TRNAVA. Hygienici v Trnavskom kraji zaevidovali za posledné dva týždne 2377 prípadov ochorenia COVID-19, čo predstavuje nárast o 3 percentá v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.
Najvyššiu chorobnosť evidujú v okresoch Dunajská Streda, Skalica a Senica. Najvyšší nárast pozitívnych prípadov zaznamenali práve v posledných dvoch menovaných okresoch na Záhorí.
Mierny nárast
„V okresoch Trnava, Piešťany a Galanta je zaznamenaný mierny nárast, pokles evidujeme v Dunajskostredskom okrese a v okrese Hlohovec,“ informoval Tomáš Hauko z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave.
Vo vekovej skupine nad 65 rokov evidujú 276 prípadov, čo predstavuje nárast oproti minulému týždňu o 40 percent.

„V Trnavskom kraji bolo za predchádzajúci týždeň zaevidovaných 6 úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19, 1 osoba vo vekovej skupine 45 – 54-roční, 5 osôb nad 65 rokov,“ doplnil Hauko. Podľa jeho slov, poväčšine ide stále o aktívne dohľadané prípady, najčastejším miestom nákazy sú domácnosti, pracoviská a zdravotnícke zariadenia.
Desiatky pozitívnych zdravotníkov
Na aktuálnu situáciu s koronavírusom sme sa pýtali aj vo Fakultnej nemocnici v Trnave. Do soboty (28. novembra) mali hospitalizovaných dohromady 47 pacientov s pozitívnym výsledkom testu na COVID-19. Traja pacienti boli v podozrení. Čo sa týka samotného personálu, čísla sú dvojnásobné, evidujú až 94 pozitívne testovaných zamestnancov. Jedná sa o 14 lekárov, 50 zdravotných sestier, dvanásť sanitárov. Ďalej zachytili aj dvoch pozitívnych pomocných zdravotníkov a 16 členov nezdravotníckeho personálu.
Ešte presne nevedia
Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) v stredu (25. 11.) avizoval, že na Slovensku by malo byť v druhej polovici decembra prvých 300.000 kusov vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Spoločnosť Pfizer, ktorá ju vyvíja, však zatiaľ nepozná termín schválenia vakcíny proti novému koronavírusu a ani termín možných prvých dodávok na územie Slovenska. TASR stanovisko spoločnosti poskytla Dáša Mertiňáková. Zdôraznila, že momentálne sa realizuje proces posúdenia a schvaľovania vakcíny regulačnými úradmi, teda Európskou liekovou agentúrou (EMA), pre Európsku úniu. Americký farmaceutický koncern Pfizer a nemecká biotechnologická spoločnosť BioNTech uviedli, že vakcína proti ochoreniu COVID-19, na ktorej vývoji spolupracujú, má až 95-percentnú účinnosť.