trnave, Hlohovci a v Jaslovských Bohuniciach. Títo starkí sú veľmi vďačné obecenstvo, pretože vidia kroje z ich mladosti a počujú pesničky, ktoré si niekedy spievali," uviedla Jakabovičová. Medzi najviac žiadané kúsky patrí Malženické rovné pole, Na zdravie, moji milí či Okolo mlyna voda sa točí. Zaradené sú aj na dvoch CD, ktoré súbor už stihol vydať. "V tomto roku sme plánovali tretie, vianočné, ale kvôli koronavírusu sa to nedá," povedala vedúca súboru.
Majú vlastnú monografiu
Tradície si v Malženiciach ale pripomínajú aj inak. Podľa starostu Miroslava Macka je veľmi obľúbená obecná zabíjačka, odkazujúca na časy, keď sa diala v každej domácnosti a nie jeden, ale aj viackrát do roka. Teraz sa sústreďuje okolo kultúrneho domu, kde sa ľudia stretnú, môžu si kúpiť, ale v dobrej nálade so susedmi aj zjesť zabíjačkovú kašu, jaternice, tlačenku, kapustnicu či škvarky. "Robíme aj iné podujatia počas roka pre našich obyvateľov," doplnil starosta. Nevynechajú mesiac úcty k starším, konajú sa plesy, rôzne aktivity pre deti i seniorov, akcie si robia aj jednotlivé občianske zoskupenia.
Mnohé o tradíciách a histórii obce sa možno dozvedieť z monografie, ktorú vydali k 900. výročiu prvej písomnej zmienky pred siedmimi rokmi. Zostavili ju rodáci, nadšenci pre regionálnu históriu Anton Gerinec a Štefan Martinkovič za pomoci obyvateľov obce, ktorí z rodinných archívov vytiahli zaujímavé dokumenty doby.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!