TRNAVA. Na otvorení výstavy sme sa stretli aj s viacerými autormi. Slovenský maliar Adam Šakový v Trnave prezentuje sériu svojich 7 diel, ktoré maľoval technikou akryl, airbrush prekryté olejovou vrstvou.
Programovo preberá figurálne výjavy, detaily či menej známe pohľady na vrcholné diela neskorej renesancie a baroka.
Tvorivé obdobie
„Socha v spodnej vrstve sa tvári ako niečo živé, ale je len z kameňa, niečoho neživého. Do očí bijúca realita, ktorú máme potrebu obchádzať,“ popísal Šakový. V súčasnosti vystavuje aj v Banskej Bystrici. Počas „korony“ vraj zažil dobré tvorivé obdobie, aj napriek tomu, že každý vnímal tú negatívnu spoločenskú náladu.
Pozvanie prísť do Trnavy neodmietol ani Boris Sirka z Košíc. Jeho neforemné bytosti, ktoré s ľudskou postavou nemajú veľa spoločného, zaujali.

„Osobne som sa tešil na tento projekt, pretože sa tu zišla dobrá zostava umelcov a oslovilo ma to aj v tom koncepčnom ponímaní. Potešil aj záujem galérie, že ma oslovili,“ povedal Sirka. Sám seba označil za neskúseného, čo sa týka objektu a sochy, ale práve pre ne získal nový zápal pre tvorbu a nadobudol presvedčenie, že sa umeniu chce ďalej venovať.
Cítila sa civilizovanejšie
Do Trnavy rada prišla aj maliarka Andrea Bartošová. Vraj sa tu cíti civilizovanejšie. Je maľby hýria farbami. Prvky antiky kombinuje s virtuálnou realitou, prepája v nich minulosť so súčasnosťou.
„Ide o to, aby vynikol kontrast, sochy symbolizujú minulosť, stuhnutosť, súčasnosť zasa enormná nejednoznačnosť,“ popísala Bartošová. Jej diela vyvolávajú viac otáznikov ako prinášajú odpovedí a nútia zamyslieť sa každého.