TRNAVA. Spolok svätého Vojtecha (SSV), najväčšie združenie katolíkov na Slovensku, si pripomína 150 rokov od svojho založenia. V roku 1870 ho založil katolícky kňaz, jazykovedec a spisovateľ Andrej Radlinský. Slovenská pošta pri príležitosti výročia vydá 18. septembra poštovú známku a RTVS pripravuje dokumentárny film o pôsobení SSV.
Spolok svätého Vojtecha bol podľa jeho PR manažérky Martiny Grochálovej po zatvorení Matice slovenskej v roku 1875 jedinou slovenskou inštitúciou a zaslúžil sa o uzákonenie a šírenie slovenčiny, ako aj o pozdvihnutie slovenskej kultúry a vzdelanosti. Od svojho vzniku vydával učebnice a hodnotné knihy, ako aj ľudový kalendár Pútnik svätovojtešský. V SSV vznikol aj Jednotný katolícky spevník či svätovojtešská Biblia.

Hneď po svojom vzniku prevzal vydávanie Katolíckych novín, ktoré boli založené ešte v roku 1849 a sú najstarším slovenským týždenníkom vychádzajúcim dodnes.
„Najväčší rozkvet zaznamenal Spolok svätého Vojtecha v 30. rokoch minulého storočia, keď vďaka podpore svojich členov v Spojených štátoch amerických a Kanade zriadil vlastnú tlačiareň a začal vydávať vlastné periodiká, v ktorých publikovali slovenskí poeti a spisovatelia Pavol Gašparovič Hlbina, Ivan Javor, Rudolf Dilong, Andrej Žarnov, Valentín Beniak, František Hečko či Miroslav Válek,“ uviedla Martina Grochálová.
Spolok svätého Vojtecha fungoval na podielovom princípe. Jeho členovia získavali za symbolický ročný poplatok kalendár Pútnik svätovojtešský a ďalšie hodnotné publikácie, takzvané podielové knihy. V roku 1953 mal Spolok takmer štvrť milióna členov a práve v tomto roku komunistická štátna moc zakázala členstvo v ňom, zásadne obmedzila jeho pôsobenie a začala riadiť vydavateľskú činnosť.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!