Historička Daniela Dvořáková zo SAV príde do kráľovského mesta prednášať (nielen) o kráľovi Žigmundovi a čiernej kráľovnej Barbore z kráľovského rodu Luxemburg.
Luxemburgovci – pozoruhodný šľachtický rod z pomedzia Nemecka a Francúzska, ktorý sa postupne dostal k českej, poľskej a nakoniec aj uhorskej kráľovskej korune. Starobylý feudálny rod výnimočných vládcov, veľmi vzdelaných ale aj veľmi divokých a nespútaných. Predelili vladársku líniu Anjouvcov v Uhorsku a previazali ju na panovnícke rody Jagellovcov a Habsburgovcov. Či to bol kráľ Ján, jeho syn Karol IV. alebo jeho vnuk Žigmund – všetci Trnavu dôverne poznali, často ju navštevovali, prijímali v tomto meste veľa zásadných rozhodnutí a viedli tu množstvo jednaní.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Dobová podobizeň kráľa Žigmunda Luxemburgského.Málokto si dnes uvedomuje, ktoré udalosti, výsady alebo historické budovy v Trnave pochádzajú z vôle Luxemburgovcov. Tiež málokto tuší, že Žigmund tu trávil veľa času so svojou milovanou manželkou Barborou. Preto sme radi, že naše pozvanie prijala historička, ktorá sa tomuto šľachtickému rodu profesionálne venuje takmer celoživotne – a o kráľovnej Barbore dokonca napísala výpravnú historickú knihu. Sme radi, že pre obyvateľov Trnavy pripravila prednášku práve pani Daniela Dvořáková zo Slovenskej akadémie vied.
Pani Daniela Dvořáková zo Slovenskej akadémie vied (ilustračné foto).„Kráľovský rod Luxemburgovcov vykonal mnoho zásadných a prínosných rozhodnutí pre rozvoj Uhorska ale aj konkrétne pre rozvoj kráľovského mesta Trnava. Význam kráľovských výsad a darov kráľa Žigmunda mal dopad na ďalší rozmach Vášho mesta – navyše tu boli dojednané významné kráľovské sobáše a medzinárodné dohody, čo iba potvrdzuje vzťah panovníkov k tomuto mestu“ – uvádza pani historička Dvořáková k téme svojej prednášky.
Prednášky visit.trnava sa konajú už tretí rok v rôznych interiéroch a exteriéroch mesta Trnava ale aj v širšom regióne - výklad o Luxemburgovcov sa historicky prvýkrát uskutoční v priestoroch Západoslovenského múzea v Trnave. „Múzeum to nie sú len expozície a historické artefakty. Budeme radi, keď občania navštívia naše priestory aj za účelom vzdelávania verejnosti a príjemných sociálnych kontaktov“ – vysvetľuje riaditeľka Západoslovenského múzea, pani Martina Bocánová, a dodáva „Naše múzeum sa bude snažiť vytvoriť priestor pre podobné podujatia aj v budúcnosti a veríme, že po pani Dvořákovej privítame ďalších renomovaných a atraktívnych historikov.“
Podujatie organizačne zabezpečuje občianske združenie visit.trnava v spolupráci so Západoslovenským múzeom v Trnave, kde sa bude prednáška konať vo štvrtok, 3. 9. 2020, od 17:30 hod. Vstup je voľný.
Počas prednášky bude možné zakúpiť historické knihy vydavateľstva RAK, ktoré v minulosti založili spoločne pani Daniela Dvořáková so svojím už zosnulým manželom Pavlom Dvořákom. Toto vydavateľstvo je známe najmä svojou historicko-populárnou kolekciou „Stopy dávnej minulosti“, ktorú mnohí poznajú aj zo Slovenskej televízie.
Titulná strana knihy o kráľovnej Barbore Celjskej (autorka: Daniela Dvořáková).Kto nestihne prednášku v múzeu o 17:30, môže ešte získať autogram pani Daniely Dvořákovej v kníhkupectve Panta Rei v neďalekej City Aréne – táto autogramiáda začína po skončení prednášky vo štvrtok. 3. 9. 2020, od 19:00 hod.
Dobová podobizeň kráľovnej Barbory Celjskej.Spracoval: Róbert Kormaňák, FB: @visit.trnava