DOLNÁ KRUPÁ. Slávnosťou ruží si v sobotu 6. júna v kaštieli v Dolnej Krupej v okrese Trnava pripomenú „ružovú grófku“ Máriu Henrietu Chotekovú, ktorá je považovaná za priekopníčku v oblasti ružiarstva na Slovensku.
Po dlhšej prestávke spôsobenej opatreniami proti šíreniu koronavírusu je to prvé podujatie v areáli kaštieľa.
Aj večerný program

V programe je od 13:00 prehliadka ruží a aranžmánov, lektorované prehliadky ružami vyzdobeného interiéru kaštieľa, ružovej záhrady a ďalšie aktivity. Chýbať nebudú ani piesne o ružiach v podaní Mareka Pobudu a sólistu opery SND Daniela Čapkoviča.
O 21:10 je naplánované pozorovanie júnového splnu mesiaca za tónov Sonáty mesačného svitu od Ludwiga van Beethovena. Kaštieľ v Dolnej Krupej je spájaný s menom tohto hudobného génia už viac ako dvesto rokov. Beethoven sa uvádza v spojitosti s majiteľmi tunajšieho kaštieľa - rodinou Brunsvikovcov, ktorých sídlo mal viackrát navštíviť v rokoch 1800 až 1806, dnes tu má pamätník.
Iba jeden deň
Na rozdiel od predchádzajúcich ročníkov bude program 13. ročníka Slávností ruží len jednodňový, platiť budú aj limity na počet návštevníkov v interiéri a niektoré ďalšie opatrenia. Organizátorom je Slovenské národné múzeum – Hudobné múzeum.
„Po dlhšej prestávke v kaštieli radi privítame návštevníkov, ktorí sa môžu pokochať nielen krásou ruží, ale aj upraveným historickým parkom. Pracovníci SNM – Hudobného múzea ho zveľadili počas uzavretia z dôvodu pandémie,“ povedala hovorkyňa SNM Zuzana Vášáryová.
Ružová grófka
Grófka Mária Henrieta Choteková (1863 – 1946) pochádzala zo šľachtického rodu majiteľov kaštieľa Brunsvikovcov – Chotekovcov. Ako uznávaná odborníčka prednášala na ružiarskych výstavách a kongresoch v zahraničí, publikovala odborné články a obracali sa na ňu aj s prosbami pri posudzovaní ruží, ktorých pôvod bol nejasný a neistý.
Jej rozárium v Dolnej Krupej zažívalo najväčší rozkvet na začiatku 20. storočia, v tom čase v ňom kvitlo naraz až 6 000 ruží. Grófka sa výrazne venovala aj charitatívnej činnosti, za čo dostala v roku 1909 vyznamenanie od pápeža Pia X. "Ružová grófka“ zomrela v roku 1946, pochovaná je v rodinnom mauzóleu za kostolom.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!