TRNAVA. Pracovníci Krajského pamiatkového úradu v Trnave (KPÚ TT) natrafili počas bežných obhliadok stavebnej činnosti na narušenie archeologického náleziska na Kopánke.
V priebehu krátkeho obdobia tam pribudlo viacero rodinných domov bez toho, aby túto časť dali preskúmať.
„Na týchto častiach sa najmä z háld z vykopanej zeminy získali desiatky črepov z mladšej kamennej doby, bronzovej doby, staršej a mladšej železnej doby, vrcholného a neskorého stredoveku. Okrem črepov sa našli aj koncentrácie mazanice z výmaze stien a podláh, ktoré poukazujú na narušenie archeologických objektov, napríklad obydlí, už stojacimi stavbami,“ priblížil archeológ Matúš Sládok z KPÚ TT.
V jednom výkope sa v spolupráci s archeológom Západoslovenského múzea v Trnave doskúmal zvyšok archeologického objektu s množstvom mazanice a keramickými črepmi, ktoré ho zaraďujú do halštatskej kultúry staršej železnej doby. Na ešte nezastavané pozemky nariadili pamiatkari investorom povinnosť zabezpečiť archeologické výskumy. Výstavbu budú naďalej monitorovať.
Bohaté nálezisko

Archeologické nálezy na Kopánke nie sú ničím výnimočným. „Najstaršie sú kamenné nástroje zo staršej kamennej doby. Chronologicky nasledujú odpadové jamy s lineárnou keramikou mladšej kamennej doby, dva hroby s nádobami a šperkami únětickej kultúry staršej bronzovej doby, hrob keltského bojovníka s mečom, kopijou a štítom laténskej kultúry mladšej železnej doby a sídliskové objekty s črepmi z viacerých úsekov stredoveku,“ popísal.
Tieto nálezy objavili na uliciach Petra Bohúňa, Pavla Mudroňa, Kukučínovej a na bližšie nezaznamenaných miestach.