MADUNICE. Na Slovensku sa pred tridsiatimi rokmi konali prvé slobodné komunálne voľby, v ktorých si ľudia volili primátorov miest a starostov obci. Z vtedy zvolených predstaviteľov samospráv je vo funkciách už len niekoľko.
V širokom okolí Trnavy zostala aj po troch desaťročiach v kresle len starostka Maduníc v okrese Hlohovec Alena Jelušová.

Na začiatky samospráv spomína s odstupom času v dobrom, hlavne pre inú atmosféru v spoločnosti.
„Aj keď bolo málo peňazí na bežný chod obce a jej rozvoj, bola žičlivá spoločenská atmosféra. Občania boli ochotní pomáhať a ocenili každú, čo i len drobnú zmenu, ktorú sa podarilo urobiť. Štátne orgány nás nezahlcovali zbytočnou administratívou, čo sa o súčasnosti nedá vôbec povedať,“ hovorí Jelušová, ktorá vyhrala komunálne voľby už osemkrát v rade.
Zlomom k horšiemu bol podľa nej tzv. kompetenčný zákon z roku 2002, keď prešlo zo štátu na samosprávy príliš veľa povinností.
Pripúšťa, že vďaka eurofondom je dnes v mestách a obciach viac peňazí, pripomína však aj obrovskú byrokratickú náročnosť a hrozbu korekcií, ktoré môžu samosprávy v prípade jedinej chyby, napríklad pri verejnom obstarávaní, zruinovať.
Starostka Jelušová sa môže hrdo hlásiť k všetkému, čo sa za posledných tridsať rokov v Maduniciach vybudovalo, od kompletnej infraštruktúry cez desiatky nájomných bytov až po opravené školské budovy. Ak by mala vybrať len jednu z investičných akcií, bola by to stavba polyfunkčnej budovy s kultúrnym domom, obecným úradom, poštou a ďalšími funkciami.
„Postavili sme ju v čase, keď úroky z úveru, bez ktorého by sme nemohli stavať, boli vo výške 22 percent. Niektoré mesiace sme nemali ani na výplaty,“ spomína starostka.
Z obdobia začiatkov v kresle starostky vyzdvihne vtedajšiu súdržnosť primátorov a starostov bez ohľadu na politické tričko. Dnes sa podľa nej aj združenia samospráv trieštia a starostovia často politikárčia.
Alena Jelušová zvíťazila v prvých slobodných komunálnych voľbách presne pred tridsiatimi rokmi, Madunice však riadi ešte o pár mesiacov dlhšie. Ešte pred voľbami bola po spoločensko-politických zmenách od 1. apríla 1990 kooptovaná do funkcie predsedníčky končiaceho Miestneho národného výboru.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!