TRNAVA. Výročný seminár Pamiatky Trnavy a Trnavského kraja, ktorý už takmer tri desaťročia zúročuje archeologické nálezy, pamiatkarské výskumy i ďalšie poznatky posledného obdobia, sa pre opatrenia v súvislosti s novým koronavírusom v tomto roku neuskutoční.

S témami, ktoré boli na podujatie zaradené, sa bude možno zoznámiť na budúcoročnom seminári, keď vyjdú v zborníku ročníka 2020. Informovala o tom Jaroslava Žuffová, ktorá v spolupráci s krajským pamiatkovým úradom (KPÚ) podujatie pripravuje.
Cieľom seminárov je upriamiť pozornosť odbornej verejnosti i záujemcov o históriu na bohatstvo pamiatkového fondu v trnavskom regióne a na jeho aktuálny stav. "Uplynulé mesiace priniesli opäť zaujímavé poznatky," uviedla Žuffová pre TASR.
Do 27. ročníka, ktorý sa mal konať začiatkom decembra, boli zaradené témy - Výnimočné nálezy mincí z okolia potoka Parná, o čom mal hovoriť Ján Hunka z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre, sídliskový objekt lengyelskej kultúry na Zelenom kríčku v Trnave plánoval predstaviť archeológ Andrej Žitňan, o delostrelectve v stredoveku na príklade mesta Skalica mal mať vystúpenie Peter Grznár z KPÚ Trnava.
Seminár sv. Štefana - Stephaneum v Trnave sa stal cieľom pamiatkového výskumu Mariána Havlíka a Eleny Sabadošovej a jeho stredoveké suterény zasa J. Žuffovej, ktorá pôsobí ako samostatná výskumníčka v oblasti architektonicko-historického výskumu.
Daniela Zacharová z oddelenia preventívnej údržby pamiatok Pamiatkového úrad SR mala pre seminár pripravený príspevok o historickej výpovedi krovu nad Seminárom sv. Vojtecha - Adalbertína v Trnave a súkromný bádateľ Vladimír Gondáš o projektantoch zámku Smolenice Ignácovi Alpárovi a Istvánovi Möllerovi.
"V Piešťanoch prechádza rekonštrukciou most od architekta Emila Belluša, známy ako kolonádový či sklený, príspevok o tom mala predniesť riaditeľka KPÚ Gabriela Kvetanová," dodala Žuffová. Nález ľadovne a ďalšie významné nálezy z archeologického výskumu na Jeruzalemskej ulici v Trnave mal prezentovať A. Žitňan a Gerhard Pastirčák.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!