
TRNAVA. O situácii s cyklodopravou na Slovensku i priamo v Trnave sme sa porozprávali s Petrom Kľučkom, ktorý od roku 2013 pôsobí na Ministerstve dopravy a výstavby SR v pozícii národného cyklokoordinátora.
Jeho úlohou je v spolupráci s krajskými a mestskými cyklokoordinátormi, ako aj s ostatnými zodpovednými inštitúciami „rozbicyklovať Slovensko“. Sám sa snaží ísť príkladom.
V meste je jeho dopravným prostriedkom už dlhé roky bicykel a vo voľnom čase šliape do pedálov po Slovensku, ako aj po Európe.
Aká je situácia na Slovensku, čo sa týka cyklodopravy?

Z pohľadu porovnania s okolitým cyklisticky vyspelým svetom nie veľmi dobrá. Zaostávame za ním nielen čo do podielu cyklistickej dopravy na celkovej deľbe prepravenej práce.
U nás sú to odhadované necelé 4 percentá. V Holandsku takmer 30 %, v Dánsku cez 20 %, v Nemecku vyše 15 % a v susednej Českej republike takmer 9 %.
Zaostávame aj v objeme počtu bezpečných cyklistických komunikácií. Ale predovšetkým zaostávame vo všeobecnom vnímaní cyklistickej dopravy ako štandardného dopravného druhu, popri individuálnej automobilovej doprave a verejnej osobnej doprave.