TRNAVA. Katedra sociálnych služieb a poradenstva Fakulty sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave pomáha počas náročného obdobia tým, ktorí to najviac potrebujú. Pomoc srdcom, prostredníctvom dobrovoľníckej činnosti, realizujú študenti a pedagógovia už viac ako mesiac.
Situácia na Slovensku spôsobená vírusom COVID 19 vyvoláva nebývalú potrebu pomoci a to nielen v zdravotníckych zariadeniach. Pedagógovia a študenti Katedry sociálnych služieb a poradenstva FSV UCM v Trnave sa pod vedením doc. PhDr. Mgr. Oľgy Bočákovej, PhD., vedúcej katedry; PhDr. Lenky Machyniakovej, PhD., tajomníčky
Katedry a doc. PhDr. Márie Dávidekovej, PhD., zástupkyne pre odbornú prax, s aktívnou podporou PhDr. Michala Imroviča, PhD., prodekana FSV pre rozvoj, marketing a výchovno vzdelávaciu činnosť, rozhodli aktívne participovať na dobrovoľníckej činnosti.

Študenti a pedagógovia prostredníctvom dobrovoľníckej činnosti aktívne vypomáhajú nielen s nákupmi pre seniorov vo svojom okolí, počas tohto obdobia sa s nimi delia aj o vlastnoručne pripravené jedlo. Z jej iniciatívy docentky Bočákovej šijú študentky rúška na tvár, ktoré budú odovzdané organizáciám, ktoré pracujú v priamom kontakte s ľuďmi bez domova. „Za pomoci dobrých ľudí získavame látky a gumičky na šitie rúšok,“ povedala docentka Bočáková. Najväčšiu iniciatívu prejavujú študenti bakalárskeho, magisterského, doktorandského stupňa štúdia ako aj dobrovoľníci podnikateľského sektora. Celkovo sa do tejto významnej a krásnej aktivity zapojilo viac ako 40 dobrovoľníkov. Okrem šitia a distribúcie ochranných rúšok zabezpečujú nákup potravín, dezinfekcie, liekov a ochranných prostriedkov (rúška, nitrilové rukavice a iné) pre ohrozenú skupinu seniorov a ťažko zdravotne postihnutých občanov. Dezinfekčné roztoky boli dané aj do zariadení sociálnych služieb a rúška s rukavicami boli odovzdané riaditeľovi Trnavskej arcidiecéznej charity Ing. Miroslavovi Dzurechovi.

Dobrovoľnícku činnosť tejto katedry vyvíjajú aj mimo Trnavy, pracujú ako dobrovoľníci aj v trenčianskom, nitrianskom, bratislavskom a žilinskom regióne. Ako docentka Bočáková uviedla: „Stať sa dobrovoľníkom je ľahké, stačí pomáhať s láskou.“ Dobrovoľníctvo je obohatené aj zriadením Linky psychologickej pomoci tzv. Zelená linka, ktorej cieľom je pomáhať, poskytovať psychologickú pomoc pracovníkom v prvom kontakte s ľuďmi s novým corona vírusom, osamelým, dlhodobo a chronicky chorým. Súčasťou Zelenej linky je prof. Levická, ktorá svojimi odbornými radami pomáha tým, ktorí to najviac potrebujú.
„V dobrovoľníckej činnosti budeme veľmi radi pokračovať dovtedy pokiaľ to bude potrebné. V súčasnosti je nevyhnutné, aby sme mysleli na tých, ktorí z akéhokoľvek dôvodu potrebujú našu pomoc. Dobrovoľnícka činnosť, ktorú realizujeme nám dáva veľa pozitívnej energie“, skonštatovala na záver docentka Bočáková z FSV UCM.

Viac informácií o Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave nájdete na www.ucm.sk