TRNAVA. Ako svoj vklad do kandidatúry na Európske hlavné mesto kultúry pripravila Trnava historicko-dobrodružnú hru Mocný opasok. Projekt je zameraný na históriu mesta, spája ju s modernými technológiami a hrať hru v centre môže každý, kto má mobilný telefón.
Úlohou je nájsť kľúč
Fungovať začne od júla a k dispozícii bude celoročne. Informoval o tom Peter Cagala, vedúci úseku kultúry trnavskej radnice, ktorý vznik hry inicioval a je jej koordinátorom.
Interaktívna GPS hra je zameraná na historické centrum Trnavy, kde sa hráči budú pohybovať na trase k siedmim stanovištiam - pri Bazilike sv. Mikuláša, v Parku Bela IV., pri Bernolákovej bráne a ďalším. Ich úlohou bude nájsť kľúč od Dolnej brány, cez ktorú má zakrátko vojsť do mesta kráľ a tá je zamknutá.
Na každom ich budú čakať sochy Trnavčanov minulých storočí v životnej veľkosti. "Strážcovia, hasiči, kuruci, zamilovaný študent a žobrák Šaňo, ktorý bude kľúčovou postavou," uviedol Cagala. Mocným opaskom pritom mali autori na mysli trnavské hradby, ktoré mesto obopínajú už 800 rokov.
Dobrodružná učebnica dejepisu
Na hre, ktorá môže trvať hráčom od 60 do 90 minút, pracovalo podľa Cagalu od vlaňajška najmenej pätnásť ľudí, dovedna na realizáciu išlo viac ako 43.000 eur.

Autorkou scenára je Jana Pekárková. "Hra Mocný opasok je ako dobrodružná učebnica dejepisu, obsahuje rôzne pikošky z dejín Trnavy, farebné ilustrácie, hádanky, animácie a za nájdenie strateného kľúča dostanú návštevníci od mesta originálnu odmenu," povedala.
Vyzdvihnúť si ju budú môcť v mestskej veži. Sochy stvárnila scénická výtvarníčka Naďa Salbotová, programátorom hry bol Martin Polák, grafický dizajn dodal Ján Baláž. Slovenskú audio verziu nahovoril herec, Trnavčan Kamil Mikulčík a anglickú naturalizovaný Trnavčan, Ír Graeme Mark Donaldson.
Hra Mocný opasok bude uvedená premiérovo 5. júla, podľa Cagalu aj za účasti hercov, ktorých hráči nájdu na jednotlivých stanovištiach.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!