TRNAVA. V Trnavskom kraji ku koncu augusta sčítali 56 percent domov a bytov. TASR o tom zo Štatistického úradu SR informovala hovorkyňa pre Sčítanie obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 Jasmína Stauder.

Spomedzi miest nad 10.000 obyvateľov má najvyšší, 80,7-percentný podiel rozpracovania Senica. "Mesto získa ucelený prehľad o domoch, bytoch a bytových podmienkach v meste. Údaje získané počas sčítania nie sú pre samosprávu ničím novým alebo prekvapujúcim. Plány výstavby obecných bytov, posilnenie infraštruktúry, dopravy, mestská zeleň - to všetko sú oblasti, v rámci ktorých mesto strategicky a priebežne plánuje rozvoj a investície," uviedol primátor mesta Senica Martin Džačovský.
Do sčítania je v kraji zapojených 251 obcí, pričom už desať z nich zaznamenalo do elektronického systému sčítania 100 percent domov a bytov. Sú to obce Banka, Chtelnica, Veselé, Bílkove Humence, Horné Otrokovce, Šalgočka, Tekolďany, Dubovany, Koplotovce, Vojka nad Dunajom.
"Na sčítanie sme si vyhradili jeden nestránkový deň v týždni, trvalo nám to približne 12 týždňov. Zúčastnili sa na ňom dvaja pracovníci. Zistené štatistické údaje môže obec využiť pri smerovaní rozvoja a pohyblivosti demografických údajov. Sčítaním vznikne prehľad o vývoji obce, či výstavba napreduje a aký je dlhodobý predpoklad záujmu usadiť sa v našej lokalite," doplnila starostka obce Banka v okrese Piešťany Tatiana Julinyová.
Prvá fáza sčítania, realizovaná v spolupráci so samosprávami, sa zameriava na sčítanie domov a bytov. Mestá a obce počas približne deviatich mesiacov prvýkrát elektronicky zaznamenajú údaje zhruba o troch miliónoch bytov na Slovensku. Samotné sčítanie domov a bytov sa realizuje od 1. júna tohto roka do 12. februára 2021. Do sčítania domov a bytov sú zapojené všetky obce SR v celkovom počte 2927. K 31. augustu bola sčítaná takmer polovica bytov na Slovensku. Po prvej fáze sa od 15. februára 2021 začne sčítavanie obyvateľov, trvať má do 31. marca.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!