
S výzvou nevoziť odpad na skládky, ale spracúvať ho efektívnejším a ekologickejším spôsobom, sa z okolitých miest ukážkovo popasovala rakúska metropola Viedeň. V tej dnes fungujú štyri Zariadenia na energetické využitie odpadu (ZEVO), v ktorých sa z neho produkuje teplo a elektrina.
Na rozdiel od Slovenska je skládkovanie odpadu v Rakúsku až na malé výnimky zakázané. Rakúšania dnes takmer 60 percent odpadu recyklujú a zvyšok premieňajú na elektrinu a teplo v prevádzkach ZEVO. V celej krajine je takýchto zariadení jedenásť.
Odpad ako cenná surovina
Jedným z najmodernejších zariadení tohto typu v celej EÚ je viedenské Pfaffenau, kde sme sa boli pozrieť, ako celý proces spracovania odpadu vyzerá. V priemyselno-obytnej zóne 11. obvodu spustili do prevádzky ZEVO v roku 2008. Ročne spracuje 250-tisíc ton odpadu.
Vďaka jeho energetickému zhodnocovaniu dokáže zásobovať 50-tisíc viedenských domácností teplom a polovicu z tohto počtu elektrickou energiou. Zariadenie patrí k najnovšej generácii ZEVO, čo dokresľuje aj jeho futuristický dizajn umocnený dokonalou čistotou vonkajších a vnútorných priestorov.
Vo Pfaffenau sa s odpadom od prvého momentu nakladá ako s cennou surovinou. Spracovanie prebieha v dômyselne vybudovanom zariadení, kam sa nerecyklovateľný odpad transportuje vďaka dobrej dostupnosti z priľahlej diaľnice.
Približne 200 smetiarskych áut denne vyklopí do takzvaného bunkra viac ako 700 ton odpadu. Ten ďalej putuje do „pece“, kde pri teplote okolo 1 000 stupňov Celzia odovzdá svoju energiu horúcej vode umiestnenej v kotle. Zo vznikajúcej pary sa vyrába elektrina a teplo.

Využívanie energie skrytej v odpade tak napĺňa princíp cirkulárnej ekonomiky, navyše šetrným spôsobom k okolitému prostrediu, keďže zariadenia tohto typu majú stanovené prísne emisné limity.
Najbližšia rezidenčná štvrť je od Pfaffenau vzdialená zhruba 300 metrov, ďalšie z viedenských zariadení Spittelau je však situované priamo v centre mesta iba 20 minút chôdze od Stephansdomu.
Obyvateľom Viedne, ktorá sa pravidelne umiestňuje na špici rebríčkov najkvalitnejších miest na život, zariadenia ZEVO nijakým spôsobom neuberajú na komforte. Naopak, prispievajú k tomu, že rakúska metropola patrí k najčistejším a najzelenším v globálnom meradle aj vzhľadom na vysokú mieru energetického zhodnocovania odpadu.
ZEVO namiesto skládok
Na Slovensku zatiaľ za Rakúskom, ale aj mnohými ďalšími európskymi krajinami výrazne zaostávame. Európska regulácia pritom členské krajiny zaväzuje obmedziť skládkovanie do roku 2035 na 10 percent a motivuje ich hľadať prijateľnejšie alternatívy spracovania odpadu aj s ohľadom na životné prostredie.
Momentálne sa u nás recykluje len 36 percent komunálneho odpadu, na druhej strane až 55 percent celého objemu skládkujeme – teda namiesto zhodnotenia zahrabávame do zeme. Elektrinu a teplo vyrábame len z necelej desatiny odpadu v dvoch prevádzkach ZEVO – v Bratislave a Košiciach.

Zmeniť to majú plánované Centrá cirkulárnej ekonomiky (CCE), z ktorých jedno vyrastie aj v okrese Trnava.
„Susedné Rakúsko, ale aj škandinávske krajiny môžu byť pre nás inšpiráciou, ako riešiť situáciu, keď v Trnavskom kraji v najbližších rokoch približne polovica skládok ukončí prevádzku. Ak nechceme budovať ďalšie, riešením je práve moderné Zariadenie na energetické využitie odpadu,“ hovorí Michal Smolák, prevádzkový riaditeľ spoločnosti ewia, ktorá stojí za projektom CCE a celkovo na Slovensku počíta s vybudovaním piatich zariadení za 600 miliónov eur.
„Zariadenia, ktoré plánujeme na Slovensku, budú spĺňať rovnaké prísne emisné kritériá ako ZEVO vo Viedni, pretože platia plošne v celej Únii,“ dopĺňa Smolák. Spracúvať sa bude výhradne odpad produkovaný v regióne.
Teplo a elektrina pre domácnosti
CCE v okrese Trnava plánuje ewia uviesť do prevádzky v rokoch 2025 – 2026. Zariadenie v prvej fáze ročne spracuje 130-tisíc ton odpadu a bude schopné produkovať teplo a elektrickú energiu flexibilne v rôznom pomere podľa meniacich sa požiadaviek na odber v priebehu roka.
Maximálna ročná výroba užitočného tepla môže byť 170-tisíc gigajoulov, čím sa pokryje spotreba pre vyše 2-tisíc domácností. Ročná produkcia elektriny dosiahne 57-tisíc megawatt hodín a obslúži tak približne 18-tisíc domácností.

„Chceme, aby CCE v trnavskom regióne bolo najmodernejšou stavbou svojho druhu v strednej Európe, s najvyšším a zároveň najprísnejším európskym technologickým štandardom. Otvorením centra sa odpad prestane vyhadzovať na skládky, zaťažovať životné prostredie a využije sa v prospech ľudí jeho vrátením späť do výroby alebo premenou na energiu,“ dopĺňa Marián Christenko, generálny riaditeľ spoločnosti ewia.
V CCE sa plánuje investor popri spracovaní odpadu najmodernejšou technológiou zamerať aj na laboratórne skúmanie zloženia odpadu a takisto na osvetu zameranú na mladšie generácie v Centre environmentálnej výchovy.