TRNAVA. Narodil sa v roku, keď sa Mahátma Gándí rozhodol nespolupracovať s koloniálnym režimom Britskej koruny, keď Mao Ce-Tung založil v Šanghaji Komunistickú stranu Číny, dvom Kanaďanom sa podarilo izolovať inzulín a na Slovensku zomrel jeden z najvýznamnejších básnikov Pavol Orságh-Hviezdo-slav.
Július Molnár z Trnavy uzrel svetlo sveta presne 9. augusta 1921. Aj napriek vysokému veku stále chodí po svojich, má väčšinu vlastných zubov a aktívne komunikuje cez gmail.
Keď sme zaklopali u neho doma, staršieho pána sme poprosili, aby zavolal svojho otca. Pán Július sa iba pousmial. Aj o tom, odkiaľ berie životnú energiu, ako sa stravuje, či čo si myslí o súčasnej dobe, sme sa s ním porozprávali osobne. A nestačili sme sa čudovať.
Chodíte po svojich, máte vlastné vlasy i väčšinu vlastných zubov, vzhľadovo vyzeráte na podstatne menej. Že budete mať už 99 rokov vám zrejme nikto neverí...
- Neverí, ale je to tak. Narodil som sa 9. augusta 1921 v Trnave na Hornopotočnej ulici, krátko nato sme sa presťahovali na Halenársku.

Ako vtedy vyzerala Trnava?
- Bola pekná, ale teraz je krajšia. Cez Paulínsku tiekol kedysi Paulínsky potok, voda poháňala mlyn. Bolo to tam vtedy zapelešené potkanmi.
Zájdete ešte občas do centra si zaspomínať?
- Až do vlani som chodieval, mám takú elektrickú trojkolku, tak na tom. Na dlhšie trasy si už netrúfnem.
Ale doma a v okolí fungujete po svojich...
- Áno. Prednedávnom som si začal pomáhať palicou. Všetko mám už opotrebované, všetky kĺby mi už vŕzgajú. Počujete?