TRNAVA. Park Janka Kráľa v Trnave má prísť o štatút chráneného obecného územia, ktorý získal v roku 2014 ako prvý na Slovensku. V parku nemôžu pribúdať nové stavby, cestičky, chodníky, okrem toho v ňom platia aj ďalšie obmedzenia, ako napríklad zákaz nocovania.
Na podporu rekreačných aktivít
Terajšie vedenie mesta navrhuje takúto prísnu ochranu tohto územia zrušiť. Argumentuje nesúladom s vlani prijatým nariadením o územnom pláne mesta, ktorý umožňuje v parkoch výstavbu budov pre návštevnícke alebo doplnkové služby „na podporu rekreačných aktivít“.
Nesúlad potvrdzuje aj mestský poslanec Matej Lančarič, ktorý pred šiestimi rokmi inicioval vyhlásenia parku za chránené obecné územie a so zrušením tohto štatútu zásadne nesúhlasí.

„Mestské zastupiteľstvo fakticky zrušilo chránené obecné územie Park Janka Kráľa už v decembri minulého roku, keď poslanci napriek mojim námietkam povolili v parkoch stavať stavby pre občiansku vybavenosť do výmery 100 metrov štvorcových,“ povedal Lančarič.
„Čím viac nezmyselných chodníčkov a stavieb sa pod zámienkou rekonštrukcie Parku Janka Kráľa postaví, tým viac na tom stavebná firma zarobí,“ dodal.
Organizujú petíciu
V Trnave sa v súvislosti s návrhom vedenia mesta hovorí o organizovaní protestnej petície. Za zrušenie všeobecne záväzného nariadenia o vyhlásení parku za chránené obecné územie by museli hlasovať tri pätiny poslancov.
Mesto Trnava už niekoľko rokov pripravuje komplexnú rekonštrukciu historického parku. Vybraný je už aj víťazný krajinársko-architektonický návrh, ktorý ráta v parku napríklad s umiestnením dvoch nových kaviarní, pričom každá by mala mať 80 metrov štvorcových.
Návrh ráta aj s posunutím chodníkov, ale aj s výrubom stromov, výsadbou nových stromov a celkovou modernizáciou územia.
Najstaršia aleja v meste
Park Janka Kráľa je cenný ako historicky pôvodná plocha s bohatým zastúpením vysokých stromov. Založený bol ešte v 19. storočí, jeho úlohou bolo oddeliť železničnú stanicu od mestskej štvrte "Špíglsál".
Nachádzajú sa tu jedny z najstarších stromov a pravdepodobne aj najstaršia aleja v meste. Celková rozloha územia parku je približne 8,5 hektára.
Ak by návrh o zrušení chráneného obecného územia v prípade Parku Janka Kráľa v Trnave v mestskom zastupiteľstve prešiel, platili by v ňom štandardné ustanovenia zákona o ochrane prírody a krajiny a všeobecne záväzného nariadenia mesta Trnava o verejnej zeleni.
Mestá a obce získali kompetenciu vyhlasovať všeobecne záväzným nariadením vzácne lokality s rozlohou do sto hektárov za chránené obecné územie 1. januára 2014 po zmene zákona o ochrane prírody a krajiny.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!