TRNAVA. Ľudskejšie a dôstojné prostredie. Nové podlahy, sedenie, podsvietené obrazy, prvky z dreva a mnohé ďalšie. V porovnaní s predchádzajúcicm stavom, neporovnateľné.
Priestory Onkologickej ambulancie vo Fakultnej nemocnici v Trnave prešli kompletnou obnovou za 100-tisíc eur, ktorú financovala spoločnosť Ismont. Tieto zmeny predstavili v utorok novinárom.
„Príjemné a čisté prostredie nemocnice je v rámci liečby veľmi dôležité,“ uviedol Daniel Žitňan, riaditeľ nemocnice s tým, že vynovený interiér ambulancií má teraz svetovú úroveň.
„Zmenil sa celkový vzhľad čakárne pre pacientov. Je to klimatizovaný priestor s oddelenou čakárňou od čakárne na podávanie chemoterapie s relaxačnou zónou. Pribudlo nové osvetlenie, obklady stien, podlahy a sedenie,“ dodal Marián Streško, prednosta Onkologickej kliniky vo FN Trnava.
Za plnej prevádzky
Zmeny sa realizovali za plnej prevádzky ambulancií, ich chod vraj zasiahli iba minimálne.
Aj „vďaka“ koronavírusu bolo menej pacientov, čo urýchlilo samotné práce. Tie prebiehali najmä po ordinačných hodinách a počas víkendov. Z dôvodu opatrení proti COVID-u 19 sa na istý čas museli práce aj prerušiť. Rekonštrukciu rozbehli v marci, dokončili ju začiatkom mája.

„Táto zmena je nad rámec, ide o kompletný zásah. A čo to bude znamenať pre samotných pacientov? Menej ľudí v čakárni, skrátenie čakacej doby na vyšetrenie, príjemné prostredie či objednávací a vyvolávací systém. Objednaný pacient príde k nám, ohlási sa na recepcii, odkiaľ ho nasmerujú do konkrétnej ambulancie. Všetko bude mať svoj systém,“ priblížila Daniela Miková Baxová, vedúca sestra Onkologickej kliniky FN v Trnave.
Počet prípadov rastie
Podľa jej slov, počet onkologických prípadov z roka na rok rastie. Napríklad, ešte pred desiatimi rokmi vybavili v Trnave približne 50 pacientov denne, v súčasnosti ich je dvojnásobne viac.
„Toto nádorové ochorenie si nevyberá, príde kedykoľvek, kdekoľvek a postihnúť môže kohokoľvek, aj zdravého jedinca. Za sekundu sa vám zmení celý život.
Býva veľký problém pre pacienta to psychicky zvládnuť. Treba sa však adaptovať a začať bojovať,“ doplnila hlavná sestra s tým, že onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou úmrtia na Slovensku. Hneď za kardiovaskulárnymi ochoreniami.
V onkologickej ambulancii v Trnave poskytujú podpornú, imunologickú či doplnkovú liečbu, podávajú tu chemoterapie, rozbieha sa aj mamológia. „Nechceme byť len akýmsi medzníkom medzi Bratislavou a Nitrou, ale vyrovnať sa službami či starostlivosťou tým najlepším,“ skonštatovala Miková Baxová.
S lekármi nie je problém
S personálnym obsadením vraj nebude problém, Streško potvrdil, že k dispozícii majú až 16 lekárov. Fungovať tu bude objednávací online systém. Ten sa však zatiaľ iba rozbieha, takže v najbližšom období sa dá objednať zatiaľ iba telefonicky alebo mailom.

Celú sumu na obnovu vo výške 100 tisíc eur preinvestovala spoločnosť Ismont, ktorá tento rok oslavuje desať rokov od svojho založenia.
„Rozhodol som sa, že nebudem vynakladať peňažné prostriedky na okázalé akcie a podujatia ako väčšina spoločností, ale spravím v rámci výročia niečo výnimočné v dobročinnej oblasti a prispejem tým, ktorí to potrebujú a tam, kde je nedostatok,“ povedal Ivan Slíž, majiteľ a konateľ firmy Ismont.
Nemocnica chystá obnovy aj ďalších oddelení. O ktoré presne pôjde, zatiaľ bližšie nešpecifikovali.