TRNAVA. Od 5. do 15. apríla 2020 sa uskutočnil reprezentatívny prieskum verejnej mienky, ktorého cieľom bolo zistiť názory obyvateľov okresu Trnava na spracovanie odpadu. Renomovaná agentúra AKO výskum realizovala na vzorke 300 respondentov pre spoločnosť ewia, a. s. Výsledky prekvapili najmä svojou jednoznačnosťou.
Podľa výskumu je celkovo 57,7 % obyvateľov okresu presvedčených, že skládky odpadu majú negatívny vplyv na životné prostredie. 47,2 % si myslí, že skládky majú negatívny dosah a na zdravie ľudí. Najviac opýtaných ľudí si myslí, že skládky poškodzujú zdravie a znečisťujú životné prostredie, najmä spodné vody, pôdu a ovzdušie, a obsahujú toxické a iné škodlivé látky. Nadpolovičná väčšina opýtaných je presvedčená, že skládky majú negatívny vplyv na zdravie a životné prostredie.
„Aký má podľa vás skládka odpadu vplyv na životné prostredie?“


„Aký má podľa vás skládka odpadu vplyv na zdravie obyvateľstva?“


Viac ako 90 percent podporuje výrobu tepla a elektriny z odpadu
Úplne opačne reagovali obyvatelia okresu Trnava na spracovanie odpadu prostredníctvom zariadenia na energetické využitie odpadu (ZEVO). Až 93,8 % si myslí, že výroba elektrickej energie a tepla z odpadu je užitočná vec. Proti využitiu odpadu na výrobu energie sa vyjadrilo iba 3,3 % opýtaných ľudí.
„Chceli by ste, aby sa z komunálneho odpadu, ktorý vyprodukujete, namiesto jeho skládkovania vyrábala elektrická energia a teplo?“

Výskum verejnej mienky sa realizoval na objednávku spoločnosti ewia, a. s., ktorá chce pri Trnave vybudovať Centrum cirkulárnej ekonomiky (CCE). Rovnaký výskum bol realizovaný aj v okrese Šaľa, kde má vyrásť ďalšie CCE, ktoré bude spracovávať odpad z nitrianskeho kraja. Inšpiráciou obidvoch centier sú krajiny ako Fínsko, Švédsko či Rakúsko, ktoré sú lídrami v oblasti ekologického spracovania odpadu.
Prevádzka bude fungovať na princípe cirkulárnej ekonomiky, tzn., že všetok odpad sa v ňom zužitkuje. Veľká časť prijatého odpadu sa v CCE vráti späť do výrobného procesu v podobe druhotných surovín a nahradí tak primárne zdroje v oceliarenskom, sklárskom, papierenskom, potravinárskom a v stavebnom priemysle. Okrem dotrieďovania odpadu, environmentálnej výchovy detí či výskumu zloženia odpadu na odborné účely je súčasťou projektu Centra cirkulárnej ekonomiky aj Zariadenie na energetické využitie odpadu (ZEVO), prostredníctvom ktorého prichádza k premene nerecyklovateľného odpadu na teplo a elektrickú energiu. Investícia do jedného projektu sa pohybuje približne na úrovni 120 miliónov eur.
Výrazná väčšina by súhlasila s výstavbou ZEVO v okolí svojho mesta či obce
Vzhľadom na skúsenosti z európskych metropol, kde obyvateľstvo vníma existenciu zariadenia na energetické využitie odpadu (ZEVO) bez vážnejších výhrad, zaujímala anketárov otázka: „Ako by obyvatelia okresu Trnava reagovali na výstavbu takéhoto zariadenia v okolí mesta alebo obce?“ K tejto otázke sa pozitívne postavilo viac 86,3 % respondentov (45,9 % úplne pozitívne a 40,4 % skôr pozitívne) a 13,6 % negatívne (9,4 % skôr negatívne a 4,2 % úplne negatívne).
„Ako by ste reagovali, ak by sa v okolí vášho mesta alebo obce postavilo zariadenie na energetické využitie odpadu (ZEVO)?“

Marián Christenko, generálny riaditeľ ewia, a. s.: „Výsledky výskumu odrážajú názory ľudí na spracovanie odpadu. Viac ako 90 % považuje výrobu elektriny a tepla z odpadu za užitočné. Ešte dôležitejší je fakt, že v jednom prípade viac ako 82 % a v druhom viac ako 86 % opýtaných by na prítomnosť takéhoto zariadenia v okolí svojho mesta alebo obce reagovalo pozitívne. Jednoznačnosť odpovedí je zároveň dôkazom, že obyvatelia Trnavy či okolitých obcí majú v dnešnej dobe dostatok overiteľných informácií o spoľahlivo fungujúcich zariadeniach vo vyspelých európskych mestách, ako sú Viedeň, Kodaň či Zürich."
Reprezentatívny výskum verejnej mienky sa realizoval v termíne 5. 4. – 15. 4. 2020 na vzorke 300 respondentov z okresu Trnava kombináciou telefonickej (metóda CATI) a internetovej ankety (online panel CAWI) výskumnou agentúrou AKO.