PIEŠŤANY. Povinnú karanténu pre ľudí vracajúcich sa zo zahraničia zriadili aj v účelovom zariadení ministerstva vnútra Signál Piešťany. V druhej polovici marca sa tam objavila aj Jana zo Žiliny, ktorá sa pre epidémiu koronavírusu a jeho negatívne dosahy na spoločnosť vrátila až z ďalekej Kolumbie.
Do zahraničia odišla po vysokej škole, zamestnaní vystriedala viacero. Najmä v Anglicku. Domov zvykla chodiť iba na návštevu. Do Ameriky odletela minulý rok v novembri, mala tam v rôznych školách vyučovať angličtinu.
Prvých pár mesiacov strávila v Kostarike, neskôr aj s kamarátkou odišli učiť do Kolumbie. A tam ich zastihla epidémia. „V čase, keď sa koronavírus v Európe rozbiehal, v Kolumbii z toho nerobili žiadnu paniku. Po pár týždňoch sa však situácia začala zhoršovať. Prvé prípady sa začali objavovať aj v Južnej Amerike. Ale v Kolumbii stále nič,“ napísala Jana. V prvej polovici marca sa koronavírus objavil aj tam, prvé postihnuté oblasti sa nachádzali na severe v turistických oblastiach ako Medellin či Cartajena.

„My sme sa v tom čase nachádzali v meste Villavicencio, čo je asi tri hodiny od hlavného mesta. Až keď začali prípady stúpať aj v Bogote, bola vyhlásená karanténa aj v školách vo Villavecenciu. Pohyb ľudí nijako neobmedzili, stánkari a streetfood prevádzky fungovali ďalej,“ popísala. Juhoameričania sú vo všeobecnosti veľmi spoločenskí ľudia, radi sa stretávajú, stravujú vonku, v uliciach to skrátka „žije“.
„A hlavne, pre väčšinu z nich ísť do ulíc a predávať je hlavná obživa. Ak zostanú doma, nezarobia si na živobytie.“
Zákaz vychádzania
Počet prípadov stúpal ďalej, mesto preto vyhlásilo zákaz vychádzania a stretávania sa. Ale iba od ôsmej večer do piatej rána. „Ulice boli síce oveľa prázdnejšie, ale ľudia sa stretávali ďalej. Doma, za zavretými dverami,“ dodala Jana.