PIEŠŤANY. Zdieľaná ekonomika bez pravidiel ubližuje podnikateľskému prostrediu a nepomáha samosprávam. Naznačujú to skúsenosti z regiónov Slovenska aj príklady z Českej republiky. Napriek tomu má zdieľanie pridanú hodnotu, ktorá pomáha rozširovať verejné služby.
Aj na tom sa zhodli účastníci workshopu, ktorý organizovalo v utorok Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) v Piešťanoch. Informoval o tom ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

"Mestá a obce s potenciálom v cestovnom ruchu stoja pred mnohými problémami, pri ktorých je potrebné formulovať riešenia s východiskami," konštatoval Kaliňák. Jedným z nich je neexistencia regulácie služieb obehovej ekonomiky v sektore dopravy a ubytovania, čo vytvára priestor pre šedú ekonomiku, znižuje reálnu konkurencieschopnosť a spôsobuje výpadky na príjmoch. V neposlednom rade sa prevádzkovatelia týchto služieb podieľajú na využívaní súvisiacej verejnej infraštruktúry, ale neparticipujú na jej udržiavaní a skvalitňovaní. Workshop sa preto sústredil na kľúčové oblasti, na ktoré je potrebné reagovať adekvátnymi nástrojmi.
Poznatky môžu využiť pri novelizácií zákona
O potrebe získania informácií o nezaregistrovaných ubytovateľoch hovoril zo skúsenosti mesta Levoča jej primátor Miroslav Vilkovský. Uviedol, že medzery v legislatíve dávajú živnú pôdu nepoctivcom. Prezident združenia hlavných kontrolórov Ľudovít Budzák rovnako konštatoval, že problém v nelegálnom ubytovaní vidí v legislatíve a nesystémovom prístupe.
"Kontroly chodia k tým, ktorí sa s podnikaním prihlásia. Ostatných nie je možné kontrolovať zo strany mesta," uviedol. Preto sa prihovára za obnovenie súčinnostných kontrol, kde sú zastúpené viaceré zložky správy.
"Veríme, že poznatky a postrehy z workshopu budú využité aj v rámci prípravy novely zákona o miestnych daniach, kde je ZMOS pripravené prostredníctvom svojich návrhov vychádzajúcich z praxe pomôcť k zlepšeniu zákonného ukotvenia výberu daní podporujúcich rozvoj cestovného ruchu," dodal Kaliňák.
Návrhov majú viac

Vývoj podľa primátora Piešťan Petra Jančoviča, ktorý je aj predsedom sekcie cestovného ruchu a inovácií ZMOS, ukazuje potrebu zadefinovania pravidiel fungovania zdieľaných ubytovacích platforiem.
"Či už budeme hovoriť o stanovení počtu dní, na ktoré je možné krátkodobo prenajímať byt, alebo bude stanovený maximálny počet bytov či izieb od jedného vlastníka na krátkodobý komerčný prenájom, prípadne budeme uvažovať o tom, aby sme zaviedli povinnosť súhlasu bytového domu s tým, že v ňom bude možné krátkodobo prenajímať byt, každá z týchto možností stojí za úvahu. Návrhov riešení v tejto oblasti máme viac," uviedol Jančovič.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!