TRNAVA. Nepočujúci Jaroslav Cehlárik bude čoskoro poslancom Obecného zastupiteľstva v Opoji, dedine v susedstve Trnavy. Po zložení sľubu sa stane prvým nepočujúcim poslancom v samosprávach v Trnavskom kraji.
Angažuje sa dlhodobo
Cehlárik sa ako predseda Trnavskej asociácie sluchovo postihnutých dlhodobo angažuje za zlepšenie podmienok pre nepočujúcich. Pred tromi rokmi sa uchádzal o post predsedu Trnavského samosprávneho kraja, v záverečnej fáze sa kandidatúry vzdal v prospech terajšieho župana Jozefa Viskupiča.

„Potvrdzujem, že na najbližšom rokovaní Obecného zastupiteľstva v Opoji zložím poslanecký sľub. Chcem ukázať verejnosti, že nepočujúci môžu napriek sluchovému hendikepu vykonávať poslanecký mandát tak ako ostatní poslanci,“ uviedol pre agentúru SITA Cehlárik.
Dodal, že na zasadnutiach obecného zastupiteľstva budú prítomní tlmočníci slovenského posunkového jazyka. Na stoličke poslanca nahradí Tomáša Bílika, ktorý sa tejto funkcie vzdal.
Chcú zabezpečiť dobré podmienky
Spoločne s nepočujúcim poslancom Jánom Ďurkovičom z Veľkej Čausy v okrese Prievidza chce Cehlárik bojovať za vytvorenie takých podmienok, aby sa nielen nepočujúci, ale aj ostatní zdravotne postihnutí mohli bez prekážok, ktoré je možné postupne odstrániť, zapojiť do politického života.

„Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím jasne hovorí, že Slovensko je povinné, okrem iného, vytvoriť podmienky pre politický život ľudí so zdravotným postihnutím. Dohovor Slovensko ratifikovalo už v roku 2010, ale doteraz sa nik nevenoval tejto problematike ani sa nevytvorili také podmienky, aby zdravotne postihnutí občania mohli pôsobiť v politike,“ dodáva Cehlárik.
Jaroslav Cehlárik sa dlhodobo angažuje v zlepšovaní podmienok pre nepočujúcich. Ním vedená Trnavská asociácia sluchovo postihnutých zabezpečuje tlmočníkov posunkovej reči pre nepočujúcich v kraji, ale organizuje aj ďalšie aktivity.
Cehlárik sa ozval aj po vypuknutí pandémie koronavírusu a v mene nepočujúcich sa dožadoval sprístupnenia informácií aj pre túto skupinu obyvateľov, vďaka čomu boli následne všetky výstupy vlády tlmočené aj do slovenského posunkového jazyka.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!