PIEŠŤANY. K 40. výročiu otvorenia Domu umenia v Piešťanoch, ktorý je dielom architekta Ferdinanda Milučkého, sa v sobotu (12. 9.) uskutoční v rámci programu Dní európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) 2020 diskusia s názvom Dom umenia: Lekcia pre Istropolis. Informuje o tom web mesta Piešťany.

Diskutovať s architektkou Líviou Gažovou budú riaditeľka Slovenskej národnej galérie Alexandra Kusá, Peter Szalay z oddelenia architektúry Historického ústavu Slovenskej akadémie vied a spoluautor námetu dokumentárnej série o modernej architektúre Ikony Adam Gajdoš.
Podujatie sa začne o 11. hodine, predtým o 9. hodine je v ponuke komentovaná prehliadka Domu umenia. Vstup na prehliadku je voľný, o 10. hodine uvedú premiéru dokumentu o Ferdinandovi Milučkom.
Vstup na premietanie je na akreditácie festivalu Cinematik. V galérii Domu umenia je do 24. septembra inštalovaná výstava fotografií študentov Vysokej školy výtvarných umení venovaná výročiu Domu umenia.
Dom umenia Piešťany je prvá mimobratislavská účelová stavba divadla po druhej svetovej vojne, realizovaná v rokoch 1974 - 1979 podľa projektu Milučkého. Autor zužitkoval inšpiračné podnety z našej historickej aj ľudovej architektúry a vytvoril dielo, ktoré je príkladom jednoty exteriéru a interiéru.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!