SEREĎ. Petíciu za urýchlené riešenie environmentálnych záťaží, ktoré sú dedičstvom po bývalej Niklovej hute v Seredi, organizujú aktivisti zo Serede a širokého okolia.

Žiadajú v nej okrem analýzy právneho stavu týchto záťaží, monitorovania kvality ovzdušia, podzemných vôd a pôdy aj vypracovanie komplexného projektu rekultivačných a sanačných opatrení, ako aj ich spustenie v čo najkratšom čase.
Po štátnom podniku Niklová huta zostala v Seredi skládka lúženca s hmotnosťou až šesť miliónov ton a výškou až do 40 metrov. Čierny prach z jednej z najväčších environmentálnych záťaží na Slovensku sa hlavne pri veternom počasí dostáva do ovzdušia. Adresátmi petície sú ministri životného prostredia, zdravotníctva a pôdohospodárstva.
Niklová huta Sereď bola podľa Miroslavy Sabovej Dudášovej z petičného výboru štátnym podnikom, ktorý od roku 1963 vyprodukoval ročne 300-tisíc ton redukovanej rudy, čo je jemný kovový prach. Po ukončení výroby si v 90. rokoch areál samotného podniku rozparcelovali vo verejných dražbách súkromné firmy, čím sa štát zbavil zodpovednosti. Dnes z podniku zostala skládka lúženca a areál, ktorý dodnes využívajú súkromné firmy.

Podľa rozborov z terénneho výskumu v roku 2010 sú podľa Sabovej Dudášovej v pôde v blízkosti skládky kritické hodnoty koncentrácie ťažkých kovov, najmä niklu a chrómu. Hoci existujú štúdie o znečistení prachovými časticami v rádiuse až 50 kilometrov, o znečistení pôdy aj podzemnej vody, ale aj o chronických ochoreniach obyvateľov vplyvom úniku znečistenia, problém zatiaľ nedokázal nikto vyriešiť.
Trnavský samosprávny kraj informoval, že v piatok 3. júla si skládku lúženca príde pozrieť minister životného prostredia Ján Budaj spolu s trnavským županom Jozefom Viskupičom.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!