DOLNÁ KRUPÁ. Na dlhoročnú tradíciu pestovania ruží v Dolnej Krupej nadväzuje súkromné rozárium, ktoré založili manželia Kudláčovci. Na začiatok v ňom vysadili tisíc ruží takmer deväťdesiatich odrôd.
Najväčšie zastúpenie v sortimente má odroda Ružová grófka Mária Henrieta. Tá bola vyšľachtená na počesť „ružovej grófky“ Márie Henriety Chotekovej, ktorá bola v prvej polovici minulého storočia vášnivou pestovateľkou ruží.
V tomto roku pribudla novinka
Až tretina vysadených ruží v novom rozáriu bola podľa Petra Kudláča zo spoločnosti Apimed vyšľachtená pred rokom 1914.

„V tomto roku nám pribudla vzácna novinka. Na čestné miesto sme vysadili ružu Ignis, ktorá pochádza z ružovej záhrady grófky Chotekovej. Vyšľachtila ju v roku 1934, dnes sa táto ruža vyskytuje veľmi zriedkavo a sme vďační priateľom ruží z Nemecka, ktorí nám ju na Slovensko poslali. Po dlhých rokoch sa ruža Ignis vrátila do svojho rodiska,“ povedal Peter Kudláč.
Rozárium plánujú ďalej rozšíriť o sekciu ruží, ktoré súvisia s Dolnou Krupou, ale aj o sekciu ruží od slovenských šľachtiteľov. Rozárium je podľa oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism už otvorené, počas víkendov o 16:00 a 16:30 sa v ňom konajú aj komentované prehliadky.
Každoročná slávnosť ruží
V Dolnej Krupej sa už niekoľko rokov vždy začiatkom júna koná Slávnosť ruží. Podujatie je spomienkou na Máriu Henrietu Chotekovú, zakladateľku rozária pri Hornom kaštieli v Dolnej Krupej, ktoré zažilo najväčší rozkvet začiatkom 20. storočia. Bola uznávanou odborníčkou na pestovanie a šľachtenie ruží, prednášala na výstavách, publikovala odborné články. V najlepších časoch v jej ružovej záhrade kvitlo až šesťtisíc ruží.
Mária Henrieta Choteková sa narodila 24. novembra 1863 v Dolnej Krupej, kde prežila takmer celý svoj život. Zomrela v roku 1946, miestni obyvatelia ju aj vďaka jej charitatívnym aktivitám a dobrému vzťahu s dedinčanmi považujú za svoju najvýznamnejšiu rodáčku. Pochovaná je v mauzóleu Chotekovcov za miestnym kostolom.