TRNAVA. Mladá trnavská hudobná skupina Stolen Street sa zrodila na základe priateľstva z mladosti v zatuchnutých pivniciach a undergroundových baroch.
V najbližších mesiacoch sa chystajú vydať prvý hudobný klip, debutové EP, ale aj založiť DIY hudobné vydavateľstvo, ktoré by malo namiesto profitu pomáhať začínajúcim skupinám. Presne takým, akými boli aj chalani zo Stolen Street ešte pred pár rokmi.
Hoci už skupina odohrala niekoľko väčších koncertov v okolí, ako aj menších v ich obľúbenom klube na Štefánikovej ulici, zostava ostala skromná. „Náš vrchol snáď ešte neprišiel. Niekedy máme pocit, že stále sme len na začiatku. Keby nás však tvorenie hudby nenapĺňalo, dávno by sme to zabalili,“ dodáva skupina.
Ukradnutá ulica
Zostava v skupine sa od začiatku niekoľkokrát zmenila. V súčasnosti ju tvorí štvorica mladých hudobníkov – gitaristu Petra Šimončiča v speve dopĺňa spolu s basgitarou Michal Horský. O klávesy sa stará Filip Jankovič a za bicími sedí Marek Kurňava.
Názov si však ponechali pôvodný – Stolen Street, v preklade ukradnutá ulica. „Legenda hovorí, že sme po nociach kradli tabuľky s názvami ulíc z rožných budov, preto tá ukradnutá ulica. Ale je to len legenda. Tabuľky s názvami ulíc – Invalidská, Dlhá a Jerichova sme našli, keď sme si prerábali našu prvú skúšobňu v pivnici domu v centre Trnavy,“ uviedla skupina.
Nazvime to alternatíva
Doba, kedy sa hudobné skupiny žánrovo definovali a v rámci žánrov medzi sebou súperili, je, zdá sa, preč.

Aj Stolen Street je toho príkladom. Mladí hudobníci naskočili na vlnu alternatívnej hudby, kde sa hranice stierajú. Žánrovo by ste ich ale zaradili pravdepodobne k indie, ktoré je známe obľubou v gitarových tónoch.
Za svoju inšpiráciu považujú skupiny ako Beatles, Arctic Monkeys, Black Keys alebo Oasis. „Náš štýl sa od počiatku veľmi nezmenil, len sa zrýchlil. Chceli sme, aby boli naše koncerty živšie, energickejšie a aby sa ľudia zabavili,“ zhodli sa členovia Stolen Street. Položartom dodávajú, že ak budú takto pokračovať aj naďalej, raz budú hrať drum´n´bass.
Ponorková choroba nehrozí
Traja zo štyroch členov Stolen Street spolu aj bývajú a na záhrade si postavili novú skúšobňu. Priestor a čas na tvorbu sa im tak nachádza ľahšie. Prezradili však, že sa občas vedia aj pochytiť. Trávia spolu veľa voľného času.
„Máme také obdobia, že raz sme hore, raz dole. Hudba nás však vždy spojí,“ povedal Marek.
Hoci ich koronakríza donútila tráviť spolu ešte viac času, paradoxne, spojila ich a inšpirovala k tvorivosti. „V textoch neradi rozoberáme témy ako izolácia či strach. Sme skôr optimisti a to chceme pretaviť aj do našej tvorby. O to viac sme nadšení, ak ľudia na koncertoch začnú zdieľať rovnaké pocity. To nás motivuje tvoriť aj naďalej,“ vysvetľuje zostava.
Založme si vydavateľstvo
Aj keď dvaja členovia Stolen Street pracujú a dvaja ešte študujú, popri povinnostiach si našli čas na viacero hudobných projektov. „V najbližšom čase plánujeme dotočiť náš prvý videoklip. Budeme v ňom my a tanečníčka,“ prezradili hudobníci. Po niekoľkých rokoch práce dúfajú, že sa im podarí vydať aj debutové EP. Ich ambície však siahajú ešte vyššie.
„Pohrávame sa s konceptom vydavateľstva v zmysle urob si sám. V našom dome máme aj nahrávacie štúdio, ktoré by sme chceli poskytnúť začínajúcim umelcom. Nejde pri tom o žáner. Veríme, že takto dokážeme pomôcť a sami sa trochu zviditeľniť,“ dodali členovia Stolen Street.
Za niekoľko rokov pôsobenia si už stihli vybudovať fanúšikovskú základňu, ktorá by im v ich cieli mohla dopomôcť.
Vlastné DIY vydavateľstvo chcú nazvať Moldy Tapes, čo by sme mohli preložiť ako plesnivé pásky. I tento názov má svoje korene v starej skúšobni. „Z pôvodnej skúšobne nás doslova vyhnala pleseň a potkan. Potkan tam síce zostal, plesne sme sa však nezbavili a občas sa pripomenie aj dnes. To v nás vždy vyvolá nostalgiu za našimi začiatkami. Preto sme sa rozhodli pre ten názov,“ uzavrela skupina.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!